GündemSON DAKİKA

Hububat hasadının başlayacağı zamanda AKP Hindistan’dan 50 bin ton buğday ithal etti!

Türkiye soğanı İran’dan, patatesi savaşta olan Suriye’den, samanı Bulgaristan’dan, eti Sırbistan’dan ithal etmeyi gördü de buğdayı Hindistan’dan ithal etmeyi görmemişti ama AKP sayesinde onu da gördü. Üstelik hububat hasadının başladığı bir zamanda.

Türk Mahsuller Ofisi (TMO) geçtiğimiz dönem kendi çiftçimizden buğdayı 2,75 TL’den alırken gitti dışarıdaki çiftçiden 6,5 TL’den aldı. Muhalefetin ‘’madem o fiyattan alacaktın o zaman neden aynı fiyattan yerli çiftçimizden almadın’’ sorusuna TMO’dan hala bir cevap gelmeden bugün TMO’nun Hindistan’dan 50 bin ton buğday ithal ettiği bilgisi geldi.

‘’ Gıda güvenliğimiz için ülkemizde tarımsal üretim planlansın, çiftçimiz desteklensin, tarımsal üretimimiz artsın, çiftçimiz üretime devam etsin diyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi çiftçiyi koruyacak, üretimde tutacak müdahale alım fiyatı açıklaması gerekirken AKP iktidarı tam hububat hasadının başlayacağı zamanda buğday ithalatı yapıyor’’ diyen Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel tepki gösterdi ve şöyle dedi;

‘’Toprak Mahsulleri Ofisi ülkemiz tarihinde ilk kez Hindistan’dan 50 bin ton buğday ithal etti. Çiftçinin dostu olması gereken Toprak Mahsulleri Ofisi, ithalat ofisine döndü. AKP ve Erdoğan çiftçiyi canından bezdirdi, vatandaşlarımızı açlığa mahkûm etti.

Ülkemizin değerlerini yabancılara peşkeş çekmeyin, çiftçimizi zarar ettirmekten vazgeçin, çiftçimizi zarar ettirmeyecek hububat alım fiyatını derhâl açıklayın.’’ Dedi.

İSMET TOKDEMİR (Hatay Milletvekili) – Buğdayda hasat zamanı yaklaşıyor ama Bakanlık hâlâ taban fiyat açıklaması yapmadı, çiftçinin gözü kulağı bu açıklamada. Taban fiyatın zamanında ve çiftçinin kazanacağı bir fiyattan açıklanması gerekir. Yanlış tarım politikalarıyla, yanlış ekonomi politikalarıyla bu yıl çiftçi toprağına gübre atamaz hâle getirildi dolayısıyla bu yıl 1 dönümden 800 kilogram buğday alınacağı yerde ancak belki 500 belki daha az buğday alabilecek. Taban fiyatı açıklanırken bu durum göz önünde bulundurulmalı en az 7 TL olarak fiyat açıklanmalıdır. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi çiftçiye, düşük taban fiyatı açıklayıp bu ülkenin kaynakları ithal buğdaya akıtılmamalıdır. Yabancı çiftçi kazandırılıp yerli çiftçi zarar ettirilmemelidir diyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.