EmlakSON DAKİKA

Yeni konut kredisi paketi ile 1 milyon TL’lik eve bakın ayda kaç TL kredi taksiti ödeyeceksiniz

Hükümet müteahhitleri bu yaşanan ekonomik krizde elini rahatlatmak için yeni bir konut kredisi kampanyası başlattı. Enflasyon oranları yüzde 70 olduğu bu zamanda iktidar, çok düşük bir faizle ev alacaklara 2 milyon TL’ye kadar konut kredisi verecek. Lakin, aylık taksitleri düşünüldüğünde öyle hemen heves edilecek bir şey olmadığı görülüyor.

Peki, 1 milyon TL’lik bir ev için çekilen konut kredisinin aylık taksitleri ne kadar diye soracak olursanız, bu konu bugün TBMM’mde gündeme getirildi ve tartışılmaya başlandı. Çünkü kredi taksitleri bildiğiniz astronomik rakamlara ulaşmış durumda.

EV FİYATLARI KATLANDIKÇA KATLANDI

Bilindiği üzere ev fiyatları katlandıkça katlandı ve İstanbul, İzmir gibi metropol şehirlerde 2 milyon TL altında ev bulmak oldukça zorlaştı. Bununla beraber 2+1 ev kiraları 5 bin TL’nin üzerinde fiyatlarla ilanlara çıkıyor. Hükümet, konutta arz talep dengesini korumak için ise inşaatı yarım kalan veya devam eden müteahhitleri kalkındırmak için 20 milyar TL ek bir kaynak ayırdı ve bunu yeni konut kredisi kampanyası olarak sundu. Bu kampanyaya göre;

1 MİLYON TL KONUT KREDİSİNİN AYLIK TAKSİDİ NE KADAR?

İlk defa ev alacaklar için %0,99 oranında 2 milyon Türk lirasına kadar kredi verilecek. Lakin 1 milyon TL’lik bir konut kredisi için aylık taksiti 14 bin TL, 2 milyon TL’lik kredi için aylık ödemesi 28 bin TL tutuyor. Bu fahiş rakamlara tepki gösteren Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, konuyu meclis gündemine getirdi ve şu açıklamalarda bulundu;

‘’Hükûmetin konut kredisi müjdesi bir kez daha göstermiştir ki bu iktidar garibanın, yoksul bırakılmışların ve dar gelirli vatandaşın iktidarı değil; sermaye sahiplerinin, bankaların ve faiz lobilerinin iktidarıdır. “1 milyon liralık eve aylık 14 bin lira, 2 milyon liralık eve aylık 28 bin lira taksit imkânı” diyorsunuz; peki, ayda 14 bin lirayı asgari ücretli mi ödeyecek, emekli mi ödeyecek, memur mu ödeyecek?

Bu akla ziyan müjdeler, Allah aşkına, kimin derdine derman olacak? Dün “nas” dediğinizi bugün çiğneyerek, insanların geleceğini faiz yoluyla bankalara peşkeş çekerek kime hizmet ettiğinizi zannediyorsunuz? Kendinize gelin! Bir defa olsun faiz lobilerine değil de bu millete hizmet edin.’’ Dedi.

MÜJDE SONRASI FİYATLAR DAHA DA ARTTI

SÜLEYMAN GİRGİN (Muğla Milletvekili) – 2 liralık halk ekmeği alabilmek için saatlerce sıra bekleyen halka 2 milyon liralık konut için aylık 28 bin lira ödemeli ev kredisini “müjde” olarak veriyorsunuz. Açıklamanın üstünden yirmi dört saat geçmeden fiyatlar arttı, dar ve orta gelirli için hayal olan konut sahipliği daha da ulaşılamaz hâle geldi. 1 kilo et alamayan milyonlar unutuldu. Müjdeniz yurttaş için kâbus oldu.

Milyonlarca işçi, emekçi, emekli açlık sınırı altında bir gelirle kirasını, faturasını dahi zor öderken faizli konut sözü veriyorsunuz. Yandaş müteahhitleriniz zenginleşsin diye yapmadığınız kalmadı. “Açız, enflasyon altında ezildik.” diyen vatandaşa “Ucuz konut kredisi verelim.” diyorsunuz. Zengin ev alacak, faturasını enflasyon olarak yoksullar ödeyecek. Bu müjdeden 5 maaşlı bürokratlar ve tuzu kurular yararlanır. Halka müjde vereceksiniz müjdeniz acilen seçim olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.