GündemSON DAKİKA

Erdoğan Atatürk Havalimanı alanına Arap dostlarına bir vaha mı yapmak istiyor?

İstanbul Milletvekili Engin Altan – Dünyanın ilk 10 havalimanı içindeydi, 1912’de kurulmuştu ve Yeşilköy Atatürk Havalimanına buldozerler, ekskavatörler girdi. Neye göre yapıldı bu iş, İstanbul’a soruldu mu?

Siyasete, yerel yönetime ve 16 milyon İstanbulluya sorulmadan bu kararın alınmasının -düşündüm taşındım- 3 sebebi olabilir. Birincisi, iktidar buradan bir tahrik süreci medet umuyor olabilir, ekonomik dar boğazı gölgelemek adına. Bunu boşuna ummasın.

İkincisi, İstanbul’un ortasına, Arap dostlarına bir vaha mı yapmak istiyor Tayyip Bey? Çok merak ediyorum. Araplara özel, İstanbul’un göbeğinde, yeşili bol, çok özel bir yerleşke mi kurmak istiyor? Bunu merak ediyorum.

Üçüncüsü, İstanbul Havalimanının satışıyla ilgili görüşmelerin yapıldığına dair bilgiler, duyumlar var. İstanbul Havalimanına talip olan Arap sermayesi “Siz, Atatürk Havalimanını ortadan kaldırmazsanız, siz iktidardan gidince gelenler orayı işletir, biz zarar ederiz.” diye bir endişeyi mi Hükûmete ilettiler.

Bunu da merak ediyorum. Almanya’da örneği var. Yeşilköy/Atatürk Havalimanının pistlerini muhafaza ederek orayı kültür kompleksine ve bir yeşil alana dönüştürmek mümkündür ve biz bunu yapacağız.

Ancak, ben bu vesileyle, iktidara şunu hatırlatmak istiyorum: 26 Ocak 2022’de aşırı bir kar yağmıştı, devletin İçişleri ve Ulaştırma Bakanları İstanbul Havalimanı’na inemedikleri için Atatürk Havalimanı’na sığınmışlardı. Niye indiniz oraya o zaman? Atatürk’ü o kar yağışında sığınacak bir liman gören AK PARTİ zihniyeti Atatürk’e bir kere daha sığınmıştı, nerede sığınmıştı? 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ertesi sabahında AK PARTİ Genel Merkezine bugüne kadar görmediğimiz büyüklükte bir Atatürk posteri asarak sığınmıştı.

Ben, AK PARTİ’yi ve AK PARTİ’den ziyade Erdoğan’ı buradan uyarmak istiyorum. Atatürk’le cebelleşme, Atatürk’le didişme, sana oy veren seçmenlerin de büyük çoğunluğu, kahir ekseriyeti Atatürk’ü benimsemiş, içselleştirmiş ve özümsemiştir. Atatürk Havalimanı’na bugün yaptığınızın tam adı gerçekten ekonomik kazanımları, kültürel birikimi yerle yeksan etmektir; bu husumetten vazgeçin, bu işin, yaptığınız işin tam adı vatana ihanettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.