Personel AlımıSON DAKİKA

PTT personel alımları bayram sonrasında başlıyor mu? Kesin başvuru tarihi ne zaman? PTT iş başvurusu nasıl yapılacak?

Ramazan Bayramı içerisinde olsak da milyonlarca işsiz vatandaş bayramı bayram gibi kutlayabilmek için öncelikli olarak bir iş sahibi olmak istiyor. İş bulmak işsiz milyonlarca lise ve üniversite mezunu ise özellikle kamu iş ilanlarını takip ediyor. Bu bağlamda PTT personel alım ilanının ne zaman yayınlanacağına dair merak edenler araştırmalarını sürdürüyor ki bugün PTT personel alımlarının bayram sonrasında başlayacağı söylendi.

Peki, PTT bu bayram sonrası personel alımı yapacak mı? PTT iş başvuruları personel alımı kesin başvuru tarihi ne zaman? Başvuru şartları nelerdir? İş başvurusu nereye ve nasıl yapılacak? Hangi mesleklerden toplamda kaç memur ve işçi alınacak? İşte detaylar…

Bugün sosyal medya üzerinden bir takım siteler PTT 30 bin personel alımı yapılacağını ve iş başvurularının bayram sonrası başlayacağını iddia etti. Evet, PTT 30 bin personel alımı yapacak ama başvurular bayram sonrasında başlamıyor zira bununlar ilgili tarih zaten verilmişti. Buna ilişkin yayınlanan doğru haber şöyle;

PTT bünyesinde çalışmak isteyenler uzun zamandır PTT Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanacak ilanı bekliyordu. İlanın ne zaman yayınlanacağına dair tarih verildi ve bu tarihte PTT’ye hemen 30 bin personel alınacağı açıklandı. Personel alımlarının 81 il genelinde yapılacağı belirtilirken, alınacak personellerin PTT Kargo, PTTbank, PTTAVM ve Genel Müdürlüklerinde istihdam edilecekleri belirtildi.

PTT BAY-BAYAN KPSS ŞARTSIZ 30 BİN MEMUR VE İŞÇİ ALIMI

PTT 81 il genelinde ki şube ağını genişletiyor ve bu şubeler için yeni personel alım ilanı yayınlamaya hazırlanıyor. Edinilen bilgilere göre PTTbank, PTTavm ve PTT Kargo şubelerinde görevlendirilmek üzere KPSS şartsız, en az lise, önlisans ve lisans mezunu öğrenim düzeylerinden bay-bayan toplam 30 bin memur ve işçi alımı yapacak. Bu alımlarında içerisinde 500 kadar engelli kadrosu olacak. Hangi mesleklerden personel alınacağına dair yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi;

PTT HANGİ MESLEKLERDEN PERSONEL ALIMI YAPACAK

Henüz kadro dağılımı belli olmamakla birlikte gişe memuru, büro memuru, silahlı-silahsız güvenlik görevlisi, temizlik personeli, farklı branşlardan tekniker, teknisyen, mühendis, eğitmen, veri giriş kontrol elemanı, en az B sınıfı ehliyet sahibi şoför, çağrı merkezi operatörü, moto kurye, psikolog, hemşire ve muhasebe uzmanı mesleklerinden 81 il genelinde toplam 30.000 memur alımı ve işçi alımı yapılacak.

PTT İŞ BAŞVURUSU NEREYE VE NASIL YAPILACAK?

PTT personel alımı başvurularının kariyer kapısı (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr/) resmi internet sayfası üzerinden online olarak yapılacaktır. Yayınlanma tarihinden itibaren adaylar 15 gün içerisinde iş başvuru kayıtları yapabilecekler.

PTT 2022 YILI PERSONEL ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI

PTT’de işe alınacaklarda aranılacak genel şartlar şu şekilde sıralanmıştır:

a) 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamında yer alanlar ile PTT’nin yurtdışındaki işyerlerinde istihdam edilecekler hariç olmak üzere Türk vatandaşı olmak.

b) On sekiz yaşını tamamlamış ve giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz altı yaşından gün almamış olmak.

c) Kamu haklarından yasaklı bulunmamak.
d) Uyuşturucu madde bağımlısı olmamak, işe alınmadan önce kullandığı tespit edilmiş ise işe başvuru yaptığı tarih itibarıyla tedavisinin tamamlanmış olduğunu belgelendirmiş olmak.

e) Askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş olmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya erteletmiş olmak.

f) Engelli personel çalıştırılmasına ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, yurtiçinde ve yurtdışında devamlı görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.

g) Başka kurum ve kuruluşlara karşı mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamak.

ğ) Atanacağı pozisyon için Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öğrenim şartını haiz olmak.

h) Herhangi bir sosyal güvenlik kurum veya kuruluşundan emekli olmamak.

ı) Daha önce çalıştıkları kamu kurum veya kuruluşlarından disiplin cezası ile işten çıkarılmış olmamak.

i) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda sakınca bulunmamış olmak.

j) KPSS’den Yönetim Kurulunca belirlenen asgari puanı almış olmak.

(2) PTT’de iş gücü hizmet alımı suretiyle görev yapan yüklenici firma elemanlarının PTT’nin açıktan personel alımı yoluyla yapılacak sınavlarına girmek istemeleri halinde, duyurunun yapıldığı tarih itibarıyla yüklenici firma değişimi hariç duyuruda belirtilen süre kadar aralıksız olarak görev yapıyor olmaları kaydıyla bu maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen otuz altı yaşından gün almamış olmak hükmü kırk bir yaşından gün almamış olmak olarak uygulanır.

PTT 30 BİN PERSONEL ALIMI YAŞ ŞARTI BELLİ OLDU MU?

Geçtiğimiz yıl PTT 5 bin personel alımı yaptı ve yaş şartını 36 olarak belirledi ve bu yılda 30 bin personel alımı için yaş sınırının 36 olacağı belirtildi. Önceki personel alımları için belirlenen özel şartlar ise şöyleydi;

ÖZEL ŞARTLAR

  1. Adaylar; Avukat, Mimar, Mühendis, Tekniker, Gişe ve Büro Görevlisi ile Postacı pozisyonlarına başvuru tarihi itibari ile MERNİS adresinin bulunduğu İl’e başvuru yapabileceklerdir. Birden fazla İl’e yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır. PTT Uzman Yardımcısı pozisyonları için ikamet (mernis) şartı aranmayacaktır.

2)Yazılı ve/veya sözlü sınav sonucunda atanmaya hak kazanan adayların atama işlemlerine, yazılı ve/veya sözlü sınav sonucunun ilan edildiği tarihten itibaren Şirketimizin ihtiyaçları doğrultusunda belirli dönemler halinde en geç 1 (bir) yıl içinde başlanılacaktır.

3)Yazılı sınav sonucunda müşteri ilişkilerinin ön planda olduğu Gişe ve Büro Görevlisi ile Postacı pozisyonlarına atanmaya hak kazanan adaylara uygun Psikometrik İnceleme yaptırılacak ve sonucuna göre atamaları yapılabilecektir. Ancak belirtilen testi yaptırmayan adayların atamaları yapılmayacaktır.

4)Şirketimizde görev yapan personelden personel alımı genel ve özel şartları taşıyanlar görev yaptığı unvan dışında diğer unvanlar için başvuru yapabilecektir. Aynı unvana başvuru yapanlar yazılı ve/veya sözlü sınav sonucunda başarılı olsa dahi başvurusu geçersiz sayılacaktır.

PTT KESİN BAŞVURU TARİHİ BELLİ OLDU MU?

PTT 30 bin personel alım tarihine ilişkin yapılan açıklamalarda 2022 yılı Haziran ayı denildi lakin gün olarak kesin bir tarih verilmedi ama Haziran ayının sonlarına doğru Resmi Gazete’de yayınlanabileceği belirtildi.

 

5 Yorum

  1. Lütfen yaş sınırı kalksın ya kırk yasindakinın çalısmaya hakki yokmu nasıl emekli olcak 40 yaş üstü acaba

  2. Yaş sınırın kaldır kaldırılsın bizde çalışalım 38 yaşındayım bende çalışmak istiyom

  3. 38 yaşındayım silahlı güvenlik sertifikam var yaş sınırı kalksın lütfen

  4. 38yasida ozel guvenlik kartina sahibim on lisans okuyorum acil ise ihtiyacim var lutfen yas siniri olmasin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir