GündemKamu Haberleri

Ülkemizin su kaynakları yönetimi Katar’a mı verildi?

Türkiye ile sınırı olmayan, herhangi bir su bağlantısı bulunmayan Katar ile ‘’Su Yönetimi Alanında İşbirliği’’ yapıldı. Muhalefet ‘’nehir bizim ırmak bizim… Bu su yönetimi anlaşması da ne demek oluyor?’’ diye soruyor. CHP Milletvekili Erdoğan Toprak ‘’Katar ile yapılan ‘Su Yönetimi’ anlaşmasının detayları, kapsamı, amacı millete açıklanmalıdır! Sınır aşan ortak su kaynağı-kıyımız olmayan Katar’la hangi su ortak yönetilecek? Memba suları-dereler-ırmaklar-çaylar-göller-barajlar-tarımsal sulama da mı Katar’a teslim edilecek?’’ diye sorarken, Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Mustafa Göksu, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Toplantısı’nda Türkiye ile Katar arasında askeri, ekonomik, sanayi, uluslararası ticaret, serbest bölgeler ve su kaynaklarının yönetimi alanlarında 8’den fazla anlaşma imzalanacağını belirtti.

SU YÖNETİMİ ANLAMASI NEDİR?

Peki, bu su yönetimi anlaşması nedir? Neyi amaçlıyor? Neden adına ‘su yönetimi anlaşması’ deniliyor? Hiç kimse bilmiyor… Çünkü bu ve diğer anlaşmaların hiçbiri TBMM’ne sunulup tartışılmadı, oylanmadı. Bundan dolayı da vatandaşlar gibi Milletvekilleri de Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaları bekliyor. Ama sözleşmeler çoktan imzalanmış bile. Eğer bu tip ulusal ve bir ülkenin kaderini değiştiren anlaşmalar yapılıyor ve bu konuda TBMM’nin haberi olmuyorsa meclis niye var o zaman? Kimsenin tam bir bilgisi olmayınca da maalesef bazı iddialar ortaya atılıyor…

SU YÖNETİM ANLAMASI İDDİALARI

‘’Bugün Katar Devleti’ni su kaynaklarımızın yönetimini de ortak ettik! Su kaynaklarımız, içtiğimiz su yani… GAP’tan tutunda akan derelerimizden nehirlerimize kadar…’’ iddiası ortaya atıldı. Diğer bir iddia ise bu anlaşmanın Kanal İstanbul ile alakası olduğu söyleniyor.

Gelişmiş ülkelerde asla iddialara yer yoktur. Çünkü medeni ülkelerde, yapılan anlaşma metinleri, planlar, öngörüler, bütçe, bütçe görüşmeleri, kim ne kadar maaş alıyor, kim kiminle neden görüştü gibi konular kesindir, net bilgilerdir. Orada bu doğrudur yada yanlıştır tartışmaları olurken biz daha neyin doğru neyin yanlış olduğu hakkında konuyu bile bilmiyoruz… Ortaya iddialar atılıyor ve biz bu iddiaların doğruluğunu tartışıyoruz. Ve bunca mühim iddialar ortaya atılmasına rağmen, hükümet tarafından net bir açıklama gelmiyor…

ANLAŞMALAR NE KADAR ŞEFFAF

Tank Palet Fabrikası Katar ortalığı olan şirkete 50 milyon dolar için özelleştirildi ve biz daha bu 50 milyon doların alınıp alınmadığını bile bilmiyoruz. Türkiye-Katar arasında yapılan anlaşmalar ile ilgili konuşan CHP Adana Milletvekili, “Söz konusu anlaşmanın ayrıntılarının kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz. Ülkemizin su kaynakları yönetimini tamamen Katar’a devrettiği ileri sürülen, ulusal egemenliğimizi hiçe saydığı belirtilen bu anlaşmanın iptalini talep ediyoruz” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu