Ekonomi

Yerli otomobil TOGG hakkında flaş açıklama! 6-7 yabancı firma ile anlaşılmış

Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobili TOGG hakkında TBMM kürsüsünde flaş bir açıklama yapıldı. Yerli otomobilin yapımı için 6-7 yabancı firmayla anlaşıldığını dile getiren Adana Milletvekili Kemal Peköz, şu açıklamalarda bulundu;

YERLİ OTOMOBİLİ YABANCI ŞİRKETLER Mİ ÜRETECEK?

Bir de ithal yerli otomobil meselemiz var arkadaşlar. 2011 yılında başlamış olan ithal yerli otomobille ilgili ne zaman olacağı da belli değil, o ayrı da bir mesele, ne zaman gelecek ama TOGG’un CEO’su Karakaş bir açıklama yapmış, diyor ki: “En temel bileşenlerden biri olan batarya için Çin ağırlıklı 6 firmayla görüştük, bunlardan bir tanesiyle anlaşacağız. Elektrik motoru için Alman firması Bosch’la anlaştık. Araç entegrasyonu konusunda teknoloji partneri olan yine Alman mühendislik firması EDAG’la anlaştık. Mekanik aksamlarda şasi sistemleri için İngiltere firması MYRA’yla anlaştık. Tasarım için de İtalyanlarla anlaştık.”

Şimdi, 6-7 tane firmayla anlaşılmış yerli otomobilin yapılması için. Peki, bu otomobilin neresi yerli kalıyor, ben onu anlamıyorum doğrusu. Hepimizin hoşuna gider caddelerimizde, sokaklarımızda kaliteli, güzel, seviyeli bir yerli otomobili görmek ama bu hayalden öteye maalesef gidemiyor.

SAAB FİRMASINA 40 MİLYON DOLAR ÖDENMİŞ

Yerli otomobil konusunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ilk 2015’te harekete geçmiş ve o zaman İsveç firması Saab’la bir anlaşma yapmış. Şu anda gelinen aşamada Saab firmasıyla ilgili de herhangi bir şey söz konusu değil, başka firmalarla anlaşma yapılmış olacak. Saab firmasına da 40 milyon dolar ödenmiş; bu 40 milyon dolarla Türkiye’de çok daha fazla şey yapılabilirken şu anda bu Saab firmasına ödenen para da doğrusu çöpe gitmiş oluyor, ondan da herhangi bir yarar sağlanamamış oluyor. Yerli otomobil hayalimiz de herhâlde uzunca bir süre hayal olmaya devam edecek ve yerli değil bir “Montaj otomobil” olmanın ötesine de geçemeyecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir