EkonomiSON DAKİKA

Asgari ücrete yüzde 80 memurlara ise yüzde 40 ara zam yapılmasına ilişkin açıklama bugün geldi

Akaryakıt ve enerji fiyatlarına gelen zamlarla birlikte hayat pahalı da giderek artıyor ve çalışanlar bu önümüzdeki Temmuz ayında haklı olarak ara zam yapılması taleplerinde bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücrete ve memurlara zam yapılmasına ilişkin geçtiğimiz günlerde bazı açıklamalarda bulunmuş lakin herhangi bir rakam telaffuz etmemişti. Bugün ise asgari ücrete yüzde 80, memurlara ise yüzde 40 oranında ara zam yapılmasına ilişkin bazı açıklamalar geldi.

Ekmek fiyatlarına son bir yılda yüzde 150 zam yapıldığı ve bu şekilde 2 lira olan 220 gram ekmeğin 5 TL olduğu Türkiye’de enflasyon, TÜİK’e göre %73,5 ve Haziran ayı sonu itibariyle bu rakamın %80’leri bulacağı belirtiliyor. Bu enflasyon rakamlarını baz alan Bursa milletvekili Erkan Aydın, tüm kamu çalışanlarına, sendikalı veya sendikasız işçilere, üniversite mezunu kadrosuz işçilere, ara elemanlara ve diğer çalışanlara eşit oranlarda zam yapılması talebinde bulundu.

Vatandaşın hayat pahalılığı yüzünden isyan etme noktasına geldiğini belirten Erkan Aydın konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme getirerek asgari ücrete ve memurlara yapılacak muhtemel maaş zammı ile ilgili şu uyarılarda bulundu;

-Ülkemizde enflasyon TÜİK’e göre bile yüzde 73,5. Muhtemelen haziran sonu itibarıyla da yüzde 80’leri bulacak ve asgari ücrete de bir zam söz konusu. Şimdi maillerimize, telefonlarımıza WhatsApp’tan çeşitli mesajlar geliyor. Kamuda çalışan, sendikalı sendikasız bütün işçiler de ara zam talep ediyor, üniversiteli olup işçi kadrosunda olan kamu çalışanları zam talep ediyor.

-Yaklaşık memurlara yapılacak yüzde 40 civarındaki enflasyon farkı eğer burada, çalışan sendikalı sendikasız işçiler, ara elemanlar, üniversite mezunu kadrosuz işçiler gibi çalışanlara yapılmazsa emin olun bütün iş barışı bozulacak.

-İnsanların bu hayat pahalılığında zaten hayatlarını idame ettirmekte zorlandığı bir ortamda da çok büyük sıkıntılar doğacaktır. Bize ulaşan bu çığlıkları, isyanları duyun. Eğer bir zam yapılacaksa herkese eşit ve adil şekilde zam yapılmasını buradan bir kez daha talep ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.