Gündem

Koronavirüs aşısını bulmak kadar yaptırması bir o kadar güç olacak!

Koronavirüs aşısını bulan ve ilk test iznini alan BionTech firmasının CEO’su Türk profesör Uğur Şahin, Covid-19 hastalığının seyri ve devam eden aşı çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Şahin, virüs aşısının onay alması durumunda 2021 yılı ortaları gibi yapılmaya başlanacağını söyledi. Ama koronavirüs aşısı dediğiniz öyle çanta içerisinde ya da koliler içerisinde gelen bir ürün değil. Korona aşısı en az eksi 70 santigrat derecede soğuk kalması gerekiyor. Buda aşının bulunması kadar yaptırılmasını güçleştiren bir konu.

DİĞER ÜLKELER ŞİMDİDEN DEPOLAMA ALANLARI YAPTIRIYOR

ABD şimdiden, aşıların saklanabilmesi için birçok bölgede, aşıyı eksi 70’de tutabilmek için depolar yapıyor. Aşının ilk gelecek 10 ülkelerden biride Türkiye gösteriliyor ama ülkemizde bununla ilgili yapılan bir çalışma henüz yok.

Koronavirüs aşısı şimdilik tam onay almamasına rağmen BionTech firması şimdiden 300 milyon sipariş almış durumda. Sipariş veren ülkeler şimdiden aşıyı saklayabileceği depolar yaptırıyor ülkenin çeşitli yerlerinde. Peki, Türkiye bununla ilgili ne gibi hazırlık yapıyor?

KORONAVİRÜS AŞI FİYATI

Aşının bulunması kadar, yaptırması da bir o kadar güç bir olay… 19,5 Dolar maliyetli olarak çıkan Koronavirüs aşısının diğer ülkelere yaklaşık 44 dolar gibi uçuk bir fiyattan satılacağı belirtiliyor. Ama bu fiyatın içerisinde, nakil parası yok. En zoru da bu… Türkiye’de 81 il var ve bu aşı eksi 70 derece sıcaklıkta hastalara kavuşturulmak zorunda… Buda başlı başına ayrı maliyet ayrı meziyet getiriyor. Ve bugün aşı çıksa ve yeteri kadar Türkiye’ye de gelmiş olsa kimse olamayacak. Çünkü Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda bir hazırlığının olmadığı belirtiliyor.

AŞI ÜCRETİNİ KİM KARŞILAYACAK?

Koronavirüs aşısı belirtilen fiyatlardan gelse bile aşı parasını bulamayacak bu ülkede yüzbinler var. Her bir aileye külfeti çok büyük olacak. Aşı çıksa bile devlet mi karşılayacak yoksa her vatandaş kendi parasıyla mı olacak şimdilik belli değil. Ama görünen köy kılavuz istemez. Bugün virüs temaslı olup da semptom göstermeyen hastalara test yapılmıyor. Devlet hastanelerinde test olamayan bu vatandaşlar ise özel hastanelere gidip 250 TL’den test yaptırmak zorunda kalıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu