SON DAKİKATeknoloji

Samsung Galaxy A33 ile A53 arasındaki farklar nelerdir? İki telefonu da sizler için test ettik

Bu testi yaptığımda Samsung Galaxy A33 ile ağabey Galaxy A53’ü kıyaslamamakta zorlanıyorum. Galaxy A53’ü birkaç hafta önce test ettim, iki telefon yaklaşık aynı zamanda piyasaya sürüldü, neredeyse aynı tasarımlara sahip, aynı renklerde, neredeyse aynı boyutlara ve ağırlığa sahip ve aynı yonga setinden güç alıyor. Samsung Galaxy A33’ün fiyatı 5.649 T, Galaxy A53 ise 8 bin 199 TL.

Kendime sorduğum soru, arasında küçümsenmeyecek kadar fiyat farkı varsa, peki o zaman küçümsenmeyecek kadar farklı özelliklerinin olması gerekiyor. Hadi Samsung’un bu iki cep telefonu modelinin tüm özelliklerini, aradaki farklara birlikte bakıp, A33 yerine daha fazla para ödeyip A533 almaya değer olup olmadığına bakalım;

Yeterince komik, Samsung Galaxy A33’ün ne kadar ucuz hissettiğine hemen tepki veriyorum. Görünüşü için değil, onları yedekli bir masaya koyuyorum, hangisinin hangisi olduğunu görmekte zorlanıyorum ve en büyük fark, A33’ün yanlarındaki plastik çerçevenin mat, yüzeyi parlak olması.

Öte yandan, plastik arka ve çerçevedeki malzeme, Samsung Galaxy A33’te A53’e göre çok daha ucuz ve daha plastik hissi veriyor. Önden bakıldığında ise Galaxy A33’te ekranın etrafındaki siyah çerçevelerin özellikle alt kısımda daha kalın olduğunu fark ediyorsunuz.

Galaxy A33’teki selfie kamerası, Samsung Galaxy A33’teki gözyaşı damlası şeklindeki bir oyuğa gömülüyken, A53’teki bir kamera deliğine yerleştirilmiş.

DAHA UCUZ EKRAN

Cep telefonlarını başlatırsanız, Galaxy A33’ün ekranının daha ucuz bir cep telefonuna ait olduğunu daha da fazla fark ediyorsunuz. Biraz daha düşük maksimum parlaklık ve 120 Hz yerine 90 Hz yenileme hızı gibi farklar çok küçük, ancak her ikisinde de full HD çözünürlüklü Amoled ekranlar var. Tek başına, Galaxy A33’ün ekranı, Samsung’un en iyilerinden biri olmasa bile, güzel renk üretimi, siyah ve Samsung’un renk doygunluğunu artıran sistem işlevi sayesinde doğrudan güneş ışığında şaşırtıcı derecede iyi okunabilirlik ile hala iyi. Telefon doğrudan güneş ışığını algılıyor.

Telefondaki yonga seti Exynos 1280 olarak adlandırılıyor ve Samsung Galaxy A53’te biraz cılız gibi geldiyse (özellikle telefonu kendinden önceki A52’lerden daha yavaş yaptığı için) bu fiyat etiketi için canımı sıkan bir şey yok. Telefon yıldırım hızında hissetmiyor, aynı zamanda doğrudan yavaş da değil. Muhtemelen 4000 kron için yeni bir telefonun wifi 6 standardını desteklemesi gerektiğini düşünüyorum, ancak kullanıcı deneyimini gerçekten bu kadar rahatsız eden bir şey yok.

Dediğim gibi, plastik biraz ucuz hissettiriyor ama tasarım çekici ve plastik iyi ve dayanıklı bir malzeme. Ek bir avantaj, telefonun IP67’ye göre su geçirmez olmasıdır; bu, yağmura dayanabileceği ve eğer şanslıysanız, suya zarar vermeden tuvalete veya köprü kenarından düşürülebilecek kadar şanslı olduğunuz anlamına gelir. Bu fiyat aralığında alışılmadık bir durum.

Ekranda parmak izi okuyucusu var ve parmağınızı nereye koyacağınızı görmek için telefona dokunmanız gerekiyor çünkü bu cep telefonunda sözde her zaman ekranda olan özelliği bulunmuyor, bu da büyük kardeş A53’ten bir başka fark. Bu nedenle, saati ve bildirimleri her zaman görüntülemek için amoled bir ekranda tek tek pikselleri açabileceğiniz gerçeğinden yararlanamazsınız. Parmak izi okuyucu, genellikle ekrana yerleşik olmayan parmak izi okuyucularından biraz daha hassas ve yavaş olsa bile, her durumda oldukça iyi çalışır.

DEĞİŞEN KAMERALAR

Galaxy A33 ve A53 arasındaki belki de en büyük fark kamera seti. Buradaki ana kamera 48 megapiksele karşılık A53’teki 64 megapiksel ve gerçekten kendime A53’teki kameranın daha iyi olduğunu kanıtlamaya çalışıyorum ama başarılı olamıyorum. Muhtemelen Samsung Galaxy A33 karanlık fotoğrafta biraz daha kötü, ancak diğer yandan gece modu, sonucu iyileştirmede gerçekten iyi. Ayrıca kamerayı Samsung’un en üst modeli Galaxy S22 ile karşılaştırıyorum ve iyi olduğunu düşünüyorum, çoğu zaman resimlerden hangisinin en iyi olduğuna karar vermekte zorlanıyorum.

Varsayılan olarak, Galaxy A33 12 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çeker. Bunu 48 megapiksele ayarlamayı seçebilirsiniz ve görüntü sonucu daha keskin ancak ışığa biraz daha duyarlı olacaktır. Yakınlaştırma kamerası yoktur, ancak yakınlaştırmanın iki katı olduğunda, görüntüler 48 megapiksel modundaki kadar keskin olacaktır, bu da ekstra pikselleri yalnızca dijital olarak yakınlaştırmakla kalmayıp daha keskin bir görüntü oluşturmak için kullandığınızı gösterir. Kamera ayrıca dört ve 10 kat yakınlaştırma için varsayılan modlara sahiptir, ancak bu durumda görüntüler, çift yakınlaştırma ile bir fotoğraf çekip bitmiş görüntüyü yakınlaştırmanızdan daha keskin olmayacaktır. En azından dört kat daha fazla yakınlaştırmaya sahip görüntüler hala tamamen kullanışlıdır. Bu açıdan Galaxy A33’teki kamera, yakınlaştırılmış görüntülerde pekiyi olmayan ağabeyi A53’ten bile daha iyi.

Geniş açılı kamera ise Galaxy A33’te iyi değil. Kenar bozulmaları acımasızdır ve sonlandırmada telafi edilmiyor ve görüntüler düşük çözünürlüklü olmalarına rağmen tam zumda keskinleşmiyor.

Diğer iki kameraya gelince, makro kameranın yakın çekimler için marjinal olarak daha iyi olduğu söylenebilirken, derinlik sensörünün bir fark yaratıp yaratmadığı belirsiz. Daha pahalı telefonlar genellikle herhangi bir özel derinlik sensörü olmadan yapay bulanıklıkla iyi fotoğraflar çekmeyi başarır.

Telefon, bir yandan Google’ın kendi arayüzünden biraz daha keskin bir kullanıcı arayüzü anlamına gelen Samsung’un One UI 4.1’i ile Android 12’ye sahipken, diğer yandan sistemde son iki yılda pek bir şey olmamış. Birçoğu iyi olan birçok önceden yüklenmiş hizmet ve uygulama alırsınız, ancak Microsoft Onedrive veya Samsung Smart Things ile ilgilenmiyorsanız, elbette birçok gereksiz uygulama olacaktır. Samsung, tüm ekrana tek elle ulaşamayacağınız bir ekranla en iyi nasıl etkileşime geçilir konusunda Google’dan daha fazla düşünmüş ve arayüzü buna göre uyarlamış. Samsung’un ödeme hizmeti ayrıca Google’dan çok daha fazla bankayı destekliyor. Ancak Google Chrome’a ​​alternatif olarak Samsung’un tarayıcısına ihtiyacım olduğunu hissedemiyorum.

DAHA KISA AMA YİNE DE İYİ PİL ÖMRÜ

Aynı boyutta ekran ve aynı boyutta pil (ve aynı işlemci) ile Samsung Galaxy A33’ten A53 ile aynı pil ömrünü bekleyebilirsiniz. Burada birkaç saat daha az zaman almamız, muhtemelen A33’teki daha ucuz ekranın daha fazla güç çekmesinden kaynaklanıyor. On iki saatin üzerinde ekran süresi testimizde hala mükemmel bir sonuç, ancak şunu söylemek gerekir ki, telefonun testin son saatlerinde güç tasarrufu moduna geçmesi, ekranın parlaklığını o kadar düşürüyor ki neredeyse oluyor. okunamaz.

Bir bütün olarak ve diğer cep telefonlarıyla karşılaştırılmadan, Samsung Galaxy A33, görevlerini yerine getirebilen ve makul fiyatlı hissettiren hoş ama büyük bir telefon. Bin dolar tasarruf etmek istiyorsanız, mağazanın yanındaki telefona çok yakından bakmayın.

DİĞER YANDAN

Erik Mörner: Bunu basitçe “yeterince iyi” olarak özetleyebilirim. Yapı kalitesi ve malzeme seçimlerinde yanlış bir şey yok, ekran yüksek kaliteli ve iyi bir parlaklığa ve kontrasta sahip, kameralar yapması gerekeni yapıyor. En hızlı telefon değil, ama çalışıyor ve bundan daha fazlası.

SORULAR VE CEVAPLAR

Hoparlör sesi nasıl? Telefon, iyi sese sahip stereo hoparlörlere sahiptir, ancak gerçek stereo efekti için dengeli değildir.

Vibratör geri bildirimi nasıl? Oldukça korkutucu, telefonun biraz daha ucuz hissettiği başka bir alan.

Telefon garantili sistem güncellemeleri ne kadar sürer? Samsung, dört büyük sistem güncellemesi ve beş yıllık güvenlik güncellemesi vaat ediyor.

BİR ALTERNATİF

Samsung Galaxy A52’ler bu yazı itibariyle Galaxy A33’ten daha ucuza satılıyor ve hem daha hızlı hem de daha iyi ekran ve kameraya sahip. Ancak bir yıl önce sistem güncellemelerini almayı durduracak.

KAMERA ÖRNEĞİ

Ana kamera genellikle iyi renk üretimi ve iyi netlik ile görüntüler sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.