GündemSON DAKİKA

İsrail’i ve ABD’yi dost sayarken ne ara ve niye Finlandiya ve Norveç ile düşman olduk?

Bila Demir – PKK’ya açık destek veren İsrail, ABD ve İngiltere ile dost olurken ne ara ve niye Finlandiya ve Norveç ile düşman olduk? Hemen cevaplayalım; 15 Temmuz Darbe girişimine finansör olduğu söylenen BAE ve Türk mallarını boykot eden, kendi topraklarımızda testere ile bir gazeteciyi öldüren Suudi Arabistan’la ne ara dost olduysak, o ara Finlandiya ve Norveç ile düşman olduk! Peki, niye düşman olduk diye soracak olursanız, hemen onu da açıklayalım;

Erdoğan değil miydi ABD’nin bin küsur TIR dolusu PKK’ya silah yardımı yaptığını ve bununla ilgili ellerinde delillerin olduğunu söyleyen? Erdoğan değil miydi İsrail’in mazlum insanları öldüren, sahillerde bebeklere ateş eden bir devlet olduğunu söyleyen? Erdoğan değil miydi İngiltere’nin Suriye’de ki petrolleri çıkarmak için IŞİD ile ortak işler yaptığını ve terör örgütlerine finans sağladığını söyleyen? Erdoğan ve bakanları, AKP’ye yakın olan medya kuruluşları değil miydi Birleşik Arap Emirlikleri’nin 15 Temmuz Darbe girişime finansör olduğunu söyleyen? Erdoğan değil miydi Rabia işareti yaparak şimdiki Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin darbeci olduğunu söyleyen?

Evet, bunların hepsini Tayyip Erdoğan bizzat defalarca söyledi. Ama şimdi geldiğimiz bu son durumda; Erdoğan değil mi İsrail bayrakları ile süslenmiş süvariler ile İsrail Cumhurbaşkanını karşılayan?

Erdoğan değil mi ABD Başkanı Joe Biden ile görüşebilmek için aylarca randevu bekleyen ve randevu aldığında bunu kendi medyasında afişlere dizdiren, NATO zirvesinde Biden ile samimi pozlar veren, Donald Trump’a ‘’Dostum’’ diyen, Selman’ı ziyaret eden, BAE Emirini resmi törenlerle karşılayan Erdoğan değil mi?

Evet, bunları yapan da Erdoğan’dı ki, geçmişte ne söyledi, bugün ne söylediğine dair tüm eylem ve söylemleri sosyal medyanın arşivlerinde hala izlenebilir durumda. Ama insan merak ediyor, güncel olan bu Finlandiya ve Norveç konusunu, neden düşman olduk diye…

FİNLANDİYA VE NORVEÇ İLE NEDEN DÜŞMAN OLDUK?

Finlandiya ve Norveç NATO’ya alınmak için başvuru yaptı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu iki ülkenin PKK’ya yardım ettiği gerekçesi ile NATO’ya üye olmalarına karşı çıktığı iddia edildi ama asıl iddia konusu, Finlandiya ve Norveç ülkelerinin Türkiye ile Swap anlaşması yapmaması konusudur. İddialara göre bu iki ülke Türkiye’nin batmakta olan ekonomisinden dolayı Swap anlaşması yapmak istemiyor zira TCMB’nin verilerini gerekçe gösteriyor. Peki nedir mi veriler? Türkiye OECD raporlarına göre acilen dışarıdan veya içeriden döviz bulmak zorunda zira bu yıl 176 milyar dolar dış borç ödemesi var ve Merkez Bankası’nın kasasında para olamadığı gibi döviz rezervleri EKSİ 52 milyar doları geçmiş durumda.

Turizmden geleceği söylenen 35 milyar dolar, Rusya-Ukrayna savaşı nedeni ile güme gitti. Bu ülkelerden beklenen müteahhitlik işlerinden gelecek paralar da güme gitti. Ülkeye giren yabancı yatırım son 3 yıldır SIFIR. AKP iktidarı döviz bulmak için Kur korumalı TL mevduatı diye ucube diye bir sistem geliştirdi –fakirden alıp zengine veren bir sistem– oda cari açığın yüzde 25’ini oluşturdu. BAE ve Suudi Arabistan görüşmelerinden bir sonuç çıkmadı… Yani AKP o kadar köşeye sıkıştı ki, döviz bulabilmek için kendisine yeni swap anlaşması yapabilecek ülkeler arıyor ve bu yönde yemsiz salladığı oltaya bu Finlandiya ve Norveç’i takmak istiyor. Bunlar yemi almadığı için şimdi zorla o oltadaki yemi boğazına geçirmeye çalışıyor. ‘’Ya bizimle swap anlaşması yaparsın yada NATO üyeliğine red oyu veririz’’ diyor. İşte, diğer ülkelerle, o teröristlere açık ve net yardım yapan ABD ve İsrail ile dostluğumuzu yeniden inşa etmeye çalışırken bu iki ülke ile düşman olmaya çalışmamız sırf bu yüzden diye iddia ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.