GündemSON DAKİKA

Tarladan sofraya ürünün fiyatı 5 kata kadar katlanıyor ama ortada hal yasası yok

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni hal yasası çıkaracaklarını ve bu konuda ki çalışmaların sona geldiğini belirtmişti. İlaveten Cumhurbaşkanı Erdoğan’da yeni hal yasasının bir an önce meclise getirileceğini belirtmişti. Aradan uzun zaman geçti ve ne meclise, ne meclis komisyonuna bununla ilgili bir taslak getirilmedi ve sebze-meyveler tarladan sofraya gelirken 5’e 10’a katlanmaya devam etti. Konuya ilşkin bir hatırlatma yapan CHP Milletvekili Engin Özkoç ”Tarladan sofraya ürünün fiyatı 5 kata kadar katlanıyor ama ortada hal yasası yok” dedi.

Hal yasasının bir an evvel söz verildiği gibi meclise getirilmesi gerektiğini belirten Özkoç, gündeme dair bazı çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özkoç şöyle dedi;

Türkiye yüksek enflasyon tehlikesiyle karşı karşıyadır. Vatandaş markette, fatura öderken bankada, pazarda yüksek enflasyon altında ezilmektedir ancak iktidar, Mecliste vatandaşın enflasyon altında ezilmesini önleyecek yasalar yerine, Sanayi Komisyonunu başka konularla meşgul etmektedir. Meclis gündemine tüketicinin korunması hususunda genelgeçer maddeler getirmek yüksek enflasyon ortamında zaten alım gücü düşmüş vatandaş için bir şey ifade etmemektedir. Tüketicinin dertlerini bu maddeler mi çözecek? Tüketici zor durumda, tarladan sofraya ürünün fiyatı 5 kata kadar katlanıyor ama ortada hâl yasası yok.

Tüketicinin korunacak bir zırhı kalmamış, esnaf için yeni vergi düzenlemesi gerekirken Meclise özel sipariş veriyorsunuz, “Malı otuz gün içinde yetiştiremeyebilir.” diye esenlik maddesi getiriyorsunuz. Sanayi Komisyonu cebe dokunan iş üretmelidir. Hiperenflasyona doğru gittiğimiz bu süreçte tüketicinin suratı dağıtılmış ama siz hâlâ makyaj ürünü dağıtmaya devam ediyorsunuz. Yapısal reformları yapacak bir gücünüzün kalmadığı artık aşikâr. Açıkça, artık gitmeye odaklanmışsınız ancak şimdi giderken tüketicinin yükünü düşürecek yasaları çıkarmak yerine “E-ticarette malı şu kadar günde teslim almazsan karşı tarafa şu kadar ceza keseceğim.” diye madde getiriyorsunuz. Hal yasası, perakende ticaret yasası, üretim reformu, OSB kanun değişiklikleri nerede?

Neden bunları hâlâ getirmediniz de şimdi önümüze uzaktan mesafeli satış sözleşmesinin, ayıplı malda iadenin usullerini, taksitle satışta temerrüde düşmeyi, cayma süresinde borcun ifasını getiriyorsunuz? Her işimizi hallettik de konut kredisi çeken müşteriye bankanın zorunlu sigorta yapmasını engelleyen madde mi kaldı? Enflasyonu düşürecek bunlar mı gerçekten? Piyasada güven sağlayacak maddeler gerçekten bunlar mı? Bu kanuna karşı değiliz ancak Türkiye, büyük bir ekonomik krizin içerisindedir. Bunun farkına varmayan bir tek saray, bir tek AKP iktidarıdır. Türkiye Büyük Meclisi, tüketiciyi, esnafı, sanayiciyi yakan büyük sorunlara çare aramalıdır ancak Meclisi yok sayan anlayışın bunu yapabilmesi mümkün değildir. Çare güçlendirilmiş parlamenter sistemdir.