GündemSağlık

Türkiye neden Avrupa yerine Çin aşısını tercih etti?

Prof. Dr. Ahmet Saltık, 11 Aralık’ta Türkiye’ye gelmesi planlanan Çin aşısı hakkında bazı değerlendirmelerde bulundu. Saltık’a, Türkiye neden Çin aşısını tercih etti? Avrupa’da üretilen koronavirüs aşısını neden tercih etmedi? Soruları yöneltildi. Ahmet Saltık bu konularda şu açıklamaları yaptı;

”AŞI SÜRECİ ŞEFFAF GİTMİYOR”

‘’Bilmiyorum. Bende bilmiyorum. Hükümet bu konuda da saydam değil. Salgın yönetimi gibi aşı süreçleri de şeffaf gitmiyor. Bizler iktidarı bu konuda saydam bir şekilde açıklama yapmasını istiyoruz. Hangi nedenlerle Çin aşısını seçmiş? Gerekçelerini açıklamaları gerekmektedir. Çünkü şimdiye kadar salgın yönetiminde ciddi bir güven bunalımı yarattılar.

DÜNYADA EN BAŞARISIZ ÜLKESİ OLDUK

Çok kritik bir noktaya geldik. Hükümet artık salgını yönetemiyor. Türkiye’de koronavirüs salgını yangın şekilde, Sağlık Bakanının itiraf ettiği çerçevede günlük 200’ün birkaç katı katar masum insanlar ölüyor. Vaka sayısı 30 bin civarında söyleniyor ama gerçekte bunun birkaç katı olduğu biliniyor. Dünyada en başarılı ülke iken en başarısız ülkeler arasında zikrediliyoruz.

AŞI 11 ARALIK’TA GELİYOR AMA…

İktidar şu anda panik içinde. Hükümet bir an evvel aşı sürecine geçmek ve yangının hızını kesmek isterken arka arkaya hatalarını yapmayı sürdürüyor. 11 Aralık’ta aşının Çin’den geleceği söyleniyor ama bu olanak değil. Çünkü bu aşı TÜBİTAK laboratuvarlarında veya başka bir test merkezinde biyogüvenlik çalışmaları yapılmadı. Bakın çok kritik bir noktadayız. Buradan iktidarı uyarıyorum.

EVRE 3 RAPORLARININ GÖRÜNTÜLENMESİ GEREKİYOR

İki şey olağanüstü önemli… Birincisi, evre 3 raporlarının görüntülenmesi. Gerek Çin’den veya baka ülkelerden alınacak aşıların, hiç birinin kapsamlı, doyurucu raporları yayınlanmış değil. Buda kesinlikle risk oluşturan durumdur. Evre 3 raporları yayınlanmadan yaygın bir aşı yapmak suçtur. İnsan yaşamına kasıttır. Çünkü on yıllardır yerleşmiş rutin süreç böyledir. Evre 3 raporları yayınlanmadıkça, toplu aşı uygulamasına geçilmez. Çin evreniş noktasında belki bir yanlış yapıyor… Kendi gözlemlerine dayanan bir aşı… Çin, bine yakın sağlık çalışanını aşıladı ancak bunu da olağanüstü durum olduğunu açıklayarak yaptığını duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü zaten salgın koşullarını gözeterek özel ve hızlandırılmış bir süreç izlediğini söylüyor. Bu sürecin ötesinde bir olanağın verilmesi mümkün olamaz. Verilen ödün, Evre 3’ün yüzde 50 düzeylerinde olması. Eğer Türkiye’ye getirilen aşının Evre 3 testi yüzde 50’nin altında ise ne olacak? Bunu test ettirmeden toplu aşı uygulamasına geçilemez.

”SAKIN HA DİYEREK SESLENİYORUM!”

İktidara bir kez daha ‘’Sakın Ha’’ diyerek sesleniyorum. Paniğe kapılıp bir başka hataya, güvenirliği kanıtlanmamış, Evre3 raporları yayınlanmamış bir aşıyı uyguladığınızda, oluşabilecek yaygın bir komplikasyona izin vermeyin. Bu bir insanlık suçu olur. Yani geldiğimiz şu kritik durumda Çin’den veya başka bir ülkeden gelen Koroanvirüs aşısının tüm testleri yapılır, biyogüvenirliği raporlanır ve bunu bilim  insanları değerlendirir. Daha sonra burada elde edilen tüm sonuçları aynen halka yansıtılır. Evre3 raporlarından sonra kelimesine dahi dokunmadan aynen kamuoyuna aktarılması gerekir.

GÜVENLİK TESTLERİNİ YAPMAK ZORUNDALAR

İkincisi, belki bundan da önemli, getirdiğiniz aşının Türkiye’de biyogüvenirlik çalışmalarını yapmanız gerekiyor. Hangi ürün, hangi aşı olursa olsun, hangi kan ürünü olursa olsun ülkeye girdiğinde o ülkenin halk sağlığı açısından, ülkenin referans laboratuvarları o ürünün güvelik testlerini yapmak zorundadırlar. Yani daha açık söylemek gerekirse, gelen bu aşının deney kobaylarına uygulanması gerekmektedir.

BİYOGÜVENLİK TESTİ NE KADAR SÜRÜYOR?

Dolayısı ile bu Biyo güvenirlik testi en az 3 hafta sürer. Çin’den aşı eğer ayın 11’inde gelirse Türkiye’ye, bu aşılardan yeterli miktarda örneklem çekilerek, her bir parti için bu ayrı ayrı yaparak, belli oranlarda bir örneklem üzerinde çalışmak gerekiyor. Yapılacak tüm test sonuçlarının açıklanması gerekiyor. Ve bu çalışma sonuçlarını herkes görecek.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu