Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Ekonomi

Esnaf: Ben kefen paramı da bu ay elektriğe ve suya yatırdım!

İYİ Parti Samsun Milletvekili BEDRİ YAŞAR, pandemi sürecinde esnafın yaşadığını ekonomik sorunları meclis gündeminde dile getirdi. Ordu ili Perşembe ilçesinde esnaflık yapan Mehmet isimli bir işyeri sahibinin sözleri ile, Türkiye’de ki esnafların sorunlarına değindi. İYİ Partili Yaşar, Mehmet Amca olarak tanımladığı kişinin ”Ben kefen paramı da bu ay elektriğe ve suya yatırdım” sözlerini aktardı.

Yaşar’ın yaptığı açıklamalarından satır başları şöyle;

LOKANTALARIN CİROSU 4’DE 1’E DÜŞTÜ

Erzurum’daki Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanının da adını söyledi. Ben de buradan diyorum ki: Ben de geçtiğimiz hafta Samsun’daydım, Bafra’da hem Kahveciler Odasını ziyaret ettim hem de Lokantacılar Odasını ziyaret ettim. Bafra Kahveciler Odası Başkanı Sayın Ahmet Yılmaz’ın söylediği aynen şu: “Hepiniz izliyorsunuz, bizim 8-10 masa olan kahvehanemizde 2 masa açılsa ne olur? Yani 14 tane kural koydunuz, bize de 114 tane kural koyun. Eğer bu, kurallar manzumesiyse biz de bunlara uyalım, bu kurallar çerçevesinde biz de faaliyet gösterelim. Aynı şekilde, bakın, kongreleri yapıyorsunuz ‘Cenaze merasimlerinde 30 kişi.’ diyorsunuz, yüzlerce kalabalıklarla bu işi yapıyorsunuz.” diyor. Bunun talebi haksız mı? Lokantacılar Odası Başkanına da gittik Başkanım, o da aynısını söylüyor, diyor ki: “Bakın, paket servisiyle bizim ciromuz dörtte 1’e düştü. Dörtte 1’le bizim bu işlerin altından kalkmamız mümkün değil.” Bakın, bu insanları küçümsemeyin, bunların sayısı 2 milyon, birer de hanımları 4 milyon, 1 kişi de yanında çalışsa o da hanımıyla beraber 8 milyon, birer tane çocukları olsa 12 milyon. 12 milyon kişiyi devletin üzerine yük olmaktan çıkarmış ve bunların iaşesini sağlamaya çalışıyor. Ne diyor biliyor musunuz?

BEN KEFEN PARAMI DA BU AY ELEKTRİĞE, SUYA YATIRDIM

Aynı şekilde, Ordu ziyaretimizde Perşembe’de Mehmet amca diyor ki: “Kırk yedi yıllık esnafım, kırk yedi senelik.” Ben biliyorum, Anadolu’da her esnafın bir kefen parası olur, bir tarafa koyar, vasiyetini de yazar, der ki: “Benim şurada şu kadar param var, bu parayı al, vaktizamanında Hak vaki olursa bunu kullan.” Ne dedi biliyor musunuz Mehmet amca? “Ben kefen paramı da bu ay elektriğe, suya yatırdım.” dedi.

Şimdi, bakın, bu problemleri duymazdan gelirsek, problemleri halının altına süpürmeyle bu işlerin çözülemeyeceğini biz buradan ifade ediyoruz. Buradan yanlış bir şey çıkarmayın, bakın, bir problem var. Siz de gezin, geziyorsunuzdur muhakkak. Siz aşağı indiğinizde, bakkala, manava uğradığınız zaman Sayın Başkanım “Ya, Allah razı olsun, hiçbir problemimiz yok.” mu diyorlar? Yani ya bu dünya…

BEDRİ YAŞAR (Devamla) – Herkes şükreder Sayın Bakanım, şükür başka bir şeydir. Allah’ın verdiği nimete, verdiği cana, verdiği nefese sonsuz, sayısız şükretmek hepimizin vazifesi, bunda problem yok ama çocukların da nafakasını da ihmal etmemek lazım.

Bununla ilgili de gün bugün, gerekli katkıyı sağlamamız lazım diyor, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir