SON DAKİKATeknoloji

Modern teknoloji için ihtiyaç duyulan ender metallerin çoğu tükeniyor!

Royal Society of Chemistry’den (RSC) Elizabeth Ratcliffe tarafından hazırlanan rapora göre modern teknoloji için ihtiyaç duyulan ender metallerin çoğu tükeniyor! Toprakların metallerden arındırıldığını belirten Ratcliffe, bunun sürdürülebilir olmadığını bu nedenle teknolojide kullanılan metal fiyatlarının giderek yükseleceğini açıkladı.

Çevrenin giderek geri dönüşümsüz bir şekilde tahrip edildiğine vurgu yapılan raporda ‘’nadir metalleri topraktan çıkarmaktansa mevcut elektrik hurdalarından geri kazanmada daha iyi olmamız gerekiyor. Dünyadan daha fazla metal çıkarmak yerine geri dönüşümlü döngüsel bir ekonomiye ihtiyaç vardır’’ denildi.

Ratcliffe BBC’ye, diğer şeylerin yanı sıra, “Yeni teknoloji üretmek için kritik metalleri çıkarmak sürdürülebilir değil. Bunun yerine, elektrik hurdalarında bulunan metalleri geri dönüştürmede hızla daha iyi hale gelmeliyiz.”
Ratcliffe, “Dünya, nadir toprak metallerinden arındırılırken, çoğumuz onları evlerimizde, artık kullanmadığımız cep telefonlarında ve bilgisayarlarda saklıyoruz” diyor.

Rapora göre, modern teknoloji için ihtiyaç duyulan ender metallerin çoğu tükeniyor ve bu sadece çevreyi tüketme riskini değil, aynı zamanda metal fiyatlarının da fırlamasına neden oluyor. Örneğin pil üretiminde önemli bir bileşen olan lityumun fiyatı 2021 ile 2022 yılları arasında neredeyse yüzde 500 arttı.

Aynı zamanda, araştırma raporuna göre, yalnızca evde ve çöpte duran elektroniklerin miktarı artıyor, aynı zamanda yüzde 20’den daha azı toplanıyor ve geri dönüştürülüyor, aynı zamanda elektrikli hurda dağının her biri neredeyse iki milyon ton büyüyor.

Geri dönüşüme ve daha çevre dostu üretime yatırım yapmak da artan bir satış noktası olabilir. RSC tarafından on ülkede 10.000 katılımcıyla gerçekleştirilen bir anket, ürünlerinin çevresel açıdan daha sürdürülebilir bir şekilde üretilmesi durumunda yüzde 60’ının rakip bir üreticiye geçmeye istekli olduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.