GenelSON DAKİKA

Zara Devlet Hastanesi’nde doktor bulunmadığından artık ilçede sağlık hizmeti verilemiyor

Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Zara Devlet Hastanesinde doktor bulunmadığından dolayı artık ilçede sağlık hizmetinin verilemediğini duyurdu. ”Sivas’ta sağlık alanında yaşanan sorunlar tüm uyarılarımıza rağmen devam ediyor.” diyen Karasu, şu açıklamalarda bulundu;

Zara ilçemizde bulunan devlet hastanesi her geçen gün atıl duruma gelmekte, vatandaşlarımıza hizmet sunamamaktadır. Önceki yıllarda Zara Devlet Hastanesinde hizmet veren çocuk, genel cerrahi, kadın doğum, diyetisyen gibi bölümler doktor bulunmadığından artık ilçede hizmet verememektedir. Tedavi hakkından faydalanan vatandaş sayımız da on yılda dibe inmiştir.

2012 yılı kış döneminde 500 hastanın tedavi gördüğü Zara’da bu yıl sadece 100 hasta tedavi görebilmiştir. Vatandaşlarımız çok basit tedaviler için dahi komşu ilçelere veya merkeze gitmek zorunda kalmaktadır. Buradan “Sivas sağlıkta çağ atladı.” diyenleri Zara’da yaşanan mağduriyete çözüm üretmeye, Sağlık Bakanlığını konuyla ilgili acilen adım atmaya davet ediyorum.

DURSUN MÜSAVAT DERVİŞOĞLU (İzmir Milletvekili) – Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, dün yapmış olduğu konuşmasında doktorlarımızı hedef alarak “Açık konuşuyorum, gidiyorlarsa gitsinler.” demek suretiyle kabul edilemez bir ifade kullanmışlardır. Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener Hanımefendi’nin saray hayatı yöneticiyi vatandaşından uzaklaştırır tespitinin bir kez daha doğru olduğunu gördük. Sayın Cumhurbaşkanı, içinden çıktığı millete yabancılaşmış, vatandaşların derdinden de uzaklaşmıştır. İçinde doktorlarında bulunduğu ülkenin en parlak beyinleri Türkiye’den yurt dışına göç ederken bunun sebeplerini araştırmak ve önünü almak yerine “Giderlerse gitsinler.” demek tam bir sorumsuzluk ifadesidir.

Sarayı taşınmadan önce “Fırat’ın kenarında kaybolan kuzunun sorumluluğu bile benim üzerimdedir.” diyen Sayın Erdoğan, bugün geldiği noktada ülkemizin kaybettiği her bir değerin sorumluluğunu da artık vicdanında hissetmek mecburiyetinde olduğunu unutmamalıdır. Gençlerimiz değerlidir, kıymetlidir; o gençler bize de geliyorlar hatta umutsuzlarına bağlı olarak bu ülkeyi terk etmek istediklerini söylediklerinde biz kendilerinin ülkelerinde kalmalarının gerekli olduğunu anlatıyoruz. Eğer gitmesi icap eden birileri varsa o da bu iktidardır; millet hancıdır, bu iktidar da yolcudur.