EkonomiSON DAKİKA

Motorin fiyatlarının 30 lirayı geçmesi ile birlikte kırmızı mazot uygulaması gündeme getirildi! Akaryakıtta ÖTV ve KDV kalkıyor mu?

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde motorin fiyatlarının 30 lirayı geçmesi ile birlikte ortaya çıkan sorunlar gündeme getirildi. Çiftçiler ve nakliyeciler başta olmak üzere akaryakıt fiyatlarının yükselmesi ile birlikte yaşadığı sorunlar meclis gündemine getirildi. Kırmızı mazot uygulamasının derhal hayata geçirilmesi için teklif verildi. Bu teklife göre mazottan alınan ÖTV’nin ve KDV’nin kaldırılması mümkün olacak.

Bu teklife göre mazottan alınan ÖTV’nin ve KDV’nin kaldırılması mümkün olacak. Akaryakıtta ÖTV ve KDV’nin kaldırılması ile motorin ve benzin fiyatları 7 TL birden düşmesi sağlanabilecek.

Kırmızı mazot uygulamasının kaldırılmasına ilişkin teklif veren Adıyaman milletvekili Abdurrahman Tutdere, AK Parti’ye seslendi ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu gündeme getirdiği önergeyi bir an önce hayata geçirilmesi konusunda uyarılarda bulundu. Tutdere şu açıklamaları yaptı;

Dünkü grup toplantısında Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, çiftçilerimizin ve tarım sektörünün yaşadığı sorunların halkın iktidarı tarafından nasıl çözüleceğini başlıklar hâlinde, bir bir kamuoyuna açıkladı. Açıklanan başlıklardan biri de çiftçilerimizin bugün yaşadığı en büyük sorun olan yüksek mazot fiyatlarını düşürecek, çiftçilerimizi ve üreticilerimizi yüksek mazot zamlarından koruyacak “kırmızı mazot” uygulamasıydı.

Buradan Tarım Bakanlığına ve Cumhurbaşkanlığına sesleniyorum: Sorunları çözmek için samimiyseniz işte çözüm, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çözüm önerilerine kulak verin; kırmızı mazot uygulamasını derhâl hayata geçirerek çiftçilerimizin kullandığı mazottan ÖTV ve KDV’yi kaldırın, çiftçinin cebinden elinizi çekin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.