GündemSağlık

Koronavirüs Değişiyor! Mutasyonlu virüs hakkında bilinenler

COVID-19'a neden olan virüs, beklendiği gibi mutasyona uğradı. Varyant adı verilen virüsün çoklu mutasyonları, sağlık uzmanlarını endişelendiriyor. Şu anda varyantların aşıların etkinliğini etkileyeceğine veya daha ağır bir hastalığa neden olacağına dair kanıt var mı?

Salgının başlangıcından beri SARS-CoV-2 mutasyona uğruyor. Mutasyonların çoğu işe yaramaz ve tespit edilmez, ancak sık sık bir dizi mutasyon, insanları enfekte etme ve hasta etme konusunda daha iyi bir varyant üretecektir. Yeni varyantların hızla yayılması göz önüne alındığında, uzmanlar yeni türlerin virüsün hücrelerimize bağlanmasını kolaylaştırabilecek mutasyonlar içerdiğini söylüyor. İlk olarak , Mayıs ayında Avustralya ve Hindistan’da ortaya çıkan D614G varyantı geldi . Aralık ayında, bilim adamları Birleşik Krallık’ta B.1.1.7 varyantını, ardından Güney Afrika’da B.1.351 varyantını ve Los Angeles ve Ohio’daki yeni varyantları tespit etti.

DAHA BULAŞICI VE DAHA ÖLÜMCÜL

Hepsi, önceki varyantlardan çok daha fazla aktarılabilir görünüyordu. Şimdi, bazı araştırmacı bilim adamları B.1.1.7 varyantının yalnızca daha bulaşıcı değil, aynı zamanda daha ölümcül olabileceğinden şüpheleniyor. B.1.1.7 ile ilgili araştırma sınırlıdır ve az sayıda hasta içermektedir. Uzmanlar, varyantın daha yüksek bir ölüm oranıyla bağlantılı olup olmadığını bilmek için çok daha fazla kanıta ihtiyaç olduğu konusunda hemfikir.

AŞILAR VARYANTLI VİRÜS KARŞI NE KADAR ETKİLİ

Aşılar, geniş bir bağışıklık tepkisi üretir, bu nedenle bir mutasyonlu virüs, bir aşının etkinliğini biraz azaltacak olsa bile, aşı yine de bir dereceye kadar koruma sağlayacaktır. RNA (mRNA) aşıları, yeni varyantları hedeflemek için kolayca modifiye edilebilir.

Moderna 25 Ocak Pazartesi günü yaptığı açıklamada, son testlerin aşıların varyantlar üzerinde çalışmasının beklendiğini gösterdiğini , ancak B.1.351 soyuna karşı korumak için şimdiden bir takviye atışı üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

İNGİLTERE’DE BULUNAN VARYANT

Bu yeni varyantların çoğunun , virüsün insan hücrelerine bağlanan kısmı olan başak proteinindeki mutasyonlar nedeniyle daha bulaşıcı olduğu düşünülüyor .

İlk olarak Birleşik Krallık’ta bulunan B.1.1.7 varyantının, önceki varyantlardan yüzde 50 daha bulaşıcı olduğu düşünülüyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) , Mart ayına kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde baskın tür olmasını bekliyor .

Amerika Birleşik Devletleri’nde B.1.1.7 soyunun 195 vakası rapor edilmiştir. Uzmanlar başlangıçta varyantların daha öldürücü olabileceğine dair bir kanıt olmadığını belirtmiş olsalar da , Birleşik Krallık’tan gelen yeni kanıtlar , B.1.1.7 varyantının neden olduğu vakaların daha ölümcül (yüzde 30’a kadar) olabileceğini ve daha ciddi hastalığa neden olabileceğini öne sürüyor. Ancak uzmanlar, verilerin sınırlı olduğunu ve yeni değişkenlerin herhangi birinin ne kadar aktarılabilir ve öldürücü olduğunu tam olarak bilmek için çok fazla belirsizlik olduğunu söylüyor.

CDC şu anda Birleşik Krallık’ta ilk tespit edilen varyantın daha virülan olup olmadığını belirlemek için kanıtları gözden geçiriyor .

GÜNEY AFRİKA’DA BULUNAN VARYANT

Güney Afrika’da bulunan B.1.351 varyantı , insan hücrelerine bağlandığı başak proteininde mutasyonlara sahiptir. Tüm virüsler sıklıkla mutasyona uğrar, ancak mutasyonlar tipik olarak işlevsel değildir ve virüsün davranışı üzerinde önemli bir etkisi yoktur. Ancak virüsler mutasyona uğradıkça hayatta kalma şansları artar. Texas A&M Üniversitesi Texarkana virologlarından Benjamin Neuman , bir tür ne kadar çeşitli olursa, hayatta kalma şansı da o kadar artar.

Neuman, “Çoğunlukla değişiklikler her bir virüs için kötüdür, ancak birlikte, daha zayıf ancak daha çeşitli virüslerin yaşama şansı, aynı boyuttaki aynı virüs popülasyonundan daha yüksek” dedi.

Birleşik Krallık ve Güney Afrika’da tespit edilen yeni varyantlarda gördüğümüz gibi, bazen bu mutasyonlar virüsün performansını artırabilir.

Neuman, “İyi bir mühendisin genellikle bir makineyi optimize etmenin bir yolunu bulması gibi, mutasyonlar da bir virüsün parçalarının çalışma hızını değiştirebilir” dedi.

Ayrıca yeni varyantlardaki mutasyonların aşılarımızın etkinliğini azaltabileceğine dair endişeler var. Moderna, 25 Ocak’ta yaptığı açıklamada , aşısının Güney Afrika’da tespit edilen varyanta karşı muhtemelen işe yarayacağını, ancak virüsün diğer varyantlarına karşı o kadar başarılı olmayabileceğini söyledi.

Moderna , Güney Afrika’da bulunan varyantı hedef alacak bir COVID-19 güçlendirici atış üzerinde çalışıyor. Pfizer, 28 Ocak’ta aşılarının bu varyant üzerinde biraz daha az etkili olacağını söyledi.

AŞILAR VE YENİ VARYANTLAR

Aşılar, başak proteinini hedef alır. Spike proteininin yapısı şiddetli bir şekilde mutasyona uğrarsa, bazı uzmanlar aşının o kadar verimli çalışmayacağından korkuyor.

Ancak aşı , büyük olasılıkla çoğu çeşidi tanıyabilecek ve bunlara yanıt verebilecek geniş bir bağışıklık tepkisi yaratır.

“Bugüne kadar yapılan aşıların bağışıklık çalışmaları, virüsün mutasyonlarının bile aşı kaynaklı bağışıklıktan etkilendiğini gösteriyor, bu nedenle, farklı viral suşlar için yeni aşı formülasyonları gerektiren grip aşılarında gördüğümüz fenomenlerle yüzleşmeyeceğiz. Yale Medicine’de transplantasyon cerrahisi ve immünoloji bölüm başkanı ve Yale Tıp Fakültesi’nde cerrahi profesörü olan Dr. David Mulligan , her yıl daha popüler hale geliyor ”dedi .

Mulligan, mRNA aşılarının ayrıca aşılandıktan 8 ay sonra antikor üretme kabiliyetine sahip B hücrelerini de aktive ettiğini söyledi.

Mulligan, bu, aşılandıktan sonra insanların uzun süreli bağışıklığa sahip olacağını ve güçlendiriciye ihtiyaç duymayacağını öne sürüyor.

Irvine’in Virüs Araştırma Merkezi Kaliforniya Üniversitesi direktörü Ilhem Messaoudi Powers , bir aşının dolaşımdaki varyantlarla yüzde 100 eşleşmese bile enfeksiyon ve hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceğini söyledi .

Örneğin grip aşısına bakın. Messaoudi Powers’a göre, grip aşısının dolaşımdaki suşlarla güçlü bir eşleşme olmadığı yıllarda bile, aşı hala kısmi koruma sağlıyor.

Messaoudi Powers, “Aşı tarafından kodlanan başak proteine ​​üretilen bağışıklık, bir miktar bağışıklık sağlayacak ve bağışıklık sistemlerimizin aşı tarafından üretilen yanıtı, bir enfeksiyon durumunda gerçekte karşılaştığımız virüsle daha iyi eşleşecek şekilde ayarlamasına izin verecek,” dedim.

Bir immünolog ve Yale Medicine doktoru olan Dr. Ellen F. Foxman , “Aşının tamamen dokunmayacağı bir varyantın olma ihtimalinin çok düşük olduğunu düşünüyorum” dedi.

DAHA FAZLA ARAŞTIRMAYA İHTİYAÇ VAR

Neuman, varyantların daha hızlı yayıldığını ve bundan emin olabileceğimiz tek şey olduğunu söyledi.

“Bilim insanlarının yeni türün yapabileceği şeyleri önerdiğini okuduğunuzda, gerçekten sadece bilimsel sürecin erken bir adımının nasıl işlediğini görüyorsunuz – düşünüyoruz, endişeleniyor, tükürük atıyor, hayal ediyor, hipotez oluşturuyor ve bir dizi ‘ne olursa olsun “Bir deneyle cevaplanabilecek bir soruya gelene kadar,” dedi Neuman.

Suşların daha fazla bulaşıcı veya virülan olup olmadığı ve nasıl olabileceği sonucuna varmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Foxman, nüfusun alışkanlıkları ve davranışları gibi oyunda başka mekanizmalar olabileceğinden şüpheleniyor.

Ek olarak, virüs Mart ayındakinden daha yaygın olduğu için zaten daha hızlı aktarılıyor. Nüfusun daha büyük bir yüzdesi enfekte olduğunda, virüsler daha kolay yayılır.

Foxman, “Kanıtların tamamı epidemiyolojiye dayanıyor” dedi. “Bu türün, virüsün diğer genetik türlerinden daha fazla yayıldığı ve vakaların daha yüksek bir oranı olduğu gerçeğine bakmaya dayanıyor.”

Foxman, virüsün biyolojik olarak hücrelerimizi enfekte etmede daha iyi olduğuna dair henüz kanıtımız olmadığını da sözlerine ekledi. RNA aşıları, varyantlara karşı daha az etkili hale gelirse, yeni dizileri hedeflemek için hızla yeniden çalışılabilir. Foxman, bu senaryonun aşı üretimi ve dağıtım süreçlerinde gecikmelere yol açabileceğini belirterek, “Bu tür bir aşının büyük bir avantajı” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu