GündemSON DAKİKA

Verilerle Türkiye’de işsizlik gerçeği!

Türkiye’de genç işsizlik sayısı 2,5 milyona varmış. TÜİK’in verdiği verilere göre, dar tanımlı genç işsiz oranı yüzde 21; DİSK-AR’ın geniş tanımlı genç işsizlik oranı yüzde 41. Ki genç kadın işsizlik oranı da bu değerlerin üstünde 5 puan yani dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 26, geniş tanımlı işsizlik oranı da yüzde 49,6.

Hem istihdamda olmayan, hem de eğitimde olmayan yüzde 25 genç bulunmaktadır yani Türkiye’de 4 gençten 1’i ne eğitimde yer alıyor ne de istihdamda yer alıyor; boşta bekliyor. Doğal olarak, ümitsizlik ve geleceksizlik duygusuna çok şiddetli bir şekilde kapılıyor.

2005 yılında yüzde 17,2 olan genç işsizlik oranı TÜİK verilerine göre 2015 yılında yüzde 19,1; 2022’de yüzde 21,1 yani 5 puan artmış durumda. Bunun neticesinde de çok ciddi anlamda Türkiye’den gitmek isteyen, coğrafyamızı terk etmek isteyen gençlerimiz maalesef söz konusu. Hatta verilen verilere göre yılda 500 bine yakın, 350 ile 500 bin arasında bir göç oluyor Türkiye’den ve bunun sadece 50 bini eğitim için giden gençlerimiz. Ki bunların çoğu da Türkiye’nin göz bebeği olan liselerden mezun olan gençlerimiz.

Gençlerimizin ülkeyi terk etmek istemelerinin temel sebebi antidemokratik uygulamalar, İktidarın kurumlarda liyakatsizliği esas alması, torpilin had safhaya varması. Üniversitelerin akademik kadrolarının dahi AKP’ye yakın kişilerin aile şirketlerine dönüşmesi durumu söz konusu ve bunun neticesinde de ciddi anlamda bu coğrafyadan gitmek isteyen gençlerimiz var.

Gençler ciddi anlamda bu torpil, liyakatsizlik, yoksulluk, yolsuzluk karşısında sorunlar yaşıyorlar. Bakın, size bir şey söyleyeyim, Kredi ve Yurtlar Kurumuna borçlarından dolayı hemen hemen birçok genç, daha mezun olur olmaz ümitsiz bir duruma kapılıyor. Türkiye’de OHAL dönemi olağanlaştığı için güvenlik soruşturmalarıyla, KHK’lerle gençler zaten gelecekten ümitlerini kesmiş ve ABD’ye, Almanya’ya, Hollanda’ya, Avustralya’ya, İsveç’e maalesef gitmek istiyorlar.

AKP Genel Başkanının bir sözü var, diyor ki: “Tersine göçü yapmamız lazım.” Tersine göç, işte eğitim için Batı’ya gidip ondan sonra ülkesine geri dönme durumu; maalesef bu durum söz konusu değil. Hekimlere bile “Giderlerse gitsinler.” diyen ve kendi elinde tutamayan bir iktidar emin olun, orada eğitim alanların hiçbirisini geri getirmeyecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.