EkonomiSON DAKİKA

Kamu bankalarından yüzde 15’le kredi alabiliyorsunuz!

Samsun Milletvekili Erhan Usta kamu bankalarından yüzde 15 oranla kredi alınabildiğini iddia etti. Şu anda KOBİ’lere %22 faiz oranları ile kredi verilirken belli sektördeki kimselere ve belli kriterleri olan kişilere %15 ile %16 arasında değişen faiz oranları ile kredi verildiği belirtildi.

Kamu bankalarında belli kimselere düşük faizli kredi verildiğini iddia eden Erhan Usta, konuyu meclis gündemine getirdi ve şu açıklamalarda bulundu;

Şimdi, kamu bankalarından, belli sektörlerdenseniz veya belli kriterleriniz tutuyorsa -biraz da yandaş olursanız- yüzde 15’le, yüzde 16’yla kredi alabiliyorsunuz. Onlar da çok sınırlı veriyor, herkese vermiyor. Kime, hangi kritere göre verdikleri hususunda hiç kimsenin bir bilgisi yok. Bakın, Türkiye’nin her tarafını geziyoruz, her tarafta karşılaştığımız husus bu. Şimdi, yüzde 15-16’yla belli alanlarda, belli kişiler alıyor bunu ama özel bankalara gittiğinizde -KOBİ ve KOBİ üstü için- KOBİ’yseniz kimi bankalardan yüzde 22’yle filan kredi alabiliyorsunuz ama KOBİ üstüyseniz -yani yine bunlar da çok büyük firmalar değil- şu anda kredi faiz oranları yüzde 50 Sayın Başkan.

Yani politika faiz oranına “yüzde 14” diyorsunuz, “Ben politika faiz oranlarını düşük tutacağım.” diyorsunuz ama şu anda ticaret erbabı ve sanayici yüzde 50’yle kredi kullanmak durumunda kalıyor. Krediyi de tam bulabiliyor mu? Bulamıyor. Bana söylenen şeyler yani benim şu anda konuştuğum şey bu.

Daha yeni konuştum, ilk 500’deki bir firmanın finans müdürüyle görüştüm, talepleri ve şikâyetleri şu: “10 milyon liranın üzerinde kredi alamıyoruz.” diyor.

Yani Türkiye’nin geldiği duruma bir bakalım lütfen. “Faizleri düşürdüm.” diyen bir Cumhurbaşkanı var, hangi faizi düşürdü bilemiyoruz. Ondan sonra “yüzde 14 faiz” diyorsunuz, orada yüzde 50’yle kredi faizleri var, yüzde 70-80 enflasyon var; böyle bir Türkiye olamaz. İşte -birazdan grup önerisinde konuşacağım- bu yanlışlar Türkiye’yi çok ciddi bir gelir ve servet transferine maruz bırakıyor yani 84 milyondan toplanan vergiler bir kesime aktarılıyor.

Şimdi, buradaki diğer bir yanlış; yüzde 50’yle özel bir banka kredi veriyor fakat devlet ona -kur korumalı mevduatta olunca özellikle- “Mevduata en fazla yüzde 17 faiz verirsin.” diyor. Ya, böyle bir saçmalık var mı arkadaş? “Yüzde 17’den fazla faiz veremezsin, kur fazla giderse ben üzerini karşılarım.” diyor ama yüzde 17’yle topladığı mevduatı yüzde 50’yle plase etmesine müsaade ediyor; işte, bu da bir servet transferi. Hani siz faize karşıydınız? Hani “bankacılık sistemi” bilmem ne filan diyordunuz? Şu anda özellikle özel bankalar sizin döneminizde altın çağını yaşıyor, kamu bankaları da zarar ediyor.

Kamu bankaları da sürekli bir sermaye enjeksiyonu yapmak durumunda. Ya, böyle bir ekonomi politikası olmaz arkadaşlar, Allah aşkına kendinize gelin. Bu nasıl bir iştir? Bunu anlamak mümkün değil. Dolayısıyla, bu konuları…

Ya, sizin bunları çözeceğiniz yok artık; o irade de yok, o ekip de yok, o temizlik de kalmadı ama yine de tabii ki bunu vatandaş adına, onların duygularına tercüman olmak adına söylüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.