Kamu Haberleri

Astsubaylara yıpranma tazminatı hakkında kanun teklifi verildi!

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan astsubaylar için yıpranma tazminatı hakkında yeni bir düzenleme için kanun teklifi verildi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan tarafından verilen teklifte şu bilgilere yer verildi;

YIPRANMA TAZMİNATI

926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nun 49. maddesi uyarınca kadrosuzluk nedeniyle yaş haddinden önce emekliye sevk edilen subaylara, Orgeneral brüt aylığının belli oranlarda ki tutar 65 yaşına kadar kadrosuzluk tazminatı olarak ödenmektedir. Emekliliğine yansıyan hiçbir tazminat astsubaylar hakkında 16 Temmuz 2020 tarih ve 7250 sayılı kanunun 7. Maddesine eklenen ek madde 37 ile istekli Astsubay Kıdemli Başçavuşların yaş haddi, ilgili Kuvvet komutanlarının teklif üzerine veya resen Milli Savunma Bakanı tarafından ilk olarak 2 yıl ve müteakip yıllarda da aynı esaslarla 60 yaşına kadar uzatılmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dinamik yapısını muhafaza etmek, kadro teşkilat yapısı ile hizmet ihtiyacı uyumunu sağlayarak her rütbede yeteri kadar personeli bünyesinde bulundurmak maksadıyla kurulan bu sisteme astsubaylarda dahil edilmiştir. Bilimsel ve teknik alanda yetişmiş ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin profesyonel insan gücünün önemli bir kısmını oluşturan astsubayların, askerlik mesleğinin en yıpratıcı işlerinde görev aldığı aşikardır. Bu yıpranmanın hiçbir karşılığını alamadan emekli olan astsubaylar muvazzaflık hizmetini 60 yaşına kadar sürdürüp emekli olduklarında, yıpranmışlık tazminatından da mahrum bırakılmaları halinde aidiyet duyguları iyiden iyiye zehirlenecek ve onarılmaz bir hale gelecektir. Bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması ve 60 yaşına kadar aynı rütbede hizmete devam eden astsubaylara yıpranma tazminatı tahakkuk ettirilmesi amaçlanmaktadır.

27 Temmuz 1967 tarih ve 927 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’na aşağıdaki madde eklenmiştir.

Aynı rütbede hizmete devam ettirilen 55 yaş dahil ve üzerindeki kademeli kıdemli Başçavuşlardan kendi isteği üzerine emekliye ayrılanlara emekliye sevk ettikleri tarihi takip eden aybaşından itibaren 6.000 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunan miktarda 65 yaşına kadar yıpranma tazminat ödenir.

Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı bu ödemeleri 3 aylık devreler halinde faturası karşılığında hazineden tahsil eder. Yıpranma tazminatı damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulamaz ve yaş haddinden önce ölenlerin varislerine intikal yetmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir