Gündem

3 tane büyük firmaya 10’ar milyon dolar kredi sağladılar!

3 tane büyük firmaya 10'ar milyon dolar kredi sağladılar, diğer 12 bin tane acenteyi de çöpe attılar. Konuyu meclise taşıyan CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız çok çarpıcı bilgilere yer verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Halkbank tarafından sadece 3 firmaya verilen 10 milyon dolarlık kredi tutarına dair çok çarpıcı bilgilere verdi. Konuyu gündeme taşıyan Yıldız, belli turizm şirketlerine verilen krediler ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

”TURİZM ACENTELERİ ZOR DURUMDA”

Türkiye’de 12 bin tane seyahat acentesi var. Bu arkadaşımızın da seyahat acentesi var. Bu arkadaşımız şunu diyor: “Bu pastanın yüzde 90’ını ben alacağım, diğerleri ölsün.” 2019 yılında bütün acenteler cebinden para harcadı. Çantasını alıp yurt dışına gidip müşterisini evinden alıp uçağa bindirip Türkiye’deki havaalanına indirir, oradan müşterisini alır otele götürür ve otelde bırakmaz. Orada on beş gün boyunca müşterisine hizmet eder. 2019’da bu acenteler cebinden para harcadı. 2020’de corona virüsünden dolayı yaptığı bir sürü yatırımın hepsi çöpe gitti ve bu acenteler zor durumda kaldı.

3 FİRMAYA 10 MİLYON DOLAR KREDİ

Defalarca Sayın Turizm Bakanıyla konuşmamıza rağmen 3 tane büyük firmaya 10’ar milyon dolar kredi sağladılar, diğer 12 bin tane acenteyi de çöpe attılar, hiç ilgilenmediler. Hâlbuki Türkiye’de turizmi geliştirmek istiyorsak o acenteleri ayakta tutmamız gerekiyor. İki gün önce TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı, Halk Bankasıyla bir anlaşma yaptı, sevindik, gerçekten sevindik. Bu konuyla ilgili bir ay önce dilekçe vermiştim, bugün sıra geldi hatta gündeme getirecektim. Daha sabah altıda bir sürü acenteci beni aradı, en az bin kişi aradı. Arkadaşlar, telefonum burada, gösterebilirim. Halk Bankası anlaşma yapıyor.

Halk Bankasındaki anlaşma şu:

1) Bu acentelerin Halk Bankasında kredi kartı olacak.

2) SGK’sini orada ödeyecek.

3) Çeki olacak.

“Bu şartlar oluşursa biz bu parayı vereceğiz.” dediler. Verdikleri para da 70 bin lira para.

Ben buradan Turizm Bakanına sesleniyorum: Bir an önce işini gücünü bırak, turizmin önünü aç. Bu ülkede sadece senin şirketin yok.

ETS grubu bütün otelleri kapatmış

ikinci bir husus: Kurtulmuş zamanında burada çalışma yaptık, bir yasa çıkarıldı. iki buçuk yıldan beri bu yasayı Turizm Bakanı rafa kaldırdı. Bu yasada ne var, size söyleyeyim!.. Türkiye’de turizmi geliştirmek istiyorsanız bu yasayı muhakkak çıkarmamız lazım. ETS grubu bütün otelleri kapatmış, teklik olarak… Yani diyor ki: “Ben bu otelle anlaşma yaptım, başka bir acente bu otelle anlaşma yapamaz.” Şimdi, 12 bin tane acente var, bunlar ne yiyecek? Ve bu teklikle ilgili, bu yasayı biz rekabet oluşsun diye kaldırdık ama maalesef o yasa Mecliste daha… Turizm Bakanı iki buçuk yıldan beri orada bekletiyor, getirmiyor.

Şimdi, ben buradan AKP’li milletvekillerine sesleniyorum! Öyle bir sistem yarattınız ki oteli olanı, turizm acentesi olanı Turizm Bakanı yaptınız. Hastanesi olanı getirdiniz Sağlık Bakanı yaptınız. Okulu olanı getirdiniz Millî Eğitim Bakanı yaptınız ve kendi şirketlerinin adına çalışıyoruz.

”Önümüzde ki dönem bir tane bile turist bulamazsınız”

3 seçilmiş Bakanla ben çalıştım, hiçbir zaman bu sorunları yaşamadık. O yüzden, özellikle AKP’li milletvekilleri, 12 bin tane acentenin sesini duyun, buna gereken desteği sağlayın. Aksi takdirde önümüzdeki dönemde bir tane turist dahi bulamazsınız.

Yine, İngiltere Başbakanı açıklama yaptı, 17 Mayısta yurttaşlarına seyahat özgürlüğü verecek veya seyahat izni verecek. Özellikle İngilizlerden, seçim bölgem olan Kuşadası, Didim, Bodrum, Marmaris ve Fethiye tarafına gelen bir kafile var yıllardan beri. Bu kafilenin gelmesi için rakiplerimiz var.

Kim var? İspanya var. Kim var? Yunanistan var. Bunları yapmamız için de bir an önce… Bütün otelciler beni arayıp “Aşı paralarını biz veririz, biz personelimize aşı yaptırmak zorundayız.” dediler. Turizm Bakanı Sağlık Bakanıyla görüşsün, bir an önce bu aşıyı sahil kesimindeki otellerde çalışan personele ve esnafa yaptırmamız gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu