Kamu HaberleriPersonel Alımı

20 bin öğretmen alımına ilişkin tepkiler sürüyor!

2021 yılı için 20 bin öğretmen alımı yapılacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ''20 bin öğretmen ataması yapılacak'' diye verdiği müjde tepkilere neden oldu...

2021 yılı öğretmen alımına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ”20 bin öğretmen ataması” yapılacağını müjdeli. 1 milyona yakın atanamayan öğretmen dururken, sadece 20 bin öğretmen atamasını müjde olarak duyurak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilk tepki İYİ Parti’den geldi. Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, ”Sayın Cumhurbaşkanı dün yaptığı açıklamada 20 bin öğretmen atamasını müjde olarak duyurmuştu. Bu sayı atanamayan öğretmenlere çare olmadığı gibi, ihtiyacı da gidermiyor. Hükûmet ne yazık ki öğretmenlerimize hak ettiği değeri vermiyor. Yüz binlerce öğretmen atama beklerken ihtiyacı karşılamayacak atamalar günü kurtarmıyor. On dokuz yıllık Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında öğretmenlerin sorunları her geçen gün daha da büyüyor. Atanamayan öğretmenler ile zor şartlarda çalışan ücretli ve sözleşmeli öğretmenler, Hükûmetin çözmesi gereken öncü konular olmalıdır” sözleri ile tepkisini gösterdi.

ÖĞRETMENLERE 3600 EK GÖSTERGENİN VERİLMESİ

Öğretmen alımı ve öğretmenlerin sorunları ile ilgili mecliste açıklama yapan Türkkan, şu bilgilendirmelerde bulundu;

”Öğretmenlerimizin en büyük beklentilerinden biri de 3600 ek göstergenin verilmesi. Bu konuyu, Meclis araştırma önergeleriyle daha önce de birkaç kez Genel Kurulun gündemine taşımıştık. Verdiğimiz önergeler otuz hizmet yılında ve 1’inci derecenin 4’üncü kademesinde bulunan öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600’e yükselmesine, aylık ücretine, emekli aylığına ve emekli ikramiyesine büyük katkı sağlayacaktı. Hükûmet seçim öncesi verdiği 3600 ek gösterge sözünü tutmadıkça bunu uzun zamandır bekleyen polis, öğretmen, din görevlisi, hemşireler mağdur olmaya devam edecekler” dedi.

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI NE ZAMAN YAPILACAK?

Peki, 2021 öğretmen atamaları ne zaman yapılacak? 20 bin öğretmen alımı branş dağılımı belli oldu mu? Bu sorulara ilişkin yapılan resmi açıklamada, 2021 yılı atamalarının (kesin tarih belirtilmeksizin) önümüzde ki aylarda olacağı söylendi. Tercih kılavuzunun yayınlanması ile birlikte, branş dağılımı belli olacak…

İYİ PARTİ GRUBU ADINA AYHAN EREL (Aksaray Milletvekili): Valiliklerin norm kadro beyanları dikkate alındığında, ülkemizde 150 bin öğretmen açığı olduğu söyleniyor. “İtibarda tasarruf olmaz.” deniliyor; doğrudur, doğru değildir, onu tartışmıyorum ama eğitimde tasarruf olmaz. Zira, eğitimde yapılacak olan her türlü tasarruf gelecekte çok ağır bedeller ödememize sebep olabilir. Bu anlamda, müjde olarak duyurulan 20 bin öğretmen sayısının devletin imkânları, atama bekleyen gençlerimizin heyecanları dikkate alınarak biraz daha artırılması; hiç olmazsa bu gençlerimizin hayata tutunmalarına, gelecekte ümitlerini gerçekleştirmelerine sebep olacaktır diye düşünüyorum.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu