GündemSağlık

Çin aşısı güvenli mi? Çin’den gelen koronavirüs aşısının etkisi olacak mı?

Dünyanın gözü artık son aşamaya gelen koronavirüs aşısında. Yakında 5 farklı Koronavirüs aşısı uygulanmaya başlayacak. Türkiye tercihini ağırlıklı olarak Çin aşısında kullandı. 25 milyon insanın ilkbahara kadar aşılanması planlanıyor. Aşı hakkında kimi uzmanlar 3. Faz sonucunu görmek gerekir derken bir kısım uzman ise gelecek olan aşının güvenilir olduğunun altını çiziyor. Dünya Sağlık Örgütü ise, aşılansanız bile rehavete kapılmayın uyarısı yaptı. Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doçent Dr. Nejat Altıntaş’a Çin aşısı güvenilir mi? Sorusu ve Çin’den gelen koronavirüs aşısının etkisi olacak mı? Soruları yöneltildi. İşte ayrıntılar…

ÇİN’DEN GELEN AŞI GÜVENİLİR Mİ?

Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doçent Dr. Nejat Altıntaş; Hem koronavirüs geçirmiş hem de virüs yüzünden yoğun bakımda tedavi görmüş birisi olarak Çin’den gelen aşıya güvendiğini ve Türkiye’ye gelmesi durumunda bizzat kendisinin olacağını söyledi. Konu ile ilgili açıklama yapan Nejat Altıntaş şu ifadeleri kullandı;

‘’Bu koronavirüs aşısı bizim yüzyıldır ürettiğimiz stil ile üretilen bir aşı.. Çin’den gelen koronavirüs aşısını ben kendim rahatlıkla ve açıkça olacağımı söylüyorum’’ dedi. Altıntaş bu şekilde söyledi ama diğer uzmanlar gelecek olan aşı hakkında raporu görmeden yorum yapmak istemiyor ama 3.faz raporları olmadan aşı uygulamasına geçilmesini riskli bulduklarını dile getiriyorlar.

AŞININ ETKİSİ OLACAK MI?

Geleneksel yöntemde üretilen Çin aşısı 11 Aralık’tan sonra uygulanmaya başlayacak. 10 milyon aşı için, etkinliğinin son aşaması olan Faz3 çalışmaları raporlanmadı. Merak edilen ise gelen olan Çin aşısının etkisi olacak mı ve yan etkisi ne olacak?.. Konu hakkında açıklama yapan Altıntaş şöyle dedi;

‘’Türkiye’de üretilen çalışmalarda ve Brezilya’da üretilen çalışmalarda aşının yan etkisi ile ilgili herhangi bir ciddi sıkıntı yoktur. En fazla, klasik aşı olduğu için, vücudumuzda bağışıklık sistemi oluşturmasında diğerlerine göre belki zayıflık olabilir’’ dedi.

TÜRKİYE’DE 25 MİLYON KİŞİ İÇİN AŞI GELECEK

Türkiye toplam 50 Milyon doz korona aşısı gelecek. 25 milyon kişiye iki doz şeklinde uygulanacak. Kafalar karışık… Çünkü aşının kullanmadan önceki son raporuna dair herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Herkesin kafasında ‘’sonucu bilinmeyen bir aşıyı neden ithal ettiğimiz’’ sorusu var. Bu soruya yanıt veren Altıntaş ‘’Bizi Denek tahtası olarak mı kullanıyorlar? Hayır.. Çünkü Çin’de koronavirüs hastası yoktur. Faz3 çalışmalarında en az 30-40 bin hasta olması gerekiyor. Bu kadar sayı Çin’de şu anda olmadığı için gelecek olan aşılarla ilgili herhangi bir Faz3 çalışma raporları bulunmamaktadır’’ dedi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ UYARDI

Corona virüse karşı geliştirilen aşının etkisi, Bilim insanlarınca ispatlanacak ancak; Dünya Sağlık Örgütünün de bir uyarısı var! Aşılar geldiğinde gerçekten bir fark yaratacak ama Salgın da henüz gerileme eğilimi yok. aşı olunsa da virüsün yayılmaması için Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması şart.

MASKELERDEN NE ZAMAN KURTULURUZ?

Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doçent Dr. Nejat Altıntaş’a göre maskelerden bu kıştan sonra kurtulacağız. ‘’Bu kış mevsimini de atlattığımızda artık maskelerden kurtulacağımızı ümit ediyorum’’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu