Ekonomi

Geçim sıkıntısı milletimizin başlıca gündem maddesi olmaya devam ediyor!

Geçtiğimiz ay Türkiye’deki 76 ilde ikamet eden 2.207 kişiyle gerçekleştirilen bir araştırmada “Son bir yılda market giderleriniz ne kadar arttı?” sorusu soruldu. Katılımcıların yüzde 42’si, son bir yılda market giderlerinin yüzde 40’ın üzerinde arttığını belirtti. Ankete katılanların yüzde 87’si ise borcu olduğunu ifade etti. Geçim sıkıntısı milletimizin başlıca gündem maddesi olmaya devam ediyor. Yükselen enflasyonla hayat pahalılığı arttı, iş yerlerinin faaliyetleri durdu, gelirler azaldı, işten çıkarmalar çoğaldı, vatandaşlarımız ciddi anlamda gelir kaybına uğradılar. Salgın da yoksullaşmayı ciddi şekilde etkiledi tabii ki. Enflasyonun yükselmesi ve Türk lirasındaki değer kaybıyla da yoksul sayısı çok hızlı arttı” sözleri ile başladı İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan… Vatandaşın ekonomik sıkıntılarını meclis gündemine taşımaya devam eden Türkkan, şu bilgilendirmelerde bulundu;

Hukuk herkese eşit uygulanabilir hâle getirilmeli

Devlet destekleri artırmalı, üretim desteklenmeli, ithalat düşürmeli, yabancı sermaye ülkemize getirilmelidir. Demokrasi geliştirilmeli; bu çok önemli. Hukuk herkese eşit uygulanabilir hâle getirilmeli. Aksi takdirde, Hükûmet, ekonominin kötü gidişatını durduramayacak, vatandaşlarımızı yoksulluğa mahkûm etmeye devam edecektir.

Kandıra’daki toplulaştırma kararı

Resmî Gazete’de yayımlanan 24 Ocak 2020 tarihli Cumhurbaşkanı kararıyla Kocaeli Kandıra’daki 17 tarım arazisiyle ilgili arazi toplulaştırma kararı alındı. Bu kararla tarım arazilerinde daha az zaman, iş gücü ve sermaye kullanımı sağlamak, üretimi ve tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve kırsal kesimdeki nüfusun hayat standartlarını yükseltmek amaçlanmıştı ve çok olumlu bir adımdı ancak bu konuda hâlâ bir adım atılmadı.

Bu işin taşeron şirketlere verildiği doğru mu?

Kandıra’daki toplulaştırmayla ilgili cevaplanması gereken sorular var. Buradan sormak istiyorum: Kandıra’da kaç hektar yer için toplulaştırma kararı alındı? Bu işin taşeron şirketlere verildiği doğru mu? Taşeron şirketlere verildiyse toplulaştırmada taşerona verilecek bedel ne kadar? Bunları merek ediyoruz. Kandıra’da tarım zaten bitmişti, üretmeyen Kandıralılar bir de bu konuda mağdur olmak istemiyorlar.

Sera Üreticileri Zarar Ediyor!

Son olarak Burdur’dan söz etmek istiyorum: Son yıllarda Burdur’un Gölhisar ve Çavdır ilçeleri yayla seracılığının merkezidir. Ülkemizin yüzde 40 ürününü karşılayan Antalyalı tüccarlar tarafından tercih edilen yer olmuştur ama ne yazık ki sera üreticisi son yıllarda emeğinin karşılığını alamamaktadır. Girdiler pahalı, sera üreticisi zarar ediyor. Bu yıl 120 dönüm sera dökülerek hurda, demir olarak verildi.

Sera çiftçilerin desteklenmesi

Sera çiftçisinin borçları ile ilgili hiçbir erteleme ve ciddi bir destekleme henüz yapılmadı. Tüm üreticiler gibi Burdurlu üretici de destek bekliyor. Gıda fiyatlarının düşmesi için üreticiye gübre, ilaç ve fide alımı yönünden destekler verilmeli, mazot daha düşük fiyata verilmeli, sübvanse edilmeli, kredi ödemeleri ertelenmeli ve faiz alınmamalı. Burdurlu çiftçi fide konusunda da mağdur; fideler hastalıklı geldiğinde çiftçi “Tohumdan geldi.” diyor, tohumcu “Fideden kaynaklanıyor. diyor ama mağdur olan yine çiftçi oluyor. Burdurlu çiftçilerimiz Hükûmete diyorlar ki: “Sesimizi duyun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir