Gündem

Pandemiyle böyle mi mücadele edeceksiniz?

Hükümetin pandemi ile mücadelesine tepki gösteren Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, meclis kürsüsünde sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getirdi. Sağlık emekçilerinin hakları ile ilgili konuşan İpekyüz ‘’ İzin yok, istifa yok, emeklilik yok, tayin yok, özlük hakları yok ve üstüne üstlük defalarca teklif etmemize rağmen, bu kürsüde defalarca gündeme getirmemize rağmen, meslek hastalığıyla ilgili bir düzenleme yok. Siz pandemiyle böyle mi mücadele edeceksiniz? Sağlık emekçilerine böyle mi destek olacaksınız?’’ dedi. Milli Piyangodan alınmayan KDV’nin maskelerden alındığını vurgulayan Necdet İpekyüz, maskelerle ilgili bir standarttın olmadığını ve bununla ilgili herhangi bir düzenlemenin de olmadığını belirtti.

Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, konu ile ilgili yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

PANDEMİYLE BÖYLE Mİ MÜCADELE EDECEKSİNİZ?

Şu anda saat 12.30 ve Türkiye’nin birçok yerinde sağlık emekçileri bir dakikalık saygı duruşunda. Aslında konuşmadan dolayı ben buradayım yoksa şu anda Sağlık Bakanlığının orada olacaktım. Bir kısım arkadaşlarımız da orada ve birçok sağlık alanında çalışan meslek örgütü orada. Niçin oradalar? Arkadaşlar, bugüne kadar pandemi nedeniyle dokuz ayda 200’ü geçen sağlık emekçisi yaşamını yitirdi ve ilk başta alkışlanan sağlık emekçilerine ne oldu şu anda? İzin yok, istifa yok, emeklilik yok, tayin yok, özlük hakları yok ve üstüne üstlük defalarca teklif etmemize rağmen, bu kürsüde defalarca gündeme getirmemize rağmen, meslek hastalığıyla ilgili bir düzenleme yok. Siz pandemiyle böyle mi mücadele edeceksiniz? Sağlık emekçilerine böyle mi destek olacaksınız? Buradan, şu anda Bakanlığın önünde eylem yapan, açıklama yapan arkadaşlara saygılarımızı sunuyoruz. Onları destekliyoruz.

MASKELERDE BELLİ BİR STANDART YOK MU?

Arkadaşlar, pandemiden söz ettik, pandemiyle mücadeleden söz ettik. Ben, Plan ve Bütçe Komisyonunda da Sayın Ticaret Bakan’ına söylemiştim, Rekabet Kurumuna söylemiştim. Hâlâ biz taktığımız maskenin hangi standartta olduğunu bilmiyoruz. Şimdi, ekibe bakın, siz, yardımcılarınız, diğer Bakan, onlara baktığınızda hangisi standart, belli değil. Geçenlerde de söyledim, zaten KDV alıyoruz ama vatandaş hangi maskeyi takacak, televizyonlar açıklama yapıyor. Peki, bu Bakanlık bu düzenlemeyi yapamaz mı? Bu Bakanlık, bununla ilgili bir çalışma yapamaz mı? KDV’yi kaldırmadınız ama ben burada söyledim, Millî Piyango’dan KDV’yi kaldırıyorsunuz ya, Millî Piyangodan yani kumardan ve özele vermişsiniz. Ya, ayıptır ya! Peki, maske standartları bilinmiyor. Ücretsiz dağıtın, yok. Destek olun, o da yok. 8 kez değiştirmişsiniz, bir düzenleme yok. Pandemiyle böyle mi mücadele edeceksiniz? Bir taraftan, sağlık çalışanlarına destek olmuyorsunuz, meslek hastalığı saymıyorsunuz; diğer taraftan, mücadeleyi algıyla yapıyorsunuz, televizyonlarınızla yapıyorsunuz, her şey güllük gülistanlık gibi gösteriyorsunuz ama bunlar birer aldatmaca.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu