SağlıkSON DAKİKA

Bu egzersizler kalp yetmezliği dahil tüm kalp hastalıklarını önemli ölçüde azaltıyor!

Erken yaşta (70-75 yaş) günlük 20 dakikalık orta ila şiddetli egzersiz seansları, ileri yaşta (80+) kalp yetmezliği de dahil olmak üzere ciddi kalp hastalıklarını en iyi şekilde önleyebilir.

Bu, Şubat 2022’de Heart dergisinde yayınlanan bir İtalyan araştırmasına göre; Fiziksel aktivitenin daha düşük kardiyovasküler hastalık riski ve daha uzun bir yaşam ile ilişkili olduğu iyi bilinmektedir, ancak nispeten az sayıda çalışma, yalnızca yaşamın ilerleyen dönemlerinde egzersizin kalp hastalığını ve yaşlılıkta inmeyi önleyip önleyemeyeceğine bakmıştır.

Bu çalışmada, araştırmacılar 65 yaş ve üstü İtalyanlarla yapılan bir çalışmanın verilerini kullandılar. Nihai analiz 2754 katılımcıyı içeriyordu, yüzde 60’ı kadındı.

Çalışmaya katılanlar, kursun başlarında (1995-1997) ayrıntılı tıbbi geçmişlerini bildirdiler, ayrıca fiziksel muayeneler, taramalar yapıldı ve çok sayıda kan örneği alındı. Dört ve yedi yıl sonra daha ileri değerlendirmeler yapıldı.

Katılımcılar, değerlendirmelerin her birinde fiziksel aktivite düzeyi hakkında bir anket doldurdu. Orta düzeyde fiziksel aktivite, yürüyüş, bocce benzeri bir oyun ve balık tutma gibi aktiviteleri içerirken, enerjik aktivite bahçecilik, spor salonunda egzersiz, bisiklete binme, dans etme ve yüzmeyi içeriyordu.

Günde 20 dakika veya daha fazla fiziksel olarak aktif olanlar aktif, 20 dakikadan az aktif olanlar inaktif olarak tanımlandı. Erkeklerin kadınlardan daha aktif olma olasılığı daha yüksekti.

Katılımcıların sağlık durumları hastane kayıtları ve ölüm belgeleri ile izlendi, Çalışma Aralık 2018’de tamamlandı.

Çalışma süresi boyunca, katılımcılar arasında 1.037 yeni kalp hastalığı, kalp yetmezliği ve felç teşhisi konuldu.

20-40 dakikalık günlük aktivite ile en iyisi

Artan fiziksel aktivite seviyesi ve aktif bir yaşam tarzının zaman içinde sürdürülmesi, daha düşük kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilendirildi. Riskteki en büyük azalma, yeni koroner kalp hastalığı vakaları ve ileri yaştaki kalp yetmezliği ile ilgili olarak görüldü. Fiziksel aktivite ve inme arasında anlamlı bir ilişki gözlenmedi.

Stabil yüksek düzeyde fiziksel aktiviteye sahip kalıplar, istikrarlı düşük aktivite seviyesine sahip kalıplara kıyasla, erkekler arasında yüzde 52 daha düşük kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilendirildi.

Kalp hastalığı ve kalp yetmezliğindeki en büyük azalma, günde 20-40 dakikalık orta ila enerjik aktivitede görüldü.

Erkeklerde en belirgin

İlişki en çok erkek katılımcılarda belirgindi, ancak fiziksel olarak aktif olan kadınlar, risk azalmasının istatistiksel anlamlılığa ulaşmamasına rağmen, neredeyse tüm kardiyovasküler sonuçların insidansı sürekli olarak daha düşüktü. Araştırmacılara göre, erken ölümleri değerlendirirken risk önemli ölçüde azaldı.

Çalışma gözlemsel bir çalışmadır ve bu nedenle nedeni belirleyemez. Bununla birlikte, araştırmacılar, kardiyovasküler hastalık riskinde muhtemelen daha büyük bir azalma göz önüne alındığında, orta yaşta ve erken yaşlılıkta fiziksel aktivitenin halk sağlığı perspektifinden teşvik edilmesi gerektiği sonucuna varmışlardır.

Kardiyovasküler sağlık için mümkün olan en büyük faydayı elde etmek için günde en az 20 dakika orta ila şiddetli egzersiz önerilmelidir.

İlacı Hareket Etmek

Çalışmayı tartışan bir editoryal 2’de yazarlar, fiziksel aktivitenin arteriyel kan akışını iyileştirdiğini ve yapışkanlığı ve dolayısıyla kan pıhtılarının oluşumunu azaltabileceğini yazıyor. Fiziksel aktivitenin gelecekteki kardiyovasküler hastalık riskini nasıl azaltabileceğine dair ayrıntılı mekanizmalar tam olarak anlaşılmamıştır, ancak daha sonra lider, bulguların egzersizin yaşamın ileri dönemlerinde de bir ilaç olduğunu gösterdiğine dikkat çeker: Küçük miktarlarda fiziksel aktivite bile, yaşamda fayda sağlar. Geç olması hiç olmamasından iyidir, ama geç olmaktansa erken yazarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.