BilimSON DAKİKA

Dünyanın en çok tehlike altındaki omurgalıları! Amfibi türleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kurbağalar, kara kurbağaları, semenderler ve solucan benzeri caecilians’ı içeren su ve kara hayvanlarından oluşan iri gözlü, yüzen-emekleyen-zıplayan-tırmanan amfibiler, dünyanın en çok tehlike altındaki omurgalılarıdır. Gezegendeki amfibi türlerinin üçte biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Şimdi, bu savunmasız yaratıkların ABD popülasyonları yeni bir düşmanla karşı karşıya kalabilir: Batrachochytrium salamandrivorans mantarı veya Bsal. Bsal mantarı, vahşi Avrupa semender popülasyonlarını yok eden bir amfibi hastalığına neden olur. Yedi yıldan fazla bir süredir USGS’den amfibi ve vahşi yaşam hastalığı uzmanları, hastalık sürveyansı çabaları ve ABD’de tespit edilirse ne yapılması gerektiğini planlama dahil olmak üzere bu hastalığa koordineli bir yanıt üzerinde çalışıyorlar.

Mayıs 2022 itibariyle, Bsal mantarı ABD semender popülasyonlarında henüz ortaya çıkmadı. Ancak bilim adamları, önleyici tedbirler olmadan, mantarın uluslararası evcil hayvan ticareti veya diğer insan faaliyetleri yoluyla ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğu konusunda uyarıyorlar. Örneğin, 2010’dan 2014’e kadar 750.000’den fazla semender yasal olarak ABD’ye ithal edildi.

USGS Ulusal Yaban Hayatı Sağlık Merkezi veya NWHC’de bir bilim adamı olan Katherine Richgels, “Doğu ABD, dünyadaki en yüksek semender çeşitliliğine sahiptir ve bu yeni patojenin tanıtılması muhtemelen yıkıcı olacaktır” dedi .

Semenderler sivrisinek gibi böcekleri yiyerek zararlıları kontrol eder ve daha büyük hayvanlar için besindir. Nemli, geçirgen ciltleri onları kuraklığa ve toksik maddelere karşı savunmasız hale getirir, bu nedenle ekosistem sağlığının istisnai göstergeleridir. Çoğu amfibiyenin bulunduğu ormanlar ve sulak alanlar da dahil olmak üzere önemli ekosistemlerin sağlığı, içsel değerlerinin ötesinde değerlidir. Bu amfibi cennetleri, rekreasyon ve balıkçılık ve kereste endüstrilerini destekleyerek ekonomiye milyarlarca dolar katkıda bulunuyor.

ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi biyoloğu Susan Jewell, “Semenderleri kaybedersek, ormanlarımızı ve su ekosistemlerini canlı tutan şeyin önemli bir bölümünü ve bu ekosistemlerin Amerikan halkına sağladığı faydaları kaybederiz” dedi.

Bsal mantarı, 2013 yılında Hollanda ve Belçika’daki toplu vahşi semender ölümlerinin nedeni olarak tanımlandı. Bsal muhtemelen Asya’da doğdu ve semenderlerin küresel ithalat ve ihracatı yoluyla vahşi Avrupa popülasyonlarına yayıldı.

USGS araştırmasına göre , ABD’de Bsal riski Pasifik kıyıları, güney Appalachian Dağları ve orta Atlantik bölgeleri için en yüksektir.

USGS NWHC’de vahşi yaşam hastalığı ekoloğu olan Dan Grear, “Bsal, burada tanıtılırsa yerli ABD semenderleri için çok yıkıcı olabileceğinden, yerleşmediğinden veya endemik hale gelmediğinden emin olmalıyız – ve bu görev acildir” dedi.

Yaban hayatı sağlığı alanında, bir hastalık, bir coğrafi alanda sürekli olarak devam ettiğinde, bir popülasyonda yerleşik veya endemik olarak kabul edilir. Bir kez endemik olan bir hastalığı yok etmek neredeyse imkansızdır.

Jewell, “Bsal’ın tanıtılması halinde ABD’nin yerli semenderleri üzerinde sahip olmasını beklediğimiz yıkıcı etki nedeniyle, yerleşmemesini sağlamak için acil bir ihtiyaç var” dedi.

Ocak 2016’da USFWS , Lacey Yasası’nın 18. başlığı olarak da bilinen 18 USC 42(a) kapsamında 20 cinsten 200’den fazla semender türünü zararlı vahşi yaşam olarak listeleyen bir kural yayınladı. Kural, bir izin verilmedikçe, resmi olarak zararlı olarak tanımlanan yaban hayatı türlerinin ithalatını ve bazı sevkiyatlarını yasaklamaktadır.

Jewell, “Kural, Bsal’ın ABD’de tanıtılması, kurulması ve yayılması fırsatlarını en aza indiriyor” dedi.

USFWS , kuralını bilgilendirmeye yardımcı olması için USGS NWHC ve USGS Yerli Olmayan Sucul Türler veritabanı veya NAS tarafından yayınlanan bir Bsal risk değerlendirmesini kullandı .

Bu harita, USGS Amfibi Araştırma ve İzleme Girişimi tarafından Bsal sürveyans örneklemesinin yürütüldüğü yerleri göstermektedir.

Jewell, “NAS sitesi bize semenderlerin kendi ABD menzillerinin dışında bulunduğunu gösterdi” dedi. “Bu kanıt, Bsal’ın ülkede yerleşip yayılabileceğini bulmamız için faydalı oldu.”

Yaban hayatı yöneticileri, potansiyel bir varış öncesinde Bsal tehdidini anlayarak, hastalıkla mücadelede kritik bir avantaja sahip olur.

Ya Bsal ABD’ye ulaşırsa?

USGS NWHC bilim adamları, vahşi yaşam hastalığı dedektifleri olarak hareket eder, ölümler sırasında ölüm nedenini araştırır ve hasta veya ölü hayvanları bulaşıcı hastalıklar için tarar. Bu hastalık sürveyansı, bir salgının başlarında Kuzey Amerika’da Bsal varlığının tespit edilmesine yardımcı olabilir.

Ancak USGS Amfibi Araştırma ve İzleme Girişimi veya ARMI’den bilim adamları , hastalık hakkında bir şeyler yapmak için ortaya çıkana kadar beklemekle yetinmediler. Böylece, hastalığın belirtilerini test etmek için NWHC ile birlikte çalışarak, kamu arazilerinde bir Bsal gözetim örneklemesi programı başlattılar.

USGS bilim adamları ayrıca proaktif olarak bir çalıştay yönettiler , bir rapor geliştirdiler ve Bsal’a bir yanıtı koordine etmek için Kuzey Amerika Bsal Görev Gücü’nün kurulmasına yardımcı oldular. Geliştirilen görev gücü, eğitim ve yönetim eylemleri yoluyla Bsal’ın Kuzey Amerika’da tanıtılması veya kurulması olasılığını azaltmak için stratejik bir plandır . Bsal Stratejik Planı, yerel düzeydeki doğal kaynak yöneticilerinin ve tutsak semender popülasyonlarının bakıcılarının Bsal’ı izlemek ve örneklemek, Bsal’ın tespitini doğrulamak ve varlığı doğrulanırsa hastalığı kontrol altına almak ve ortadan kaldırmak için kullanabileceği kaynakları ve stratejileri vurgular.

Kullanılabilir bir yararlı kaynak, Hızlı Müdahale Planı Şablonu’dur . Bu şablon, laboratuvar tarafından doğrulanmış bir Bsal tespiti için önerilen yanıtı ana hatlarıyla belirtir ve sorumlu kurum veya kuruluşun özel ihtiyaçlarına uyacak şekilde uyarlanabilir.

Aynı zamanda ARMI üyesi olan Grear, “Yaban hayatı hastalıkları ortaya çıktığında zaman çok önemlidir” dedi. “Erken teşhis, bilim insanlarının ve yönetim kurumlarının mümkün olan en kısa sürede yanıt vermesine yardımcı olabilir ve ABD’de bulunursa Bsal’ı hızla ortadan kaldırmasını umarız”

Risk değerlendirmesine dayanarak, ARMI ve NWHC 2016’da yoğun bir ulusal Bsal araştırması yürütmeye başladı ve sonuçlarını 2020’de yayınladı . Bu rapora göre Bsal bulunamadı .

Yine de, Bsal tehdidi henüz yanıtlanmamış çok sayıda soruyu gündeme getiriyor.

“Başka hangi türlerin taşıyıcı olabileceğini anlamak, buraya gelirse Bsal’ın erken saptanmasını sağlamak, bir tespit bulunursa hızla yanıt vermek ve amfibileri korumanın yeni yollarını bulmak, USGS’nin önemli bir rol oynamaya devam edebileceği çok önemli çabalardır.” dedi Jewell.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.