GündemSON DAKİKA

Erzurum’a cezaevinden başka bir yatırım yapılmıyor!

Bugün Mecliste yapılan görüşmelerde Iğdır Milletvekili Habip Eksik, AK Parti yönetiminin doğu illerine cezaevi haricinde hiçbir yatırımın yapılmadığını belirtti. ‘’ Erzurum’a cezaevinden başka bir yatırım yapılmıyor. Sadece 9 cezaevi yapılmış’’ diyen Eksik, yapılan yatırımlara ilişkin şu açıklamaları yaptı;

Erzurum’un ve Iğdır’ın birçok sorunu var, burada, beş dakikada tüm sorunlarını anlatabilmem imkânsız tabii; belli başlı birkaç sorununu dile getireceğim. Umarım, diğer sorunlarıyla ilgili iktidar daha doğru, daha uygun projeler, politikalar yürütür ve sorunların çözülmesiyle ilgili çaba sarf eder.

Şimdi, Erzurum önemli bir kent, gerçekten çok güzel bir kent; çok ciddi anlamda da büyük sorunları var. En büyük sorunları: Çok uzun bir süredir Erzurum’la ilgili iktidarın söz verip de vaat verip de yerine getirmediği projeler var; Söylemez Barajı’nın yapılmaması, temel atma törenin dahi yapıldığı ama sonradan böyle bir şeyin olmadığı Tekman Tüneli’nin tamamlanmaması sorunu var. Kayyum atanmasıyla halkın iradesinin gasbedilmesi sorunu var; Karaçoban, Karayazı ve Tekman belediyelerine kayyum atandı, halkın iradesi gasbedildi. Bu kayyumlar orada halkın kaynakları gasbedip maalesef halka hizmet götürmüyorlar. Soğuk bir kent. Kışın uzun sürmesiyle ilgili ciddi bir sorun var; doğal olarak, doğal gaz ve elektrik faturaları çok şişkin geliyor, kömürün çok ciddi anlamda daha çok harcanması, yakılması ihtiyacı var. O açıdan da Erzurum halkı bu konuda, doğal gaz, elektrik ve kömür gibi alanlarda destek bekliyor.

Hınıs Ovası, Pasin Ovası ve Sakalı Kesik Ovası’yla ilgili, tarımla ilgili sulama sorunları var, tarım zaten girdilerden dolayı bitme noktasına gelmiş. Hayvancılık, büyükbaşa uygun olmasına rağmen bu konu maalesef desteklenmediği için, destekler belli çevrelere aktarıldığı için, yandaşa aktarıldığı için çok ciddi anlamda sorunlar var ve bitme noktasına gelmiş. AVM’lerin yapılmasına bağlı olarak Erzurum esnafının ciddi anlamda sıkıntıları var, zaten ekonomik kriz kepenk kapatma noktasına getirmiş. Ayrımcılık durumu söz konusu; Mahallebaşı, Yunus Emre, Hınıs, Çat, Karaçoban, Karayazı, Tekman gibi ilçelere ayrımcılık durumu söz konusu.

Özellikle Alevi ve Kürt yurttaşlara yönelik Erzurum’da yöneticilerin ayrımcılığı söz konusu. Hızlı trenin yapılmasıyla ilgili bir talep var, bu talebin yerine getirilmemesi sorunu var. Özellikle AKP iktidarı döneminde Erzurum’un uzun süredir cemaatlere teslim edilmesi durumu söz konusu. Önceden FETÖ’ye teslim edildi, şimdi de belli başlı başka cemaatlere teslim ediliyor ve idareciler liyakatsiz bir şekilde bu cemaatler tarafından maalesef belirleniyor.

İstihdam alanında hiçbir adım atılmıyor. Şehrin en önemli istihdam alanlarından bir tanesi olan şeker fabrikası Albayrak AŞ’ye peşkeş çekildi ve oradan ciddi anlamda yok pahasına satıldı. Yapılan yatırım olarak da cezaevi dışında hiçbir şey yapılmıyor, 9 tane cezaevi yapılmış Erzurum’a. Ve aynı zamanda üniversitede 70 bin öğrenci var, barınma, beslenme ve ulaşımla ilgili çok ciddi sorunları var, bu sorunların giderilmemesiyle ilgili çok ciddi anlamda sıkıntıyla karşı karşıya bu öğrenciler.

Ve Erzurum’da gerçekten çok ciddi anlamda ayrımcılığın tetiklenmesi, özellikle Kürt ve Alevi kesime karşı yöneticilerin ayrımcılık sözü, söylemleri mevcut, bu açıdan da çok ciddi sorun var.

Iğdır ilimizle ilgili de çok ciddi sorunlar var. Iğdır, gerçekten jeopolitik ve coğrafik olarak çok önemli bir konumda, 3 ülkeyle sınırı var, Ermenistan sınır kapısı kapalı, İran’la olan sınır kapısı kapalı, Nahçıvan’la olan sınır kapısı tek açık, o da üç beş tane azınlığın elinde, maalesef ticaret bu şekilde resmen engelleniyor.

Hava kirliliği konusunda Iğdır Avrupa’da birinci, en kötü kirli havaya sahip il olarak tarihe geçti. Bunda da iktidarın yanlış politikaları, iktidarın özellikle altyapı çalışmalarıyla ilgili yürütüldüğü zaman yanlış politikaları çok ciddi anlamda hava kirliliğine sebep oldu. Özellikle HDP belediyeciliği döneminde alınan hibeler bugün AKP yandaşlarına, AKP yandaşı olan firmalara peşkeş çekiliyor ve onlar da Iğdır’ı, Iğdır halkını toza, toprağa, çamura resmen gömmüş durumdalar.

Kayyumla halkın iradesi gasbedildi ve halkın kaynakları âdeta talanvari bir şekilde orada AKP yandaşlarına peşkeş çekiliyor.

Sağlık alanında çok ciddi sorunu var Iğdır’ın. Hastane ve doktor sayısı çok ciddi anlamda sıkıntılı. Branş doktorlarına ulaşmak neredeyse imkânsız. Mesela, KBB doktoru Iğdır’da yok.

İşsizlik, yoksulluk, istihdam konusunda hem Erzurum hem Iğdır çok ciddi anlamda sıkıntı yaşamakta.

Bundan dolayı da işsizlik ve yoksulluk nedeniyle Iğdır’daki gençler ya metropollere ya da Avrupa’ya göç etmek zorunda kalıyorlar.

Torpil, yolsuzluk, usulsüzlük resmen Iğdır’da alenileşmiş, normalleşmiş, AKP’nin idarecileri tarafından maalesef normal bir hâle gelmiş; alenileştiği hâlde bu konuyla ilgili, yolsuzluklarla ilgili, usulsüzlüklerle ilgili bir soruşturma dahi açılmıyor.

Hayvancılık bitme noktasına gelmiştir çünkü yayla yasakları insanları resmen canından bezdirmiştir.

Ağrı Dağı gibi önemli bir değer var olmasına rağmen, ki Erzurum’da Palandöken Dağı kayak için çok uygun olmasına rağmen turistik açıdan değerlendirilmediğini görmekteyiz.

Iğdır tarım alanı olmasına rağmen maalesef desteklemeler belli kesimlere aktarılıyor, ciddi anlamda da yandaşa aktarılıyor, tarım bitme noktasına gelmiştir. Zaten Aras Nehri’nin üzerindeki Karakurt bölgesindeki HES, Iğdır’da tarımı resmen bitirme noktasına getirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.