Gündem

Açıklanan koronavirüs ölüm sayıları ne kadar doğru?

Uzmanlara göre Türkiye’de koronavirüs salgını kontrolden çıktı. Sağlık Bakanlığı vaka sayısını açıklamıyor. Bunu yerine Dünya Sağlık Örgütlerinin benimsemediği, kabul etmediği, sadece hastanelerde yatan koronavirüs hasta sayılarını açıklıyor. Bakanlık günlük vaka sayılarını açıklamadığı içinde uzmanlar farklı sayılarda vaka olduğuna dair çeşitli rakamlar veriyor. Sadece İstanbul ilinde günlük tespit edilen vaka sayısı 15-20 Bin arasında diyende var, istatistikleri değerlendirip 25-30 bin vaka olduğunu söyleyende… Peki ya koronavirüs yüzünden günlük olarak ölenlerin sayısı kaç? Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan korona tablosunda yer alan günlük ölüm sayıları ne kadar doğru? Gelin bunu elde ki verilere, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ve uzmanların açıklamalarına göre hesaplayıp bulalım..

ÇELİŞKİLİ ÖLÜM ORANLARI

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de koronavirüs yüzünden günlük ölenlerin sayısı 90 seviyelerinde. Hasta sayısı ise bugün 3 bin 116’ya kadar çıkmış durumda. ABD’de toplam vaka sayısı 11 milyon 066 bin 546 iken ölenlerin sayısı 249 bin civarında. Buda ölüm oranının aşağı yukarı 44’de birine denk geliyor. Türkiye’de tespit edilen hasta sayısı 14 Kasım tarihli verilerine göre 411.055… Ölenlerin sayısı ise 11 bin 418 olarak gösteriliyor. Yuvarlak hesap yapıldığında Türkiye’de ölenlerin sayısı yaklaşık toplam hasta sayısının 37’de birine denk geliyor. Lakin burada ki asıl uçurum şu;

GERÇEK VAKA SAYISINA GÖRE ÖLÜM ORANI

ABD’de ölenlerin sayısı toplam vaka üzerinden hesaplanırken, Türkiye’de ölenlerin sayısı vaka üzerinden değil, semptom gösteren koronavirüs hasta sayısı üzerinden hesaplanıyor. Yani ABD’de koronavirüs testi pozitif çıkanlardan (ister semptom göstersin ister göstermesin) her 44 kişiden biri ölmüş. Türkiye’de ise sadece semptom gösteren ve hastanede tedavi altına alınan her 37 kişiden biri ölmüş. Yani bu şu demek!.. Eğer Türkiye’de diğer ülkeler gibi sadece hastanede yatan değil, testi pozitif çıkan tüm vaka sayılarını açıklamış olsa, o vakit, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı toplam ölüm sayısına göre Türkiye’de her 333 vakadan biri öldü anlamına geliyor. Yani diğer ülkelerde 44-50 vakadan biri ölürken, Türkiye’de her ne hikmetse 333 vakadan biri ölüyor demektir. Buda tartışmalara neden oluyor. Bugün o tartışmalara İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’da katıldı… Peki, Türkiye’de gerçek vaka sayısı ne kadar?

TÜRKİYE’DE GERÇEK VAKA SAYISI

Sağlık Bakanlığı 81 il için açıkladığı günlük vaka sayısı bugün itibari ile 3 bin 116. Ama uzmanlara göre sadece Ankara’da geçtiğimiz gün 3 bin günlük vaka tespit ediliyor ve İstanbul’da Ankara’nın 4 katı olduğu belirtiliyor. Yani İstanbul’da yaklaşık olarak günlük tespit edilen vaka sayısı 12 bin civarında. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı gibi vaka sayılarının yüzde 40’ı İstanbul’da var ise o zaman Türkiye’de günlük vaka sayısı ortalama 30 bin civarında çıkıyor. Bu durumda Türkiye’de, günlük gerçek vaka sayılarına göre 333 kişiden biri koronavirüs yüzünden hayatını kaybetmiş… Hal böyle olunca da DSÖ uyarı yapıyor vaka sayılarını ve ölen kişi sayısını doğru girin diye.

TÜRKİYE’DE KORONA YÜZÜNDEN ÖLEN GÜNLÜK ÖLÜM SAYISI

Uzmanların açıkladığı verilere dayanarak Türkiye’de günlük vaka sayısını 30 bin olarak ele aldığımızda ve dünya verileri istatistiklerine göre hesapladığımızda Türkiye’de koronavirüs yüzünden günlük ölenlerin sayısı yaklaşık 600 kişi… Bunu da ABD’de ki gibi her 44 kişiden birinin ölmüş olduğu varsayımına göre hesaplamadık. Daha iyimser bir şekilde her 50 kişiden birinin öldüğünü var sayarak hesapladık.

Peki, neden Sağlık Bakanlığı vaka tablolarında ölenlerin sayısı 90 seviyelerinde açıklanıyor. Örneğin dün 87 bugün ise 92 olduğu açıklandı. Bununla ilgili geçtiğimiz günlerde bu konu Sağlık Bakanlığı’na soruldu. Koronavirüs yüzünden ölmüş bir kişinin raporuna neden doğal ölüm yazılıyor denildi. Bakan Koca’da koronavirüs yüzünden ölenlerin doğal ölüm olduğunu, doğal olmayan ölümlerin silahla ya da kaza gibi olaylarla gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. Bu sefer akla, o zaman bu ölen 92 kişi ne yüzünden öldü de bu tabloya yazdınız? Sorusu akla geliyor…

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu