Personel Alımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 4.157 sözleşmeli personel alımına ilişkin flaş gelişme!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 4.157 sözleşmeli personel alımı yapıyor! 4.157 sözleşmeli personel haricinde destek personeli, şoför, teknisyen, güvenlik görevlisi kadrolarına 1.805 personel alımı yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, buna ilişkin başvuru yapan adaylar arasından 12.525 adayı sözlü sınava çağırdı. Bu bakanlığın bu personel alımına ilişkin bugün flaş bir gelişme yaşandı. Konuyu meclis gündemine getiren Samsun Milletvekili Erhan Usta, personel alım sürecinde haksızlıklar yapıldığını iddia etti. Bunun üzerine Aile ve Sosyal Himzetler Bakanlığı’ndan persone alımı değerlendirmelerine ilişkin son dakika bir açıklama geldi. İşte detaylar…

Konuşmasına ‘’Adalet ve Kalkınma Partisinin adaletsiz tutumları devam ediyor. Son günlerde ortaya çıkanı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bir sözleşmeli personel alımı var, buraya 4.157 sözleşmeli personel alınıyor, bunun 150’si öğretmen. Burada torpil ve liyakatsizliğin ne kadar ayyuka çıktığını net bir şekilde görüyoruz.’’ Sözleri ile başlayan Usta, bu konuda yaşanan flaş gelişmeler hakkında şu bilgileri paylaştı;

KPSS PUANINDA 1’İNCİ OLAN ADAY ALINMADI

Bakın, size de burada sıralamaları söyleyeceğim: Normal KPSS puanında 1’inci sırada olan kişiye sözlü sınavdan düşük puan verilerek 175’inci sıraya geriletiliyor ve alınmıyor yani 150 kişi alınacak, 175’e geriletiliyor. Yine, bakıyorsunuz, 21’inci sırada olan kişiye 51 puan veriliyor sözlü sınavda 239’uncu sıraya kadar atılıyor. Buna karşılık ne yapılıyor? Sözlü mülakat… KPSS puan sıralamasında hiçbir şekilde aslında sıralamaya girmemesi beklenen 172’nci sıradaki kişi çok yüksek bir -sözleşme- mülakat puanı verilerek 1’inci sıraya getiriliyor. Yani 1’inci sırayı 175’e gönderiyorsunuz, çocuğu eliyorsunuz; 172’nci sıradakini de mülakatta verdiğiniz adaletsiz puanla 1’inci sıraya getiriyorsunuz, oturtuyorsunuz.

Yine, 214’üncü sıradaki, 2’nci sıraya oturtuluyor ve alınıyor. 411’inci sırada olanı bile 3’üncü sıraya getiriyor bu adaletsiz sistem ve buna çocuklar isyan ediyor. Böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değildir. Buradan tekrar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını uyarıyoruz.

Bu mülakat sistemini kaldıracağız

Bakın, gençlerimizi, daha doğrusu, milleti devletten soğutuyorsunuz; böyle bir tutum kabul edilemez, bu vicdansızlıktır, bu adaletsizliktir, bu yapılan şey ahlaksızlıktır.

Yani bir empati yapsın arkadaşlar ya, kendi çocuklarının bu durumda olduğunu ve bu şekilde bu sınavlardan elendiğini düşünsünler, o zaman bakalım vicdanları bunu kaldırıyor mu? Biz işte bu nedenle İYİ Parti olarak diyoruz ki: “Bu mülakat sistemini kaldıracağız.” dedi. Buna ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bugün yeni bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı;

PERSONEL ALIMINA İLİŞKİN BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Basın, yayın organlarında ve sosyal medyada, Bakanlığımızın sözleşmeli personel alımı sözlü sınav sonuçları ile ilgili çıkan haberler sebebiyle aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

Bakanlığımız tarafından 5.980 sözleşmeli personel alınacağı duyurulmuştur. 1.805 sözleşmeli pozisyon özel mesleki nitelik gerektirmeyen kadrolar olup (destek personeli, şoför, teknisyen, güvenlik görevlisi vb) bu kadrolara sözlü sınav olmaksızın KPSS ile doğrudan yerleştirme yapılmıştır.

Geriye kalan 4.175 sözleşmeli pozisyon ise özel nitelik ve değerlendirme gerektirdiğinden bu kadrolar için sözlü sınav yapılacağı 06.01.2022 tarihinde ilan edilmiştir. 10-20 Ocak 2022 tarihlerinde başvurular alınmış, 02.03.2022-12.04.2022 tarihleri arasında ise Ankara da Bakanlığımız merkez binalarında 8 ayrı komisyon tarafından sözlü sınavlar gerçekleştirilmiştir. Komisyon üyelerinin tamamı Bakanlığımızda hali hazırda yönetici pozisyonlarında görev yapmakta olan, Daire Başkanı ve üstü kadrolarda bulunan kişilerden oluşmaktadır. 12.04.2022 tarihinde komisyonların sözlü sınavları tamamlamasının ardından 06.05.2022 tarihinde sonuçlar Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi internet sitesi üzerinden adaylara bildirilmiştir.

Alım yapılacak 4.175 pozisyon için KPSS sıralamasına göre toplam 12.525 aday sözlü sınava çağırılmıştır. Dolayısıyla adayların tamamı KPSS sıralaması ile sözlü sınava girmeye hak kazanmıştır. Kamu Personeli Seçme Sınavı değerlendirme açısından önemli kıstaslardan biri olmakla birlikte, ilgili mevzuata göre tek kıstas değildir. Özellikle Bakanlığımızın hizmet alanları değerlendirildiğinde genel bir seçme sınavı sonucuna göre atama yapmak, yalnız çalışma arkadaşlarımız için değil hizmet verdiğimiz 85 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için doğru ve hakkaniyetli olamaz. Bunu en iyi sosyal hizmet ve benzeri alanlarda eğitim almış adaylar bilir.

Kadın Konukevlerinde çok zor bir süreçten geçen kadınların, engelli bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde bakımı sağlanan ağır engellilerin, çocuk evlerinde devlet korumasında büyüyen çocuklarımızın maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamak vicdani bir sorumluluk gerektirdiği gibi özel nitelik de gerektirmektedir.

Bu sebeple sözlü sınavda mevzuat ve teknik alan bilgisi sorularının yanı sıra “çerçeve soru” olarak adlandırdığımız, adayın Bakanlığımızın hizmet sunumu esnasında sürekli karşılaşacağı kriz durumlarında tavır ve tepkilerini ölçer nitelikte sorular da sorulmuştur.

Toplumumuzun dezavantajlı ve kırılgan gruplarına hizmet veren bir Bakanlık olarak, üstlendiğimiz görevlerin gerektirdiği hassasiyet sebebiyle yeni çalışma arkadaşlarımızı seçerken sadece KPSS puanını baz aldığımızda oluşabilecek mağduriyet hem Bakanlığımızı hem de vatandaşlarımızı zor duruma sokabilme riski taşımaktadır. Adayların tamamının KPSS ile ön elemeyi geçerek sözlü sınava katıldığı değerlendirildiğinde, bugün sınav sonuçları hakkında gösterilen tavır kazanan adayları haksızca töhmet altında bırakır hale gelmiştir. Bu sebeplerle hassas bir süreç yürütmek zorunda olduğumuzu, kişilerin hem bilgilerini, hem de sosyal hizmet yaklaşımlarını önceleyerek değerlendirme yaptığımızı kamuoyunun takdirine sunarız.

 

Bir Yorum

  1. 4 yıl önce kizim 84 puan aldı mülakat ta endüsuk puan alanı yükseltilir yüksek puanı düşürdüler bu yıllardır yaşanıyor dile getiriliyor böyle olmaması lazım hak yiye yiye nereye kadar görün artik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.