EkonomiSON DAKİKA

Vatandaş kontak çeviremez hale gelmişken akaryakıta bugün yapılan zam zulüm değil de nedir?

17 Mayıs 2022 tarihi itibari ile akaryakıt fiyatlarına büyük bir zam daha yapıldı. Bugün gelen bu son zamla birlikte bir yıl içinde benzine %216, mazota %236, LPG’ye ise %186 oranında zam geldi… Benzinin litre fiyatında bugünden itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 70 kuruş fiyat artışı yapıldı. LPG fiyatına ise 40 kuruş zam geldi. Vatandaş kontak çeviremez hale gelmişken akaryakıta bugün yapılan zam zulüm değil de nedir? Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar büyük tepki aldı. İşte haberin detayları…

Akaryakıt fiyatlarına aralıksız gelen peş peşe zamlar nedeniyle vatandaş artık arabasını kullanamaz hale geldi. Keza toplu taşıma ücretlerine de fahiş fiyatlarda zamlar yapıldı. Zamla birlikte İstanbul’da benzin fiyatı 22.82 liraya yükselirken, Ankara ve İzmir’de ise 22.93 lira oldu.

AKARYAKIT ZAMLARI ZULÜM DEĞİL DE NEDİR?

Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlara tepki gösteren Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ‘’ Gün geçmiyor ki vatandaşı canından bezdiren zam üstüne zam açıklamalarına bir yenisi eklenmesin. Akaryakıt zamları zaten otomatiğe bağlandı; elektrik, doğal gaz ve köprü geçişi ücretlerine arka arkaya gelen zamlar içme suyunu dahi ulaşılır olmaktan çıkardı. Daha 1 Şubat 2022 tarihi itibarıyla trafik sigortası tavan priminde yüzde 20 artış yapan iktidar, bununla yetinmeyerek bugün yayımlanan Resmî Gazete’yle bir zam daha duyurdu;

1 Hazirandan itibaren geçerli olmak üzere uygulanacak azami primler, 2022 yılı Mayıs ayında uygulanan azami primlere yüzde 25 daha eklenerek yani zamlı olarak tahsil edilecek. Taksiciler, servisçiler, otobüsçüler can çekişirken, araç sahipleri arabasının, çiftçi traktörünün deposunu dolduramazken, vatandaş kontak çeviremez hâle gelmişken yapılan bu zam, zulüm değil de nedir?’’ dedi.

Akaryakıt zamlarına tepki gösterenler arasında İzmir Milletvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu’da vardı.

BENZİNE, MOTORİNE VE LPG’YE GELEN ZAMLAR

Dervişoğlu ‘’ Alım gücü düşen toplumun tüm kesimleri fahiş zamların altında ezilmeye devam ediyor; emekli perişan, çiftçi tepkili, esnaf şikâyetçi, memur ve işçi dertlidir. Gübre çeşitlerine göre fiyatlar bir buçuk yıldan az bir sürede yüzde 425’e varan oranlarda zamlanmıştır. Otomobil yakıtları bir yılda yüzde 240’a varan oranlarda artmıştır. Bir yıl içerisinde benzine yüzde 216, mazota yüzde 236, LPG’ye ise yüzde 186 oranında zam gelmiştir. Ayçiçek yağı son beş ayda yüzde 160 oranında yani 2,5 katından fazla zamlanmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı Türkiye’yi ayçiçek yağının 36 ay taksitle satıldığı bir ülke hâline getirmiştir’’ dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.