EkonomiSON DAKİKA

Ekmek niye zamlanıyor?

Türkiye’nin birçok ilinde 220 gram somun ekmek 5 TL oldu. Sektör kaynaklarının aktardığı bilgilere göre ekmek fiyatları önümüzdeki günlerde 6 TL ve daha sonrasında aşamalı olarak 8 TL’ye kadar çıkabilecek. Ekmek fiyatları tüm yurt genelinde fahiş fiyatlara yükselirken ekmeğin neden zamlandığı ise merak konusu oldu.

Bir taraftan Türkiye’de buğday krizi baş gösterirken diğer taraftan akaryakıt fiyatları ve enerji fiyatları maliyeti oldukça arttırıyor. Gerek döviz kurularının artmasını gerekse faizlerin artmasını AK Parti iktidarının yanlış ekonomi yönetimine bağlayan Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, ekmek fiyatlarının neden arttığını şu ifadelerle açıkladı;

“24’ünde siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle, şununla, bununla nasıl uğraşılır göreceksiniz.” Tam dört yıl önce Sayın Cumhurbaşkanı bu sözleri söylediğinde dolar kuru 4,80 TL idi, bugün 17,33 TL. Mazotun litresi 5,75 TL idi, bugün 30,10 TL. Enflasyon yüzde 15,39 idi, bugün resmî olarak yüzde 73,50. Yılın ilk 5 ayında bütçeden yani vergilerimizden faize 121 milyar, kur korumalı mevduata ise 21 milyar TL ödenirken, tarımsal desteklemeye 10,1 milyar, hayvancılık desteklemesine 4,1 milyar TL ödenmiştir. Domates neden pahalı, ekmek niye zamlanıyor? Aldı yetkiyi, gösterdi etkiyi.

Bir ülkenin itibarı, üreten çiftçisi, tarlalarda ekili ürünü, fabrikalarında dönen çarkları, ekonomik bağımsızlığıdır. Yirmi yıldır topladığınız vergileri betona gömdünüz, “itibar” dediniz, saraylara gömdünüz, lüks ve şatafatla itibar olur sandınız. Şu an uluslararası arenada Türkiye’yi dilenci hâline getirdiniz, yazık ettiniz ülkeye.

Yirmi yılın özeti; evlek evlek sattık, böyle böyle battık. Ancak siz değil, vatandaş battı. Adaleti bitirdiniz, eğitimi bitirdiniz, tarımı bitirdiniz, üretimi bitirdiniz, ekonomiyi bitirdiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.