GündemSON DAKİKA

Finansal istikrar için gerekli altın kuralların bugün Türkiye’de hiçbir tanesi yok

AYLİN CESUR (Isparta Milletvekili) – Yabancı yatırımcı neden gidiyor? Daha yeni, Volkswagen CEO’su fabrika projesinden vazgeçme nedeni olarak siyasi durumu işaret etti, açıkça etti ve 245 dolar asgari ücrete rağmen lojistik ve ucuz iş gücünde dünya ülkelerinin iştahlarının kabarmasına rağmen, siyasi güvensiz bir ortamda yatırımcı kaçıyor. Evet, önce ekonomik ve siyasal istikrar sağlanacak; işte, mesele yapısal yani. Nasıl sağlasın? Finansal istikrar için gerekli altın kuralların bugün Türkiye’de hiçbir tanesi yok.

Hiçbir ekonomik parametrede öngörülebilirliğin olmadığı, hukukun üstünlüğünde 139 ülkede 117’nci, “Economist Intelligence Unit”in hazırladığı Demokrasi Endeksi’nde 2021’de 167 ülkede 103’üncü olduğunuz bir ülkede ekonomik ve siyasal istikrar bekleyemez, sağlayamaz ve bundan söz dahi edemezsiniz; eğer ederseniz de gülerler, kendinizi de dünya raporlarına göre 10’uncu beklerken 60’ıncı buluverirsiniz.

Evet, uluslararası finans kurumları ve yatırımcılar bu verileri dikkate alıyor değerli arkadaşlar ve Küresel Rekabet Endeksi 2021 Raporu’nda dünyada 48 metropol şehir ekonomi, AR-GE, kültürel etkileşim, yaşanabilirlik, çevre ve erişilebilirlik gibi 6 temel alanda, 70 göstergede mercek altına alınıyor ve İstanbul burada 34’üncü çıkıyor. Siz bu kentlerde müzik yasağı getirerek, festivalleri yasaklayarak, kadın sanatçıları davet edip sonra geri göndererek bu şehirlerle bunlarla mı rekabet etmeyi planlıyorsunuz?

3’üncü maddede İstanbul Finans Merkezi’nin fiziki alanı ve katılımcı belgesi hakkında düzenlemeler var. Fiziki alanı sınırlamışsınız en başta, bir alanda sınırlanan bir finans merkezi kanunu ile boş blokları doldurursunuz ancak. 100 bin göç bekleniyor, yakında kira fiyatları artacak; teklif bu hâliyle aslında, bir kira sözleşmesi niteliğinden daha fazla bir şey değil.

Evet, dünya uzaktan finansal faaliyetlerle, teknoloji imkânlarıyla alakadarken biz hâlâ “Boş kalmasın.” mı diyeceğiz, bununla mı geçineceğiz? Bu proje maalesef bunu sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.