EkonomiSON DAKİKA

İktidarın süper ekonomi modeli sayesinde zamların ardı arkası kesilmiyor

BAYRAM YILMAZKAYA (Gaziantep Milletvekili) – İktidarın süper ekonomi modeli sayesinde zamların ardı arkası kesilmiyor. Paranın yüzde 150 devalüe olması bir taraftan, yüksek enflasyon ve her gün gelen zamlar diğer taraftan; vatandaş ve esnaf illallah etti. Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi ilim Gaziantep’te de şoför esnafı, mazotun yüzde 330 zamlanarak 30 liranın üzerinde satılmasına isyan ediyor. Taksici, dolmuşçu, otobüsçü, servisçi maliyetleri yüzünden kontak kapatıyor, vatandaş arabasına binemiyor. Siz sanki bu ülkede yaşamıyormuş gibi davranıyorsunuz.

Akaryakıtın dışında diğer giderleri karşılayamaz duruma gelen özel halk otobüsü işletmecileri ile ticari taksi sahipleri yakıt zammının bir an önce önüne geçilmesi için gerekli adımların atılmasını istiyor.

İSMAİL ATAKAN ÜNVER (Karaman Milletvekili) – Geçen yıl 7,5 lira olan motorin fiyatı bu yıl yüzde 330 zamla 30 lirayı aştı. Dünya piyasalarında 80 dolar civarında olan ham petrol fiyatıysa yaklaşık yüzde 50 artışla 110-120 dolar seviyesine yükseldi. Her zamdan sonra dışarıyı işaret eden iktidar yetkilileri, müsebbibi oldukları krizi “Kriz yok.” diyerek geçiştirmeye çalışıyorlar. Ülkedeki fahiş zamların sebebi AKP iktidarıdır. Akaryakıttaki fahiş zamlar başta taşımacı ve nakliyeci esnafı olmak üzere tüm vatandaşların belini bükmektedir.

Geçtiğimiz günlerde ilim Karaman’da dolmuşçu esnafı kontak kapatmak zorunda kaldı. AKP’nin fahiş zamları taşımacı esnafı ile yerel yönetimleri ve halkı karşı karşıya getirerek toplumsal barışı tehdit eder hâle gelmiştir. Yapılması gereken, özellikle nakliyeci esnafının kullandığı akaryakıttan ÖTV ve diğer vergi yüklerini kaldırmaktır, iktidarı görevi davet ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.