EkonomiGündem

Neye ne kadar Vergi, ÖTV, KDV ödüyoruz?

İYİ PARTİ GRUBU ADINA AYHAN EREL (Aksaray Milletvekili) akaryakıttan, iletişim vergilerine, otomobilden tekstil ürünlerine, otoyol-köprü vergilerinden elektrik, su vergilerine kadar, ödenen KDV oranları ve ÖTV miktarlarına dikkat çekti. Verginin vergisini ödediğimizin altını çizen Erel, bunlar yetmezmiş gibi birde bazı kurumların faturalar üzerinden vatandaştan alınan fon tutarlarına değindi… Neye ne kadar vergi, ÖTV, KDV verdiğimize dair çok çarpıcı bilgiler veren İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, şu açıklamalarda bulundu;

ELEKTRİK FATURALARINDA 4 AYRI VERGİ DİLİMİ

Boğazımızdan geçen her yudumda, bastığımız her düğmede dolaylı vergiler var. Örneğin elektrik faturası içinde 4 ayrı vergi ve fon vergisi bulunmakta. Musluktan suyla birlikte 3 farklı vergi akıyor, hatta bu oran bazı belediyelerde 5 kaleme bile çıkıyor. Tekstil ürünleri tüketiciye yüzde 8 KDV’yle ulaşıyor. Ocağımız ister tüp olsun, ister doğal gaz olsun -bir kısmı özel tüketim vergisi olmakla beraber- gazın yüzde 18’i vergi. Gıda ürünlerinde peynirden zeytine, biberden yumurtaya yüzde 8 vergi.

CEP TELEFONU ÖTV VERGİSİ

Cep telefonunu ise elimiz yanmadan tutmak çok güç. Telefonun değeri 1.500 liradan fazla ise yüzde 50 ÖTV ekleniyor, buna TRT bandrolü, KDV, Kültür ve Turizm Bakanlığı kesintisi de eklenince bir telefonun üzerine neredeyse vergisiz fiyatı kadar da vergi ödüyoruz. Kullanım ücretine gelirsek özel iletişim vergisinin yüzde 10’a çıkartılmasıyla birlikte faturanın yüzde 35’i vergi. Beyaz eşyada verginin vergisini ödüyoruz, yüzde 6’nın üzerine yüzde 18 de KDV ödemek zorundayız.

HERŞEYDE YÜKSEK VERGİ ORANLARI

Yine, araçlardan alınan vergiler ülkemizin önemli gelir vergi kalemini oluşturmakta. Arabaya bir nevi “Tekerlekli vergi dairesi” desek abartmış olmayız. ÖTV araçların motor hacmine göre değişmekte. Gümrük girişi 200 bin lira olan 2000 motor bir otomobil vergileriyle beraber bayide 756 bin liradan aşağı satılmıyor, bunun 556 bin lirası vergi. Yerli üretimi desteklemek amacıyla bir karar alındıysa bilemiyorum ama gerçekten vergiler çok. Yani, her araç için 2 araç fiyatı vergi ödemek durumundayız. Benzinin yaklaşık yüzde 50’si vergi. Yıllık vergiler, otoyol, köprüler, cezalarla birlikte şahsi aracımıza ödediğimiz vergi 15 kalemi buluyor. Şehir içinde toplu ulaşım araçlarında KDV ödüyoruz.

MAAŞLI ÇALIŞANLARIN YILDA YÜZ ELLİ GÜNÜ VERGİYE GİDİYOR

Maaşlı çalışıyor iseniz ülkenin vergi kısmının büyük bir bölümü bu çalışanların üzerinde. 2020 yılında vergilerin büyük bir bölümü şirket sahiplerinden değil, çalışanlardan toplandı. Maaşlı çalışanlar yılın yaklaşık yüz elli günü vergi için çalışmak zorundalar.

SİGARADAN ALINAN VERGİ

Kullanılmasını tasvip etmesek de, bir paket sigaranın içerisinde 20 tane sigara var, bu 20 tane sigaranın 16 tanesi vergiye gidiyor. Yani, 20 sigaradan 16’sı vergiye gidiyor.

POŞET VERGİSİ

Marketlerde satılan 25 kuruşluk poşetin 23 kuruşu vergi, 2 kuruşu marketlere kalıyormuş.

TRT’YE AKTARILAN VERGİ TUTARLARI

Televizyon satın alırken satış bedelinin yüzde 16’sı TRT bandrolü, yüzde 6’sı ÖTV, yüzde 18 de KDV ödüyoruz. Yani, TRT’ye televizyon alan her vatandaş yüzde 16 vergi ödüyor ama maalesef TRT’den kendi anlamında beklediği her şeyi bulduğu mümkün değil. Ben İYİ PARTİ milletvekili olarak TRT’den İYİ PARTİ’ye yeteri kadar zaman ayrılmadığından şikâyetçiyim. Bu bağlamda da eğer bir hakkım varsa bunu TRT’ye helal etmediğimi beyan etmek istiyorum.

BİLGİSAYARLARDA YİNE YÜZDE 2 TRT BANDROLÜ, YÜZDE 18 KDV VAR

Satın aldığımız bilgisayarlarda yine yüzde 2 TRT bandrolü, yüzde 18 KDV var. Türkiye’de maaşlı çalışanların dolaylı vergilerle birlikte maaşının yüzde 42’si vergiye gidiyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu