EkonomiGündem

Merkez Bankası’nın güncel döviz rezervi ne kadar?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın güncel döviz rezervi ne kadar? Merkez Bankası'nda şu anda ne kadar döviz bulunuyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dediği gibi TCMB'de 96 milyar döviz ve altın varlığı mı var?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda 95 milyar dolar rezervimizin olduğunu iddia etti. Ama muhalefet, aslında hazinenin eksi rezervi olduğunu iddia etti. Erdoğan’ın “Hazinede 95 milyar dolar rezervimiz var” iddialarına cevap veren CHP’li Engin Koç, bu iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Merkez Bankası’nın güncel döviz rezervi hakkında bilgi veren Koç, çok çarpıcı açıklamalarda bulundu;

128 MİLYAR DOLAR NE OLDU?

Üç aydan beri soruyoruz, Merkez Bankası rezervlerinde 128 milyar dolara ne oldu? İktidar, damat ve kayınpeder aylarca sustu, inkâr etti, ilk kez geçtiğimiz gün hem Erdoğan hem de Hazine Bakanı Lütfi Elvan damadı savunayım derken rezervdeki erimeyi kabul ettiler. Düne kadar “Rezervlerimiz arttı.” diyenler resmî olarak Merkez Bankası rezervlerindeki erimeyi kabul etti. Bugün de Canikli’nin açıklamaları geldi. Çalınan minarenin kılıfını dikmeye çalışan Canikli ikinci bir adım olarak bizim söylediğimiz Merkez Bankasındaki dövizlerin ihale yapılmadan birilerine satıldığını kabul etti, bu da ikinci itiraf oldu. Şimdi hesap verin.

MERKEZ BANKASI’NIN 58 MİLYAR DOLAR AÇIĞI VAR

Merkez Bankası sizin telaffuz ettiğiniz rakamlar bile olsa bu dövizleri ihalesiz, duyurusuz kimlere, ne zaman, hangi kurda, ne koşulda satmıştır? Dolar 8 liranın üzerine neden çıkmıştır? Kimler ne kazandı? Millet ne kadar kaybetmiştir? Sorumuzu yineliyoruz ve cevap verin, hesap verin. Yaratılmak istenen illüzyona karşı konuya biraz daha açıklık getirelim. Erdoğan “Hazinede 95 milyar dolar rezervimiz var.” dedi. Hakikat bu değil. Merkez Bankasının 19 Şubat itibarıyla 96 milyar döviz ve altın varlığı var, tamam. Buna karşılık swap borçlarıyla birlikte 155 milyar dolar döviz borcu bulunuyor. Bu ne demek? Merkez Bankasının kendine ait dövizi yok demek, aksine 58 milyar dolar döviz açığı var demek. İkincisi, 2018 yılı sonunda Merkez Bankasının swap borçları dâhil 29 milyar dolar döviz fazlası vardı.

Bugün 58 milyar dolar döviz açığı var. Yani toplamda, rezervde 86 milyar dolar azalma meydana gelmiş.

47 MİLYON DOLAR HESAPTA GÖZÜKMÜYOR

Üçüncüsü, söz konusu dönemde reeskont kredilerinden 47 milyar dolar gelmiş, o da erimiş, hesapta gözükmüyor. Bu da dâhil edildiğinde, bugün geçerli rakamlarla rezervlerde yer alan tam 133 milyar dolar ortada yok.

Cevap istiyoruz: Merkez Bankasındaki dövizleri ihale yapmadan kimlere, ne zaman, hangi kurda, ne koşulda sattınız? Kimler ne kazandı, millet ne kazandı? Cevap istiyoruz, hesap verin.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu