GündemSağlık

Aşı ne kadar süreyle etkili olacak? Hamile insanlar ne zaman aşılanabilecek? Emziren kişiler aşı olabilir mi?

Uzmanlarla aşı hakkında hala sahip oldukları soruları ve ne zaman cevap alabileceğimizi konuştuk. Aşı ne kadar süreyle etkili olacak? Hamile insanlar ne zaman aşılanabilecek? Emziren kişiler aşı olabilir mi?

Pandeminin ilk günlerinden beri, Warp Speed ​​Operasyonu , bir COVID-19 aşısının olabildiğince hızlı ve güvenli bir şekilde oluşturulmasına yardımcı olmak için başlatıldı. 14 Aralık’ta Pfizer-BioNTech aşısı, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından milyonlarca insanın aşılanmasına olanak tanıyan acil kullanım izni (EUA) için onaylanan ilk aşı oldu.

Bu gelişmeye rağmen, aşı ve önündeki yol hakkında hala bazı sorular var. Bu sorulardan 10 tanesine cevap vermeye çalışıyoruz.

Aşı yetkisi, çift kör aşı denemelerinin sona ermesi anlamına mı geliyor?

Pfizer aşı denemesinin çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere 37.000’den fazla katılımcısı bulunmaktadır. 18.000’den fazla kişiye aşı yapıldı ve benzer sayıda insana plasebo verildi.

EUA için yeterli veri toplanmış olmasına rağmen, birçok uzman, özellikle bu orijinal katılımcılarla denemelerin devam edeceğine inanıyor.

Bu, aşının yan etkilerinin FDA onayı için kullanılan ilk izleme süresinin ötesinde uzun vadeli izlenmesine izin verir.

Queens, New York’taki Cohen Çocuk Tıp Merkezi pediatristi Henry Bernstein , DO, “Yetkilendirme için atılan adımların çoğu hızlandırılmış olsa da, halk bu yol boyunca bilimsel adımların hiçbirinin tehlikeye atılmadığından tamamen emin olmalıdır,” bir üyesiHastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Aşılama Uygulamaları Danışma KomitesiGüvenilir Kaynak, Healthline’a söyledi.

“Sonuç olarak, bilimsel bütünlük açıktır ve bu aşı çalışmaları devam eden verileri toplamaya devam edecek” dedi.

Aşı ne kadar süreyle etkili olacak?

Bu aşının, kayıttan kabul edilmeye kadar onaylanma hızıyla birlikte, bu aşının ne kadar süreyle etkili olacağına dair net bir bilgi yok.

Virüs ancak 2019’un sonunda keşfedildi.

Her ikisi de Temmuz sonunda başlayan Moderna ve Pfizer’in klinik denemelerine dayanarak, uzmanlar aşıların uzun süreli korumaya sahip olduğunu gösterebildiler, ancak gerçek sürenin uzunluğu hala bilinmiyor.

Bununla birlikte, mevcut verilerle araştırmalar, denemenin başlangıcından bu yana korumanın devam ettiğini gösteriyor ve deneme katılımcılarının önümüzdeki aylarda ve yıllarda daha fazla izlenmesi, uzun vadeli bağışıklığın anlaşılmasına olanak tanıyacak.

Bu aşı genel popülasyonda ne kadar etkili olacak?

Aşı olduktan sonra COVID-19’a karşı güçlü bir koruma olsa da, aşı olduktan sonra virüsü kapma şansı hala var.

Aşının koruma sağlaması zaman alır ve hiçbir aşı mükemmel değildir.

Düzenleyiciler tarafından açıklanan kanıtlara göre Pfizer aşısının yüzde 95 etkili olduğu söyleniyor. Moderna aşısının yaklaşık yüzde 94 etkili olduğu görülmektedir.

Ancak bu aşıları aldıktan sonra bile vücudun aşılamadan sonra bağışıklık kazanmaya başlaması birkaç hafta sürebilir. Bu, bir kişinin aşıdan hemen önce veya hemen sonra virüse yakalanabileceği anlamına gelir.

Şu anda sadece belirli gruplar aşı olabilirken, genel halk bunu ne zaman alacak?
COVID-19 aşısının başlangıçta sınırlı tedarikiyle, yalnızca belirli grupların aşılanmasına izin veriliyor.

“Mevcut tahminlere göre, COVID-19 komplikasyonları açısından kendilerini daha yüksek riske sokan hiçbir tıbbi durumu olmayan ve diğer öncelik kategorilerinden birinde olmayan (sağlık çalışanı, temel çalışan, ilk müdahale eden) 65 yaşın altındaki sağlıklı insanlar muhtemelen erken ilkbaharda tarafından aşılarını almaya başlamak için bekleyebilirsiniz Nisan sonundan Mart,” Dr Aadia Rana , Bulaşıcı Hastalıkları Alabama-Birmingham Bölümü söyledi HealthLine Üniversitesi tıp doçent,

Aşı üreticileri, hızlı bir şekilde üretmek ve göndermek için hızlı bir şekilde çalışıyor . Birçok şirket, bu aşının kullanım noktalarına olabildiğince hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak için çalışıyor.

Rana, “Aşının yapılması için gereken malzemelerin tedarik zincirindeki herhangi bir kesintiye çok şey bağlı olacak” dedi. “Malzemelerde herhangi bir kesinti varsa, bu zaman çizelgesi gecikebilir.”

Hamile insanlar ne zaman aşılanabilecek?

Birkaç şirket tarafından tamamlanan COVID-19 aşı denemesi hamile insanları içermiyordu.

Tarihsel olarak, ilaç ve aşı üreticileri, bir hamileliği tehdit etme korkusuyla hamile insanları ilk klinik denemelere dahil etme konusunda isteksiz olma eğilimindedir.

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji’nin (ACOG) ilk denemelere dahil edilmesini savunmasına rağmen hamile kişilerde çalışmalar planlanmaktadır .

Bununla birlikte, hayvan gelişimi ve üreme toksisitesi çalışmalarından (DART) elde edilen veriler devam etmekte ve insanlar üzerinde çalışmalar planlanmaktadır.

“Şu anda hamile kadınlarda endişelenmek için herhangi bir neden olduğuna inanmıyoruz. Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü’nde tıp profesörü olan Dr. Keipp Talbot , hamile kadınları soruları veya endişeleri varsa OB [doğum uzmanı] ile konuşmaya teşvik ediyoruz ”dedi .

Birçok uzman, hamilelik sırasında COVID-19’a sahip olmanın, yakın zamanda FDA’dan acil durum izni almış olan mRNA aşısının herhangi bir potansiyel sonucundan daha kötü olabileceği konusunda uyarıyor.

Bernstein, “Hamile kadınlarda aşının güvenliğine ilişkin şu anda mevcut veri bulunmamakla birlikte, hamile kadınların mRNA aşısının canlı bir aşı olmadığını ve normal bir hücresel süreçle hızlı bir şekilde bozunduğunu bilmesi gerektiğine inanıyorum” dedi. Sonuç olarak, hücrenin çekirdeğine girmez, DNA’sını değiştirmez. ”

Rana ayrıca hamile olanların aşı olmasını da destekliyor.

“COVID-19’lu hamile kadınlar arasında yoğun bakım ünitesi yatışı, mekanik ventilasyon ve ölüm dahil olmak üzere ciddi hastalık riskinin arttığı bildirildi” dedi.

Rana, “Hamile bir kadın, bilinçli bir karar vermesine yardımcı olmak için sağlık uzmanıyla aşı seçeneklerini tartışmalıdır” dedi. “Bu, aşının bilinen yan etkilerine ve hamilelik sırasında aşı hakkında veri eksikliğine karşı, mevcut toplum bulaşma oranlarına ve mesleğine (örneğin sağlık çalışanı) veya diğer potansiyel maruziyetlere dayalı edinme riskiyle ilgili değerlendirmeleri içerir.”

2021’de hamile kalmayı düşünenler için aşı beklemeli mi?

Toplanan verilerin çoğu hala yenidir ve ilaç şirketleri, klinik deneylerine hamile kalmayı planlayan kişileri özel olarak dahil etmediler.

Bu nedenle, hamile kalmayı planlayan kişilerde aşı güvenliğini önerecek insan verileri bulunmamaktadır.

Sonuç olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde hamile kalmak isteyen aileler için resmi bir öneri bulunmamaktadır.

Aşama 2 ve aşama 3 klinik araştırmaların katılımcıları arasında, birkaç kişi daha sonra hamile kaldı ve ACOG’a göre , bu kişiler güvenlik sonuçlarını toplamak için izleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pek çok kişi, halihazırda hamile olan kişilerin aşı olmasını savunuyor.

Öte yandan, Birleşik Krallık’ın Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi, “kadınlara hamile olmaları veya ilk dozdan sonraki 3 ay içinde hamile kalmayı planlamaları durumunda aşı için gelmemeleri tavsiye edilmelidir” uyarısında bulunuyor.

Emziren kişiler aşı olabilir mi?

Yürütülen denemelerle, emziren insanlar ve COVID-19 aşısı ile ilgili veriler resmi olarak çalışılmamıştır.

Göre HKMGüvenilir KaynakSağlık çalışanları gibi, emziren ve COVID-19 aşısı yaptırmak için önerilen gruplardan birinin parçası olan kişiler aşı olmayı seçebilir.

Hem Pfizer hem de Moderna aşıları mRNA tipindedir ve emziren bir bebek için risk oluşturmadığı düşünülmektedir.

Talbot, “aşı içeriği kanda ve dolayısıyla sütte bulunmamalı” diye emziren kişilere aşı yaptırılmasını önermektedir.

Birisi aşı olduktan sonra, ikinci enjeksiyondan sonra hayat normale döner mi?

Birçoğu aşılandıktan sonra hayatın normale döneceğine inanmasına rağmen, durum tamamen böyle değildir.

Aşılar, yüzde 100 başarısızlık geçirmez değildir ve bireysel aşılama, COVID-19 salgınını azaltmak için daha büyük bir topluluk çabasının tek parçası değildir.

Bernstein, “Aşılanan bireylerin yüzde 70 ila 80’ine sahip olana kadar, virüsten hastalık ve ölüm riski altında olan büyük duyarlı popülasyonlar olacaktır” dedi.

Ayrıca, bu aşılama denemeleri sadece semptomatik hastalığa karşı önleme gösterdi.

Rana, “[Denemeler] asemptomatik enfeksiyonun etkisine bakmak için tasarlanmadı,” dedi. “Ve hepimizin bildiği gibi, asemptomatik insanlar hala hastalık bulaştırabilir.”

Zaten COVID-19 olanlara aşı yapılmalı mı?

Mevcut öneri, halihazırda COVID-19 olanların hala aşı almalarını tavsiye ediyor.

Virüs ile doğal enfeksiyon size bir dereceye kadar bağışıklık kazandırırken, size tam koruma sağlamaz.

Aşılar, virüsü ve bulaşma yeteneğini etkisiz hale getirmek için özel olarak yaratılmıştır.

Ayrıca, hastalığı ikinci kez geliştiren COVID-19’a sahip kişilerin vakaları bildirilmiştir.

Aşıya sahip olmak, COVID-19’un tekrarlanan enfeksiyonu büyük ölçüde azaltılır ve en savunmasız olanlarda enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

İnsanların grip aşısı gibi her yıl COVID-19 aşısı yaptırması gerekecek mi?

Klinik denemelere katılanlar Temmuz ayı sonunda COVID-19 aşısı yaptırdılar ve aşı için acil durum izni Aralık ayında verildi.

Bunun ışığında, bu aşılarla bağışıklığın ne kadar süreceği bilinmemektedir.

İlk klinik deneylerin katılımcıları hala izleniyor, bu yüzden elimizde sadece o zamandan beri verilere sahibiz.

İnfluenza için yeni aşı gereksinimleri, hastalığa neden olan virüs suşlarının değişen doğasıyla daha çok ilgilidir.

Bununla birlikte, farklı COVID-19 türleri görünmüyor.

Rana, “Şu anda, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2’nin klinik olarak ilgili farklı suşlarına dair hiçbir kanıtımız yok” dedi. “Mevcut veriler, neredeyse 120 günlük kalıcı bağışıklığı gösteriyor ve daha fazla zaman geçtikçe daha fazla kanıt elde etmeyi umuyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu