EmlakSON DAKİKA

TOKİ 81 ilde sosyal konut projesi inşa edecek!

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, TOKİ’nin 81 il genelinde sosyal konut projesi inşa edeceğini duyurdu. TOKİ eliyle yapılacak olan konutlarla, ev kiralarının düşeceğini, vatandaşa 0,89 faiz oranı ile konut kredisi imkanı sağlanacağını dile getiren Tan, konuyu meclis gündeminde şu ifadelerle dile getirdi;

Kira zammı kiracılar ile ev sahipleri arasındaki önemli konulardan biridir. Kiradaki yıllık artış ev sahibi ile kiracı arasında imzalanan sözleşmenin şartlarına bağlı olmakla beraber aynı zamanda yasa gereği tüketici fiyat endeksi ve enflasyon rakamlarına bağlıdır. Mülkün aylık kiralama bedeline TÜFE oranından daha yüksek bir zam uygulanamamaktadır. Pandemi sonrası dünya genelinde yaşanan ekonomik daralma her sektörde fiyat ve enflasyon artışlarını beraberinde getirmiş, enflasyon oranındaki artışlar ise kira fiyatlarının yükselmesi sonucunu doğurmuştur.

Sosyal konut projeleri

Konuttaki arz ve talep dengelendiği zaman kiralar isteğimiz seviyelere gelecektir. Bu amaçla, beş yıl satılmaması şartıyla TOKİ eliyle önümüzdeki süreçte 81 ilimizde başlatılacak olan sosyal konut projeleri arz ve talebi dengelemede önemli bir rol oynayacaktır. Biliyorsunuz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan düşük faizli konut kredisi kampanyasıyla konut satışlarındaki hareketlenmeyle ev sahibi olmayan vatandaşlarımızın düşük faizli finansman sayesinde ev sahibi olması amaçlanmıştır. Bu kampanyayla 3 önemli adım atılmış olacaktır: İlk evini alacak vatandaşlarımıza 2 milyon Türk lirasına kadar 0,99 faiz oranlı konut kredisi imkânı sağlanacak ve birçok vatandaşımız inşallah konut sahibi olacaktır.

Yüzde 0,89 faizli konut kredisi imkanı

Diğeri, inşaat sektöründe Mayıs ayı itibarıyla yüzde 40’ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin tamamlanması için 20 milyar Türk lirası kaynak aktarılarak bu sayede konut sektöründeki arz ve talep dengesine önemli bir katkı sağlanmış olacaktır. Bir diğeri ise, konut değerinin en az yarısının 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz hesapları veya fiziki altınların Merkez Bankasına satılarak karşılanması hâlinde 2 milyon Türk lirasına kadar 0,89 faizli konut kredisi imkânı sağlanacaktır.

Vatandaşlarımızın maruz kaldığı sıkıntıları biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi ekonomi programımızın ilk ayağı dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmekten vazgeçmemektir. İkinci aşama istihdamdır, üçüncü olarak da bir yandan fiyat artışlarını kontrol altına alarak diğer yandan geliri yükseltmektir. Bu arada istatistiki bir bilgi vereyim: 2012 yılında ev sahipliği oranı yüzde 36 iken şu anda bu yıl yüzde 69 seviyesine çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.