GündemTeknoloji

Skoda KUSHAQ’ın dünya prömiyeri 18 Mart 2021’de yapılacak!

Skoda KUSHAQ orta boy SUV, çarpıcı tasarımı, bol miktarda alanı, çok fazla konforu ve yüksek güvenlik seviyelerinin yanı sıra verimli TSI motorları ve modern bilgi-eğlence sistemleri ile etkileyicidir.

Skoda, yeni KUSHAQ’ın ayrıntılı bir ön izlemesini vermek için iki tasarım eskizini yayınladı. Hindistan pazarı için orta boy SUV’un tasarımı, Skoda VISION IN konsept otomobilinin cesur görünümünden ilham alıyor. Skoda AUTO, Volkswagen Grubu’nun Modüler Enine Araç Kitinin MQB-A0-IN versiyonunu özellikle Hindistan için uyarladı. INDIA 2.0 ürün kampanyasının bir parçası olarak, Hindistan’da yerel olarak üretilecek Skoda ve Volkswagen markalarına ait dört modelden ilkidir. Dünya prömiyeri ise 18 Mart 2021’de yapılacak!

YENİ SKODA KUSHAQ’IN AYRINTILI

İlk tasarım taslağı, adı eski Hint dili Sanskritçe’den türetilen yeni Skoda KUSHAQ’ın güçlü cephesini gösteriyor. ‘Kushak’ kelimesi kral veya imparator anlamına gelir. Geniş Skoda ızgaraya uzanan keskin kesimli, iki parçalı ön farlar, göze çarpan bir görünüm yaratır. Alt korumalı etkileyici ön tampon, SUV’un atletik görünümünü vurgular.
İkinci çizim, net bir yapıya sahip olan ve uzun bir tavan spoyleri ve tampondaki sağlam bir arka difüzör ile çerçevelenen yeni Skoda KUSHAQ’ın arka tarafını gösteriyor. Orta boy SUV’un arka lambaları, markanın ticari marka kristal yapılarını içeriyor ve Skoda yazısı, bagaj kapağındaki blok büyük harflerle görünüyor.

Teknolojik Yenilikler

Teknoloji açısından, Skoda KUSHAQ ve diğer gelecek hacimli modeller, yerel olarak geliştirilen ve üretilen MQB-A0-IN platformuna dayanıyor. Bu, Hindistan’daki yeni, daha katı güvenlik ve emisyon gerekliliklerine halihazırda uygundur. Yeni araçlar için planlanan yüzde 95 yerelleştirme seviyesi ile teknik geliştirme, Skoda AUTO’nun Pune’daki Teknoloji Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

DIŞ GÖRÜNÜŞÜ

KUSHAQ’un lansmanı ile Skoda AUTO, alt kıtanın hızla büyüyen orta boy SUV segmentine ilk kez giriyor ve şimdi Hindistan’da KODIAQ ve KAROQ ile birlikte üçüncü bir SUV sunuyor. MQB-A0-IN platformunu temel alan Skoda KUSHAQ, Hindistan’ın metropollerinde kullanım için idealdir. 2.651 mm’lik uzun dingil mesafesi, sağlam görünümü ve büyük tekerlekleri, gerçekte olduğundan çok daha büyük görünmesini sağlar. Skoda için tipik olduğu gibi çok yönlülüğe, beş yolcu için bolca alana ve geniş bir bagaja sahip olan SUV’nin iç mekanı da etkileyicidir. Donanım seviyesine bağlı olarak, Skoda KUSHAQ standart olarak LED farlara ve LED gündüz farlarına sahiptir. Kuyruk ve fren lambaları ayrıca çarpıcı ve anında tepki veren LED’lerle donatılmıştır.

İKİ GÜÇLÜ VE VERİMLİ TSI MOTOR SEÇENEĞİ

Tamamen yeni Skoda KUSHAQ, iki verimli TSI benzinli motordan biriyle çalışıyor: her ikisi de önden çekişli 1.0 veya 1.5 litre TSI. Döşeme seviyesine bağlı olarak KUSHAQ, 6 ileri manuel şanzıman, 6 ileri otomatik şanzıman veya 7 ileri DSG ile donatılmıştır. TSI teknolojisinin faydalarına uygun olarak, her iki motor da etkileyici performans ve düşük yakıt tüketimi sunacak.

STANDART OLARAK KLİMA VE SON TEKNOLOJİ BİLGİ-EĞLENCE SİSTEMLERİ

Bir SUV için tipik olan yükseltilmiş oturma pozisyonu, mükemmel bir çepeçevre görüş sağlar. Sürücü koltuğunun yüksekliği ve direksiyon simidinin konumu, sürücünün kişisel tercihlerine uyacak şekilde ayarlanabilir. Son teknoloji bilgi-eğlence sistemleri, merkezi bir dokunmatik ekranla birlikte gelir. Hoş bir iç sıcaklık sağlamak için, her araç, trim seviyesine bağlı olarak klima veya otomatik Climatronic özelliğine sahiptir.

Optimum Konfor İçin Yüksek Düzeyde Güvenlik Ve Yardım Sistemleri

Skoda KUSHAQ mükemmel aktif ve pasif güvenliğin yanı sıra çok sayıda yardım sistemi sunar. Yolcular altı adete kadar hava yastığı ile korunur – sürücü ve ön yolcu için standart olarak ve opsiyonel ön yan hava yastıkları ve perde hava yastıkları – ESC artırılmış sürüş güvenliği sağlar. Yokuş Kalkış Kontrolü, yağmur ve ışık sensörleri ve bir hız sabitleyici sistemi hem güvenliği hem de konforu daha da artırır. Otomobile ayrıca hava basıncına dikkat etmek için bir lastik basıncı monitörü takılabilir.

Hindu mitolojisine göre tanrı Brahma tarafından yaratılmış bir dil olan Sanskritçe’den gelen KUSHAQ adı seçilerek Hindistan pazarındaki iddialı hedeflerin altı çiziliyor. Din, sanat ve bilimlerin geleneksel dili olan Sanskritçe bugün hala kullanılmaktadır ve Hindistan’ın 22 resmi dilinden biri olarak kabul edilmektedir. Skoda, kral veya imparator anlamına gelen “kushak” kelimesinin yazılışını SUV terminolojisine uyacak şekilde uyarladı. İşte bu nedenle Skoda KUSHAQ, tıpkı başarılı KODIAQ, KAROQ ve KAMIQ SUV modellerinde olduğu gibi başında “K” ve sonunda “Q” ile yazılır. Yeni SUV, ayırt edici tasarım, üstün konfor ve güvenliğin yanı sıra mükemmel paranın karşılığını veren Skoda AUTO özelliklerini, sofistike Hintli müşteriler tarafından talep edilen özelliklerle birleştiriyor.

INDIA 2.0 ÜRÜN KAMPANYASININ İLK MODELİ

Haziran 2018’den beri Skoda AUTO, INDIA 2.0 projesinin bir parçası olarak Hindistan alt kıtasındaki tüm Volkswagen Grubu faaliyetlerini denetliyor. Amaç, hacim segmentindeki ürün yelpazesini önemli ölçüde genişleterek Skoda AUTO ve Volkswagen Grubu’nun Hindistan’daki varlığını sürdürülebilir bir şekilde güçlendirmektir. Volkswagen Grubu, orta boy SUV’lar ve hatchback otomobillerin araştırma ve geliştirilmesine yönelik 275 milyon euro dahil olmak üzere projeye toplam 1 milyar euro yatırım yapıyor. Çek otomobil üreticisi aynı zamanda Hindistan’daki Audi, Porsche ve Lamborghini faaliyetlerini de yönetiyor. Toplamda yaklaşık 30 model, çeşitli pazar ve fiyat segmentlerinin gereksinimlerini karşılar. Ekim 2019’dan bu yana Çek markası, tüm yerel Volkswagen Grubu faaliyetlerini yönetmek için üç bağımsız şirketin birleşmesi olan Skoda AUTO Volkswagen India Private Limited (SAVWIPL) ‘e de liderlik ediyor.

HİNDİSTAN PAZARI İÇİN GELİŞTİRİLDİ

Yerel olarak geliştirilen MQB-A0-IN, yeni Skoda KUSHAQ’ın yanı sıra gelecek diğer hacimli modeller için teknik temeli sağlıyor. Platform, Hindistan için yeni, daha katı güvenlik ve emisyon gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlandı. Ocak 2019’da açılan Pune teknoloji merkezinde teknik geliştirme yapılmasıyla, yeni araçlar için yüzde 95 yerelleştirme düzeyi öngörülüyor. 250 yerel mühendisten oluşan bir ekip, MQB’nin geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı. A0-IN. Zengin teknolojik uzmanlıkları ve yerel pazar hakkındaki ayrıntılı bilgileri, değişen müşteri ihtiyaçlarına daha hedefli, daha esnek ve çok daha hızlı yanıt verilmesine olanak tanır. Nüfusun 1,3 milyardan fazla olduğu Hindistan’daki satışlar 2019’da yaklaşık üç milyon araca ulaştı.

Skoda Auto’nun Hindistan’da Uzun Bir Geçmişi Var

1930’ların ikinci yarısında, otomobil üreticisi, birkaç gezgin Skoda’larıyla alt kıtaya gittikten sonra, Hindistan’a yılda 90’a kadar araç ihraç etti. 1938’de Hindistan, Skoda AUTO’nun o zamanki 39 ihracat pazarının yedinci en büyüğü oldu. Çek otomobil üreticisi 2001 yılına kadar Hindistan’da kendi yan kuruluşunu kurmadı. Şu anda SAVWIPL, Aurangabad ve Pune’da bulunan iki fabrikayı işletiyor ve aynı zamanda Pune’daki teknoloji merkezini ve Gurugram’da ofisleri bulunan ŠKODA AUTO DigiLab Hindistan’ı işletiyor ve 2020’nin başında açılan Pune. Şu anda Skoda ‘nın Hindistan pazarındaki ürün yelpazesinde RAPID, OCTAVIA ve amiral gemisi SUPERB ile SUV modelleri KODIAQ ve KAROQ yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu