GündemSON DAKİKA

Erdoğan hakkında kurdukları tek bir cümle 2 öğrencinin okulda gözaltına alınmasına neden oldu iddiası meclis gündemine getirildi!

CHP Milletvekili Engin Altay, 16 diğeri 17 yaşında iki lise öğrencisinin Tayyip Erdoğan hakkında kurdukları cümlelerden dolayı okulda, sınıfın içinden alınarak gözaltına alındıklarını iddia etti. Gençlerin gözaltına alınmasına neden olan o tek bir cümleyi TBMM’nde tutanaklara geçiren Altay, lise öğrencilerin sınıfın içinde, okul arkadaşlarının gözleri önünde polisler tarafından gözaltına alınmasına karşı ‘’… garabettir, bir rezalettir; bunun hukukla, adaletle, mevzuatla bilgisi de olamaz’’ dedi.

Erdoğan’a, kurdukları tek bir cümleden dolayı Cumhurbaşkanına hakaret suçlaması ile ders saatinde gözaltına alınarak karakola götürülmesi iddiasını Meclis gündemine getiren CHP’li Altay, konuya ilişkin şu bilgileri paylaştı;

‘’Ekonomi çöküyor, demokrasi dökülüyor. Demokrasinin bir tepki ve protesto rejimi olduğunu sarayın artık öğrenmesi lazım. 2 tane genç çocuk; birisi 16 yaşında, birisi 17 yaşında. “Tayyip kaç, kadınlar geliyor.” dedikleri için okuldan, derslikten öğretmenin ve arkadaşlarının gözünün önünde karakola alınması bir garabettir, bir rezalettir; bunun hukukla, adaletle, mevzuatla bilgisi de olamaz.

Yönetenler bu kadar acz içinde de olamaz. Cumartesi Annesi “Süslü Sülo” dediği için gözaltına alınıyor yani Soylu diyor ki “Benim Tayyip’ten neyim eksik? Ona laf çakanlar alınıyorsa bana laf çakanlar da alınacak.” Ne hâle geldi Türkiye’ye ya, ne hale geldi!’’ dedi. Konuya ilişkin öğrencilerin avukatları şu bilgileri paylaştı;

Son olarak, öğrencilerin ifadeleri alındıktan sonra savcılıktan serbest bırakıldığı öğrenildi. Öğrencilerin avukatlarından Ayşe Özdemir, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada “Hukuken bir gözaltı yok. Gözaltı ya da yakalama kararı yok çünkü ortada. Polis ifadelerinin alınması için eve gidiyor. Evde bulamayınca da okula gidiyor. Güya savcıdan ‘yakalayıp getirin’ diye talimat almışlar. Tamamen hukuksuz bir soruşturma ve hukuksuz işlemler” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.