Ekonomi

2021 yılında asgari ücret ne kadar olacak?

2021 yılı için asgari ücret belirleme komisyonu 4 Aralık 2020’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı başkanlığında toplanıyor. Peki, asgari ücret ne kadar olacak? İşçi Sendikaları 2021 yılı asgari ücretin ne kadar olmasını istiyor? İşte detaylar…

ASGARİ ÜCRET 3200 TL OLSUN

TÜİK verilerine göre açlık sınırı 2 bin 560’a kadar yükseldi. Ama TÜİK bu verileri hazırlarken, enflasyon sepetinin içerisine yatak odası takımı fiyatlarını bile koyuyor. Sanki insanlar her gün yatak odası takımı alıyor. TÜİK’in 2021 yılı enflasyon hedefine göre asgari ücret belirlenecek. Ama İşçi sendikaları gerçek enflasyon verilerini masaya sürerek, asgari ücretin en az 3 bin 200 TL olması gerektiğini belirtiyor.

TÜİK VERİLERİNE GÖRE 2021 YILI ASGARİ ÜCRET

TÜİK’in 2021 yılı için belirlediği enflasyon tahmini yüzde 7,1 ile 11,7 arasında kullandı. Eğer bu veriler baz alınırsa 2021 yılında asgari ücrete yaklaşık en iyi ihtimalle 250 TL zam gelecek ve net ücret en fazla 2500-2600 TL olacak. Ama vatandaşta, Muhalefet Liderleri de, sendikalarda gerçek enflasyon değerlerinin bu olmadığını iyi biliyor. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a göre gerçek enflasyon yüzde 50’in üzerinden… CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na göre enflasyon yüzde 40’ları geçmiş durumda. Ekonomistlerden İbrahim Kahveciye göre gıda enflasyonu yüzde 60’larda… Vatandaşa göre ise her şeyin fiyatı katlanmış durumda…

ASGARİ ÜCRET EZ AZ 3.000 LİRA

Eğer gerçek enflasyon değerleri kale alındığı zaman asgari ücretin 2021 yılında en az 4.000 Lira olması gerekiyor. Bugün sosyal medyada asgari ücretin en azından 3.000 TL olması için yeni bir kampanya yürütülüyor. Yapılan paylaşımlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmiş yılda asgari ücret için sarf ettiği sözler tekrar gündeme getirildi.

SOSYAL MEDYADA ASGARİ ÜCRET

‘’Günlük 12 milyon liralık masrafı olan Sarayda oturan, 20 milyonluk makam aracına ve 500 milyon dolarlık uçağa binen, maaşı 88.000 TL olan Tayyip Erdoğan: Asgari ücreti bir de beğenmiyorlar. Elinize dilinize dursun. #AsgariÜcretNet3000TL’’

#AsgariÜcretNet3000TL de olsa değişen hiçbir şey olmayacak, asıl konuşmamız gereken konu SİSTEM.. Çok net bir şey var ki o da şu; artık sistem değişmeli..

Mehmet Cengiz, Turkcell gibi bir dizi şirketin toplamda 3 milyar 31 milyon 485 bin TL vergi borcunu sileceğinize, Asgari ücretin vergisini kaldırın da görelim ne kadar halkın yanındasınız.

Ücreti belirlerken kendinizi düşünerek değil kıt kanaat geçinmeye çalışan, Ay sonunu getiremediği için borçlanan insanları düşünün. Hayatta kalmasına yetecek kadar verdiğiniz o ücret artık ona da yetmiyor. Asgari ücretli yaşarken ölüyor.

“Net asgari ücretin 3 bin TL’nin altında olmaması gerekir. Ancak yapılacak artışın doğuracağı yükün işvereni de ezmemesi ve sürdürülebilir olabilmesi için devlet, açlık sınırındaki asgari ücretliden aldığı vergiden feragat etmelidir.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu