GündemSON DAKİKA

Saraya değil ormanların geleceğine bütçe ayırın

Geçen yıl Akdeniz ve Ege bölgelerinde binlerce hektar alan ormanlarımız yanıp kül olurken Türk Hava Kurumu uçaklarının kullandırılmadığı, hangarda bekletildiği iddia edilmişti. Bu konu ile ilgili çokça tartışmalar yaşandı. Uzmanlar THK uçaklarının orman yangınlarına en etkin bir şekilde müdahale edebileceğini belirtirken AK Parti iktidarı bu uçakların orman yangınlarına müdahale etmede elverişli olmadığını iddia etmişti. Bunun üzerine Rusya’dan fahiş fiyatlarla 10 adet uçak kiralanmıştı lakin bu kiralık uçaklar için uzmanlar; bunlar her ne kadar fazla litre su depolasa da arazi şartları göz önünde bulundurulduğunda uygun olmadığını söylemişti.

Yazın gelmesi ve orman yangınlarının başlaması ile birlikte bu konu tekrar gündeme getirildi. Bu konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getiren Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, AK Parti milletvekillerine seslenerek ‘’saraya değil ormanların geleceğine bütçe ayırın’’ dedi. Konuya ilişkin Girgin şu açıklamalarda bulundu;

Marmaris’te dün çıkan yangında cansiperane çalışan orman emekçilerine, büyükşehir ve ilçe belediyelerinden katılan itfaiye ekiplerine, gönüllülere teşekkür ediyoruz, kazasız belasız bu mücadeleyi sonlandırmalarını diliyoruz. Aslolan yangın çıkmadan önce önleyici tedbirlerin alınmasıydı. Uzmanlar “Geçen yıl kiralanan 10 adet uçak ülkemiz koşullara uygun değildir.” diyor. “Su dolumunu sadece havaalanından yapan 1 seferi bir saati bulan, 3 ton kapasiteli bu uçaklar etkin değildir.” diyor.

“Geçen sene 100 litre eksik diye uçurulmayan fakat şu anda yangına müdahale eden, coğrafyamıza uygun 4 bin 900 kilo su kapasiteli ve deniz veya göletten otuz saniyede su dolduran Türk Hava Kurumu uçakları da idealdir.” diyor. Ama uzmanları değil de tek bir kişiyi dinlemekteki inadınız ve ısrarınız yüzünden ormanlarımız cayır cayır yanmaya devam ediyor. İhtiyacımız olan Türk Hava Kurumunun elindeki uçakların benzerlerinin arttırılması, gece görüşü helikopterlerin temin edilmesidir. Saraya değil ormanların geleceğine bütçe ayırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.