Gündem

Acı reçete millete vergi affı şirkete!

18 yıldır iktidarda olan hükümet, acı reçeteyi millete kesmeye hazırlanıyor. Bilinen şirkete tek kalemde 9 milyar 449 milyon küsür TL vergi affı getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, geldiğimiz bu noktada gerekirse millet ve devlet olarak fedakarlığa hazırız dedi. (Ki geçmiş dönemde de 700 Milyon dolarlık vergi borcu silinmişti aynı kişilerin.) Bu sözleri sarf etmeden hemen iki gün öncesinde ise Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında en fazla büyüyen, gelişen ülke olduğunu söylemiş ve ülkede kimsenin ekmeğe muhtaç olmadığını ileri sürmüştü. Ekonomimizin çok iyi olduğu iddialarını tekrarladığı bu konuşmasın da hergün 2023 hedeflerine biraz daha yaklaştığımızı söylemişti.

2 GÜNDE DEĞİŞEN EKONOMİ POLİTİKASI

Peki, 2 günde ne oldu da Erdoğan bir anda acı reçete açıklaması yaptı. Dolar endeksi üzerine kurulu bir ülkenin ekonomi bakanı ‘’Ben döviz kuruna bakmıyorum’’ demesine rağmen ‘’Dolarla mı maaş alıyorsunuz’’ diye akıllara zarar bir açıklama yaptı. ‘’İstesek döviz kurunu aşağı çekeriz’’ diyerek tartışmaların odağında olmayı başaran Berat Albayrak, dolar kurunu 4,37 liradan alıp 8,60 TL’den devretti. Ama görev teslimi yapmadan, sosyal medya üzerinden duyurarak devretti.

Hazinenin 120 Milyar dolarını ‘’Faiz sebep enflasyon netice’’ tezini ispatlamak için harcadı. Hep tünelin ucunda bir ışık olduğuna ve o ışığı gördüğümüze inandırmaya çalıştı. O ışığı bir türlü göremeyen vatandaş, esnaf, yeni doğan bebek bile ekonomide ki sıkıntıları en derinden hissederken Cumhurbaşkanı Erdoğan çıkıp da bunun sonunda acı reçete gelecek diye herhangi bir uyarıda bulunmadı, öngöremedi. Nitekim Erdoğan ekonominin sorumlusunun kendisi olduğunu tekrarlamıştı miting meydanlarında.

DEVLET ZOR ZAMANLARDA VATANDAŞIN YAYINDA OLUR

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün çıkıp, sosyal devlet olmanın gereklerinden bir tanesinin, ‘’devletin, zor zamanlarda vatandaşın yanında olmasıdır’’ diyor. Ama diğer taraftan arkaya bakıldığında insanlar ücretsiz izin adı altında 1170 TL ile geçinmeye zorlandı ve halen zorlanıyor. Sosyal yardıma muhtaç ailelere en zor zamanında sadece bir kereye mahsus 1.000 TL nakdi yardım yapıldı. Kepengini kapatmak zorunda kalan esnaf kredilere yönlendirildi. 2001 krizinde bankalara toplam 2 milyar TL borcu olan vatandaşın, geldiğimiz bu noktada bankalara olan borcu, 2020 Ağustos verilerine göre 873 milyar TL’ye kadar çıktı. Vatandaşın 9 ayda bankalara verdiği toplam faiz miktarı ise tam 200 Milyar Lira.

CHP’li Faik Öztrak bu belirtilen rakamlara dikkat çekerek ‘’Sen sadece tek bir şirkete tek kalemde 9,5 milyar lira vergi borcunu silmedin mi? Kimin parasını kime veriyorsun? Şirketlere vergi affı getirilirken faturasını neden gariban vatandaş çeksin? Israrla yaptığınız yanlışlıkların ceremesini bu milletin çektiği yetmez mi? İnsanları sefalete mahkum ederek mi devlet olarak yardımcı oluyorsunuz. Sarayda konuşmak kolay. Sadece bir asgari ücretle bir ay geçinde görelim!’’ diye seslendi.

REFORM DEDİKLERİ EK VERGİ VE YENİ ZAMLAR

Erdoğan, Bakan Albayrak’ın istifası ile birlikte çıktığı kürsüde yeni ekonomi reformlarından söz etti. Muhalefet ise ‘’bu zamana kadar neyi beklediniz, doların 9 liraya çıkmasını mı?’’ diye sordu Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan. Babacan Merkez Bankasının 19 Kasım’da faiz artışına gideceğini belirtti. Ekonomistlerin çoğu Merkez Bankasının en az 475-500 Baz Puan faiz artışına gideceğini iddia etti. Peki, Merkez Bankası faiz artıracaksa Cumhurbaşkanı Erdoğan diğer TCMB başkanlarını neden görevden aldı. Ki Murat Ünsal en son açıklamasında döviz kurunun düşmesi için faiz artırımına gidilmesi gerektiğinin altını çizmişti. Reform dedikleri Merkez Bankasının başkanını değiştirmek miydi? Yoksa gelecek günlerde açıklanacak acı reçetenin faturası mı?..

MİLLETE EK VERGİ ŞİRKETLERE AF

Ekonomiye yapılan hemen hemen tüm eleştirileri geçmiş dönemleri kıyaslayarak cevaplayan hükümet bu kez kendini eleştirdi ama muhalefeti hedef göstererek. 7 bilinmeyenli denklem gibi. Şirketlerin milyarlarca liralık vergi borcuna af getirip millete acı reçete sunmak gibi bir şey… Yada bir taraftan milyarlarca lirayı millet bahçelerine harcayıp 50 milyon dolar için Tank Palet Fabrikasını Katar ortaklığına özelleştirmesi gibi anlaşılması güç bir denklem…

‘’Bu kardeşinize yetki verin bakın bakalım dolarla, dövizle nasıl mücadele ediliyor görün…’’ diyen Erdoğan yönetimi, yaptığı yanlışlıkların faturasını yine vatandaşa kesmeye hazırlanıyor. Yeni ek vergiler, yeni zamlar… Aslında yeni zam yeni ek vergi demekte gelecek olan zam kararı açıklamalarında anlam düşüklüğü yaratıyor. Çünkü A’dan Z’ye hemen hemen her ürüne günlük, haftalık zam geliyor zaten… Muhalefet ise, acı reçetenin millete değil saraya kesilmesini istiyor. ”Zaten ağır vergi yükleri ile beli bükülen vatandaş bu acı reçeteyi hak etmedi” diyor. Vatandaşın yeteri kadar fedakarlık yaptığını belirten Ali Babacan, Yap-işlet-devret modeli ile dolar bazında geçiş garantisi altında milyarlarca dolarlık ihale alan şirketlerin fedakarlık yapması gerektiğini vurgulayıp, acı reçete yazılacaksa en başta bu şirketlerle yapılan sözleşmelerin iptal edilmesi ile başlanması gerektiğini söylüyor.

SORUNU ÇIKARTAN VE ELEŞTİREN YİNE KENDİLERİ

İstanbul depreminde yıkılan birçok bina hakkında 10 yıl evvelinde çürük raporu verildiği ama buna rağmen, imar barışı adı altında bu binalara oturma ruhsatı veren, dere yataklarına yapılan projelere onay veren hükümet, İzmir depreminde yıkılan binalardan muhalefeti sorumlu tuttu. ‘’Sorunu çıkartan ve daha sonra bu sorunu dillendirip eleştiren yine aynı hükümet’’ diyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

‘’Artık suçlu gösterecek, yaptıkları hataları başkasına yıkacak bahaneleri kalmadığı için muhalefeti eleştireyim derken kendi yaptığı hataları eleştiriyor ama farkında değil… Deprem vergilerini bu işlere harcayasınız, çürük raporu verilen, depreme dayanıksız evleri yenileyesiniz diye toplamamış mıydınız? İzmir’de de 10 yıl öncesinde bu binalara çürük raporu verilmiş. Depreme dayanıksız denilmiş ve bu rapor ilgili yerlere iletilmiş. Ama imar barışı ile bu binalara oturma ruhsatı verilmiş 2018 yılında.’’ dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu