Artık virüs temaslı kişilere test yapılmayacak!

Koronavirüs belirtisiyle hastanenin yolunu tutanlar ya uzun bir süre ile karşılaşıyor ya da test kiti yok yanıtını alıyor. Çoğu şüpheli hastane hastane dolaşmak zorunda kalıyor. Çünkü artan yoğunluk nedeniyle Sağlık Bakanlığı temas olsa bile belirtisi yok ise test yapmayın talimatı gönderdi İl Sağlık müdürlüklerine. Yani koronavirüs hastası ile temas halinde olmuş kişilere artık test yok. Test yapılabilmesi için belirli semptomları göstermesi gerekiyor.

Koronavirüs belirtisi gösterenler ise ya hastane önünde saatlerce kuyrukta beklemek zorunda kalıyor ya da geri dönmek zorunda kalıyor. Çünkü çoğu hastanelerde test kiti bulunamıyor. Bu durumda covid-19 hastaları test yaptırmak için özel hastanelerin yolunu tutuyor.

ÖZEL HASTANELERDE KORONAVİRÜS TEST FİYATI

Özel hastanelerde bir koronavirüs testi 250TL’ye kadar çıkmış durumda. Ama test yaptırmak isteyen kişi sadece kendisine yaptırmakla yetinemiyor çünkü ailesine de yaptırmak zorunda. 5 kişilik bir aile koronavirüs testi yaptırdığında bir özel hastaneye toplam 1.250 Lira ödemek zorunda.

Ama bu 1.250 TL ile de kurtulamıyor. Çünkü 14 günün sonunda koronavirüsten kurtulup kurtulmadığına dair bir test daha yaptırmak zorunda. Bu da masrafları ikiye katlıyor.

HASTANE ÖNLERİNDE TEST KUYRUKLARI

Devlet hastanelerinde test yaptırma çilesi sürüyor. Test yaptıramadığı için pozitif olduğunu bilmeyen hastalar çevreye adeta virüs saçıyor.

Çünkü zorunlu karantina süreci pozitif test raporu aldıktan sonra başlıyor. O sonucu görene kadar da hastalar dışarıda dolaşmaya devam ediyor.