Gündem

Koronavirüs yüzünden Türkiye’de günlük 600-700 kişi mi ölüyor?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeniden Korona tablosunda vaka sayılarını açıkladı ama muhalefete göre tabloda belirtilen ölüm sayıları hala tartışmalı. Sahalardan gelen bilgiler de tabloda belirtilen ölüm sayılarından çok daha fazla ölüm yaşandığı belirtiliyor. Deva Partisi genel başkanı Ali Babacan’a göre koronavirüs yüzünden ölenlerin sayısı açıklanan resmi rakamların çok çok üzerinde. İYİ Partili Aydın Koray’a göre ise Türkiye’de koronavirüs yüzünden günde 700’den fazla kişi hayatını kaybediyor.

ÖLÜM SAYILARI ÇOK FAZLA

Ali Babacan ‘’resmi rakamlara göre günlük 200 vatandaşımız koronavirüs yüzünden hayatını kaybetmektedir. Ama doktorlarla konuştuğumuz zaman resmi rakamların aksine ölüm sayılarının çok daha fazla olduğunu söylüyorlar’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamalarda koronavirüs salgını ile ilgili süreci iyi yönettikleri şu ifadelerle dile getirmişti;

‘’Salgın dönemini en az kayıpla yöneterek, felaket görüntülerinin ortaya çıkmasını engelledik’’ demişti. Erdoğan’ın bu sözlerine tepki gösteren Babacan ‘’ Korkmadan bir de milletin gözünün içine baka baka bunları söylüyorlar. Konu Halkın Sağlığı olmasına rağmen hangi cesaret ile bu açıklamaları yaptığına hayret ediyorum’’ dedi.
Günlük Korona tablosunda vaka sayılarından sonra tartışma konusu ölüm sayıları oldu. Sağlık Bakanı Koca’nın açıkladığı günlük ölüm sayısı 190’larda. Ama muhalefete göre sahalardan aldıkları bilgiler ile bu sayıların 600-700 civarlarında olduğu belirtiliyor. İYİ Partili Aydın, Sağlık Bakanlığının açıklamış olduğu vaka tablosu verilerini eleştirerek şu ifadeleri kullandı.

‘’Siz 187 kişi öldüğünü söylediğinizde Türkiye’de yaklaşık 600 civarında koronavirüs yüzünden ölen vardı. İnsanların canı üzerinden rakamlarla oynamak ağır vebaldir. Bu insanlara daha Nasıl kötülük yapılabilir ki?’’ dedi.

VAKA ARTIŞINDA DÜNYADA ÜÇÜNCÜ SIRADAYIZ

Bakan Koca, sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımlarda vaka sayılarının en yoğun olduğu illerdeki hastanelerin yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 70’lerde olduğunu belirtmişti. Ali Babacan ise bu rakamların doğru olmadığını, koronavirüs salgını yüzünden yoğun bakımların dolu olduğunu söyledi. Babacan konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı;

‘’Hastanelerde yer yok. Yoğun bakımlar dolu. Açıklanan bu vaka sayılarına göre dünya üçüncüsü olmuşuz. Üstelik bizim nüfus sayımız birçok ülkeden daha az. Buna rağmen nasıl olmuş da nüfus sayımız diğer ülkelere göre az olmasına rağmen vaka sayısında dünya üçüncüsü olmuşuz?’’

Vaka sayıları açıklanınca tablonun çok daha korkunç olduğu ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan topu bilim kuruluna attı. Muhalefet ise bilim kurulunun almış olduğu tavsiye kararlarına iktidarın uymadığını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu