Ekonomi

AKP’li Tüfekçi: Türkiye G20 ülkeleri için en hızlı büyüyen ülke oldu!

AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfekçi, Türkiye’nin G20 ülkeleri içinde en hızlı büyüyen ülke olduğunu iddia etti. TBMM kürsüsünde konuşan Tüfekçi, Türkiye’nin 2020 yılı 3’üncü çeyrekte hızlı bir toparlanma sürecine girdiğini de iddia etti. Azalan ihracat rakamlarına, bütçe ve cari açık rakamlarına rağmen ülkenin dış ticaret performansının sürekli arttığını öne süren AKP’li Malatya Milletvekili Bülent Tüfekçi, ‘’Ekim ayında 17,3 milyar dolarlık ihracatla sadece 2020 yılının değil, tüm zamanların en büyük aylık ihracat tutarını yakaladık’’ dedi.

AKP’li Tüfekçi’nin yaptığı açıklamalar şöyle;

‘’EN HIZLI BÜYÜYEN TÜRKİYE OLDU’’

Salgın nedeniyle küresel ticarette daralma, uluslararası ticarette artan korumacı eğilimler ve ekonomimize yönelik saldırılara rağmen AK PARTİ Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kararlılıkla çalışmaya devam ediyor. Krizi en az hasarla atlatmamız ve hızlı bir şekilde toparlayabilmemiz için gerekli tedbirleri Cumhurbaşkanlığı Kabinesi aldı, alıyor. Nitekim bunun sonuçlarını da görmeye başladık. Türkiye ekonomisi 3’üncü çeyrekte yüzde 6,7 büyüyerek verisi açıklanan G20 ülkeleri içerisinde en hızlı büyüyen ülke olmuştur. 3’üncü çeyrekte elde ettiğimiz güçlü büyüme oranları ülkemizin hızlı bir toparlanma sürecine girdiğini göstermektedir.

Tekrar uygulamaya konulan salgın kısıtlamalarına rağmen 2020 yılını pozitif bir büyümeyle kapatmayı öngörüyoruz. Satın alma gücü paritesine göre dünyanın en büyük 13’üncü, OECD’nin ise en büyük 7’nci ülkesiyiz. Dünya İş Yapma Kolaylığı Endeksi’ne göre de 2020 sıralaması sadece son iki yılda 27 basamak arttı.

EN BÜYÜK AYLIK İHRACAT TUTARINI YAKALADIK

Pandemi nedeniyle tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı yakın tarihimizin en ciddi küresel ekonomik daralmasına karşılık Ticaret Bakanlığımız ihracatımızın sekteye uğramaması ve bu süreçte asgari düzeyde etkilenmemiz için çalışıyor. Yeni pazarlar, yeni hedefler ve yenilikçi ihracat yaklaşımları geliştiren Bakanlığımız ülkemizin dış ticaret performansını sürekli artırıyor. Dünyadaki büyük ülkelerin ihracatında düşüş yaşanıyorken ekim ayında 17,3 milyar dolarlık ihracatla sadece 2020 yılının değil, tüm zamanların en büyük aylık ihracat tutarını yakaladık.

‘’TÜRKİYE KÜRESEL TİCARETTE ÖNEMLİ BİR AKTÖR’’

Türkiye, Covid-19 sürecinde ve sonrasında küresel ticarette önemli bir aktör olmaya devam ediyor. Bakanlığımızın ihracatımızı artırmak adına gösterdiği bu çaba memnuniyet vericidir. Bakanımız Ruhsar Pekcan ve Ticaret Bakanlığında çalışan bütün ekibimizi bu nedenle tebrik ediyorum, kutluyorum.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Bakanlığımız pandemi nedeniyle değişen şartlara hızlı bir şekilde adapte olmuş, etkili çözümler geliştirmiş, başlatılan temassız ticaret uygulaması, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlar, Kolay İhracat Platformu, dijital gümrükleme, yerinde gümrükleme, hava ve deniz yollarındaki dijital gümrük çalışmalarıyla bu süreci en iyi şekilde atlatmıştır.

FİNANSMAN DESTEĞİ

Baktığımız zaman, uluslararası arenada ihracatçı sayımızı, ihracatımızın rekabet gücünü artırmak, ihracatı tabana yaymak amacıyla gereken destekler verilmekte; bu yıl içerisinde ihracatımıza 2,48 milyar Türk lirası destek ödemesi gerçekleştirilmiştir. TÜRK EXIMBANK’a yıl içerisinde, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 5 artışla 37,7 milyar dolar finansman desteği sağlanmıştır.

Esnaf ve sanatkârlarımız elbette bu salgından etkilendi. Onlara verilen desteklere baktığımız zaman gerçekten -faiz indirimleri, Halkbankasının kredileri- bazılarımız bundan da rahatsız oluyorlar. “Niye bu ucuz kredileri sağlıyorsunuz?” diyorlar ama biz bu ucuz kredileri sağlamaya devam edeceğiz, esnafın yanında olmaya her daim devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu