EkonomiSON DAKİKA

Uçak bileti ücreti yüzde 291 şehirlerarası otobüs bileti ücreti ise yüzde 224 arttı!

Milletvekili Said Dede, Uçak biletlerine, şehirlerarası otobüs bileti ücretlerine gelen zamları duyurdu. ”Uçak bileti ücreti yüzde 291 şehirlerarası otobüs bileti ücreti ise yüzde 224 arttı” diyen Dede, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın Türkiye’deki fiyatların yükselmesine ve yoksulluğun daha da derinleşmesine neden olacağını belirtti.

Ekonomi üzerinden iktidarın yönetim politikalarını eleştiren Said Dede ”Dış politikadan ekonomiye kadar bütün alanları yıllardır yönetemeyen bu iktidar, acı reçetesini şimdi sadece savaşı bahane ederek halklarımıza ödetmek istiyor. Ülkenin bütün kaynaklarını yandaşa peşkeş çeken bu iktidara yurttaşın zerre kadar güveni kalmamıştır.” dedi. Uçak bileti ve şehirlerarası otobüs bileti fiyatlarına gelen zamlara değinen Dede mecliste yaptığı açıklamalarda şu bilgileri verdi;

Akaryakıta gelen zamlar sadece araba sahiplerini değil, uçak ve otobüs bileti ücretlerinden tutun, çiftçinin üretimine kadar birçok alanı doğrudan etkiliyor. Uçak bileti ücreti yüzde 291, şehirlerarası otobüs bileti ücreti ise yüzde 224 artmıştır. Akaryakıt zamları, tarımdan taşımacılığa kadar bütün sektörleri etkilemekte ve yaşanan gıda krizini daha da derinleştirmektedir; halkımız âdeta kıtlıkla karşı karşıya bırakılmaktadır.

Bakın, 5 Mart Cumartesi akşamı ayçiçeği yağında arz sıkıntısı ve zammın beklendiği haberleri üzerine marketlere akın eden yurttaşlar kuyruklar oluşturdu. Zam gelmeden yağ almak isteyenler marketlerde izdihama neden oldu. İstanbul’da birçok zincir markette saatler içinde 5 litrelik ayçiçeği yağları tükendi. Marketlerde 2 adetten fazla 5 litrelik yağ satışı yapılmazken markasına ve markete göre fiyatları 139 ile 180 lira arasında satışa sunuldu. Türkiye, geçen yıl ayçiçeği yağı ithalatının yüzde 80’ini, ithal ettiği buğdayın yüzde 85’ini Rusya ve Ukrayna’dan yaptı. Bu tablo nedeniyle, önümüzdeki aylarda hem ürün temininde zorluklar yaşanacağı hem de fiyatların büyük oranda artacağı belirtiliyor. Bu nedenle Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş dolayısıyla ithal ettiği ayçiçeği yağı, buğday, arpa ve mısır gibi ürünleri önümüzdeki yıl içerisinde temin etmekte zorlanacağı açıktır. Bu nedenle, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş Türkiye’deki fiyatların yükselmesine ve yoksulluğun daha da derinleşmesine neden olacaktır.

İktidarın yirmi yıldır uyguladığı yanlış ekonomi ve tarım politikaları sonucu, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşın ekonomik etkilerini savaşan ülkelerden önce Türkiye yaşamaya başlamış ve kriz derinleşmiştir. Her konuda dışa bağımlı ve üretim olmayan bu ekonomik yapıda şimdi kimse sadece savaşa sığınmasın. Bu iktidar döneminde, bu savaştan önce de her gün daha fakirleştik, her gün daha yoksullaştık.