EkonomiSON DAKİKA

Avrupa, Ukrayna, Rusya, ABD ve Afrika ülkelerinde enflasyon oranları ne kadar?

AK Parti iktidarı Türkiye’deki enflasyon oranlarında artışla Avrupa ülkelerinde enflasyon artışlarını kıyaslıyor ve sanki Avrupa ülkelerinde gerçekten de büyük bir enflasyon varmış algısı yapmaya çalışıyor. 4 rakamı yüzde 50 artsa 2 artmış olur, 70 rakamı yüzde 50 artsa 35 artmış olur. 2 nere, 35 nere? Daha bunu bile algılamayan ya da vatandaşın aklı ile dalga geçen bazı Milletvekilleri Avrupa ülkelerinde ki enflasyon artışlarını rekor seviyelerde yükseldiğini iddia ediyor. Hadi gelin birlikte bakalım, Avrupa ülkelerinde, ABD’de, Afrika’da ve savaşın içinde olan Ukrayna ve Rusya’da enflasyon oranları ne kadarmış?

Dün Anadolu Haber Ajansı Türkiye’de o da TÜİK’in rakamlarına göre yüzde 100’e yaklaşan enflasyon oranını bir kenara bırakıp Avrupa ve Amerika’daki enflasyonu “Büyük Panik”, “Enflasyonda Rekor Artış”, “Avrupa Enflasyonun Pençesinde” gibi ilk başlıkları ile duyurmaya çalıştı. Halbuki Avrupa ülkelerinde enflasyon ortalaması yüzde 6’yı geçmezken ABD’de bu oran sadece yüzde 8, Afrika ortalamasında yüzde 10 bile değil. Hadi bunları bırakın, Ukrayna’da yani savaşın içinde olan ülkede enflasyon oranı yüzde 14, Rusya’da ise yüzde 17. Buna rağmen AA’nın bu denli haber yapması tepkilere neden oldu.

Konuyu meclis gündemine getirerek vatandaşın aklı ile alay edilmesine tepki gösteren İYİ Parti Milletvekili Erhan Usta şu açıklamalarda bulundu;

”Zaten gerek yaptıklarıyla gerekse de konuşmalarıyla kendisini yeteri kadar gülünç duruma düşürmektedir. Anadolu Ajansı dün yapmış olduğu haberde Avrupa ve Amerika’daki enflasyonu “Büyük Panik”, “Enflasyonda Rekor Artış”, “Avrupa Enflasyonun Pençesinde” gibi ilk başlıklarla vermiştir; âdeta Avrupa için, onlar adına ağıt yakmıştır.

Daha önce de kendi esnafının sorunlarını görmezden gelen Anadolu Ajansı, Japonya’daki esnafın sorunlarını haberleştirmişti. Dün de aynı şekilde, ülkemizdeki rekor enflasyon seviyesini görmezden gelen, alım gücü düşen milletimizin dertlerini dert etmeyen Anadolu Ajansı, Türkiye’nin aylık enflasyonu kadar bile olmayan Avrupa’daki enflasyonu “Büyük Panik” başlığıyla haberleştirmiştir. Oysa Türkiye’deki enflasyon tüm Avrupa ülkelerinin enflasyonunun toplamından daha fazladır.

Anadolu Ajansını, içine düştüğü bu komik ve itibarsız durumdan kurtulmaya çağırıyor, kendi vatandaşının ekonomik gündemini öncü almaya ve kendi ülkesinin sorunlarını dile getirmeye davet ediyorum.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.