GündemSON DAKİKA

Tüm öğrenim kredisi borcu olanları ve burs almak isteyen üniversite öğrencilerini ilgilendiren açıklama

Bugün tüm öğrenim kredisi borcu olanları ve burs almak isteyen üniversite öğrencilerini ilgilendiren açıklama TBMM’nden geldi. Öğrencilerin kredi borçlarının silinmesi ve kredi burslarının geri ödemesiz verilmesi konusunda meclise teklif geldi.

Yükseköğretim kredi bursları ile ilgili TBMM’ne teklif veren Adana Milletvekili Burhanettin Bulut konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu;

”Üniversitelerde her yıl iki ya da dört yıllık eğitim gören yüz binlerce öğrenci öğretim hayatını devam ettirebilmek için Kredi ve Yurtlar Kurumunun verdiği katkı ve öğrenim kredisi almaktadır. Öğrenciler borçlarını mezuniyetten iki yıl sonra ödemeye başlaması gerektiği için ödemeleri şayet ödemediklerinde aylık 1,4 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır.

Kredi ve Yurtlar Kurumunun öğrencilere verdiği kredilerin geri ödemesinde üretici enflasyonun yansıtılması sonucu gençlerin borçları astronomik rakamlara dönüşmüştür. Enflasyon artmaya devam ettikçe borcu da artan öğrenciler anaparadan daha fazla faiz ödemek durumunda kalmaktadır.

İş bulma kaygısı içerisinde okullarından borç kamburuyla mezun olan ve hayata borçlu başlayan öğrencilerimizin yükseköğrenim kredi borçları silinmeli, krediler burs olarak karşılıksız verilmelidir.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.