GündemSON DAKİKA

1 milyon Suriyeliye ücretsiz ev yapılacak!

Suriyeli mültecilere ‘’Kardeşliğimizi kıyamete kadar devam ettireceğiz’’ diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1 milyon Suriyeliye ücretsiz ev yapılacağını duyurdu. Toplanan Suriyelilere video konferansla “Sizi zulme teslim etmeyeceğiz’’ diye seslenen Bakan Soylu, 1 milyon Suriyeliye AFAD koordinasyonunda ücretsiz ev yapılacağının müjdesini verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözünü tuttu. Suriyeliler için ‘’40 milyar dolar harcadık gerekirse bir o kadar daha harcarız’’ diyen Tayyip Erdoğan ve beraberindeki Bakan Süleyman Soylu, milyarlarca dolar harcayarak Suriyelilere daire vereceklerinin müjdesini verdi.

“Bir Aradayız İdlib’in Yanındayız” kampanyasına video konferans yöntemi ile iştirak eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Soylu, AFAD koordinasyonunda sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle yaptırılan briket evlerin açılış ve anahtar teslim törenine katıldı.

Soylu törende yaptığı konuşmada, “Burası sadece briket evlerin açılışının yapıldığı bir alan değildir. Burası, zenginliğin şımarttığı dünyaya karşı, mazlumların zulümle karşı karşıya kaldıktan sonra sesi çıkmayan dünyaya karşı, ikiyüzlü dünyaya karşı itirazın olduğu ve hakkın sesinin yükseldiği alandır. Allah’ın, bizim dinimizin ve inancımızın bize bir emri var. Biz kardeşiz” diye konuştu.

“GÜÇLÜ BİR ADIM ATTILAR”

Türkiye’nin bölgeye “yardım köprüsü” kurduğunu, 77 bin projelendirilen, 57 bin bitirilen, 9 bini devam eden ve 50 binine de taşınılan evlerin açılışını yaptıklarını dile getiren Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Günün birinde sizler topraklarınızdan sökülüp buraya gönderildiğinizde Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Bizim kardeşlerimiz, kim ne derse desin sahip çıkacağız. Onları yalnız bırakmayacağız. Çoluğu da çocuğu da yetimi de yaşlısı da biz onları yalnız bırakamayız’ dedi. Bu arkadaşlarımızın hepsi harekete geçtiler. AFAD koordinasyonunda, kendi organizasyonlarıyla Hatay Valiliğimizin koordinasyonuyla burada yerel otoritenin ortaya koymuş olduğu faydalılıklarla güçlü bir adım attılar.”

“BURADA 85 MİLYONLUK TÜRKİYE’NİN KALBİ VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine 20 bin briket evin yapımına başlandığını ancak daha sonra rakamın 100 bine çıkarıldığını vurgulayan Bakan Soylu, şunları söyledi;

*Bu bölgede 50 bin sayısını Allah’ın izniyle 100 bine çıkarıyoruz. Burada, özellikle Türkiye’den 81 vilayetten valiliklerimizin koordinasyonunda da sivil toplum kuruluşlarının organizasyonda da briket evler yapıldı.

*Bir gün bakanlar kurulundaydık, kabinedeydik. Cumhurbaşkanı, kabinede bakanlar kurulunda, tek tek bakanlara sordu, ‘Sen kaç briket ev yapacaksın? Elinizi cebinize atın, aldığınız maaşlardan kardeşlerimize yardımcı olun’ meclis grubunu topladı, ‘Hepinizi göreceğim. Siz kardeşlerimize kaç briket ev yapacaksınız?’ dedi.

*Burada 81 vilayetimizin, bakanlarımızın, milletvekillerimizin her birinin katkısı, desteği, kardeşlik imzası var. Bilesiniz sevgili kardeşlerim, burada 85 milyonluk Türkiye’nin kalbi var.

SURİYELİ BİR MİLYON KİŞİYE EV YAPILACAK

Cerablus, Azez, El Bab, Resulayn ve Tel Abyad’da, Türkiye’de yerleşik bulunan Suriyeli bir milyon kişiye evler yapılacağını aktaran Bakan Soylu, şunları söyledi;

*Biz üç gün önce Cumhurbaşkanımızla beraber Kabe-i Muazzama’daydık. Allah’a niyazda bulunduk. ‘Allah’ım bu mazlumlara sen yardım et. Sen yardım edicisin. Sen güç ve kudret sahibisin’ dedik.

*Allah şahittir kardeşliğimiz kıyamete kadar sürecek. Sizi zulme teslim etmeyeceğiz. Kardeşliğimizi kıyamete kadar devam ettireceğiz. Allah bizi dünyaya ve mazlumlara mahcup etmesin.

*Burada sadece 77 bin ev projelendirmedik. 57 bin 306 ev tamamladık, 9 bin 700 ev devam ediyor, 10 bin eve başlıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan talimat verdi. Yılsonuna kadar 100 bini arkadaşlarımızla birlikte Allah’ın izniyle bitireceğiz.

*Burada 50 okul bitirdik, 23 okulun yapımı devam ediyor, toplam 73 okul. 26 cami bitirdik, 24’ünün yapımı devam ediyor ve 10 sağlık tesisi yaptık, 13’ünün yapımı devam ediyor. 11 sosyal tesis yaptırdık, 7’sinin yapımı devam ediyor. 7 park bitirdik, 18 çocuk parkı yapıyoruz. 21 fırın bitirdik, 13 fırının yapımı devam ediyor. 36 su kuyusu yaptırdık, 4 su kuyusunun yapımı devam ediyor.

3 Yorum

  1. Biz ev alacağımızı hayal dahi edemezken siz gidip benim vergilerimle ev yapın. Sizi allaha havale ediyorum. Kendi vatandaşını bu kadar ezen bir memleket daha var mıdır?
    Ulkenin genci sinava girip üniversiteye girmek icin kendini paralasin elin suriyeli gelsin sinavsiz üniversiteye girsin. Neymiş ülkesinde savaş varmış, yahu savas olan memlete bayramda gezmeye mi gidilir? Insanlarin aklıyla bu kadar da oynamayın. Yazık.

  2. Allah belanızı versin kendi halkınız açlıktan is bulup calisamiyo suriyeli yan gelip yatiyo mahallede cırt atiyolar karıların kolu bilezik dolu erkek avcılığı yapiyolar yuzlerinde guy peçe kendi vatanina faydası olmamış bizim verdigmiz vergilerle onlara ücretsiz ev yapın kendi halkinizi baktınız suriyeli hırsızlar kaldı yapında oy toplayin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.